Въпрос към HDTV-знаещите !!!

Съобщение
Автор
gak1
чете
Мнения: 8
Регистриран на: Пон Яну 10, 2005 1:00 am
Обратна връзка:

Въпрос към HDTV-знаещите !!!

#1 Мнение от gak1 »

Здравейте!

Ако приемем за вярно, че на световното по футбол тази година мачовете ще се излъчват и във формат HDTV възниква въпроса- С какво ще може да се гледа?
Мисля, че сигнала ще мога да го приемам по сателит?!?!?
Въпросът ми е - Какво трябва да има един телевизор за да се гледа този формат телевизия?
:D :D :D
Можете ли да ми препоръчате модели ,намиращи се на нашия пазар!

Благодаря предварително!

Поздрави

RazoR

#2 Мнение от RazoR »

Ще можеш да го приемаш по сателит ако приемника ти "разбира" от този стандарт. Ако си абонат на бг цифровите сателитки забрави за случая те na PAL бичат такава зверска компресия че изглежда като потен divx.

Телевизора също трябва да покрива този стандарт. Разликата между HDTV и PAL даречем е че при PAL резолюцията е 720x576 докато при ХъДъТъВъ-то е 1024х... и нагоре. МНОГО малко са телевизорите на нашия пазар които покриват този стандарт. За сравнение: една 42" плазма (на LG май беше, но то важи и за други марки) в технополис / техномаркет и дават резолюция 1280х1024, ама НИКОЙ не ти казва, че това е максималната резолюция на подавания сигнал и че картината се изчертава чрез overlay върху матрицата на телевизора, която всъщност се състои от 852х480 ефективни пиксела :x :x :x

Аватар
Dreamer
има известен опит
има известен опит
Мнения: 117
Регистриран на: Нед Авг 22, 2004 12:00 am
Обратна връзка:

#3 Мнение от Dreamer »

епа телевизорите не се ли викат HDready, тия които поддържат големи резолюции

mitaka
има опит
има опит
Мнения: 174
Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 1:00 am
Местоположение: гр.Чирпан
Обратна връзка:

#4 Мнение от mitaka »

RazoR написа:... забрави за случая те na PAL бичат такава зверска компресия че изглежда като потен divx.

Компресията си е компресия няма връка със стандарта за цветност - така както си го написал звучи сякаш, че ако видеото беше на NTSC със зверска компресия няма да изглежда като потен divX.
Та да се върнем на високата резолюция - ако мислиш, че при HDTV видео поток не се използва компресия много се лъжеш - напротив тя е абсолютно задължителна по съвсем обективни прични. Един 2 часов филм е над 16 GB дисково пространство ако е компресиран в MPEG2 - не искам да ти казвам колко е без ...

Отнсно качеството на сателитните програми - всичко там е въпрос какви компромиси се налага да прави сателитния оператор. Цената на транспондер е доста солена, така че на някой оператори (особенно такива които работят с по нископлатежни клиенти - като тези в България) им се налага на правят такива компромиси с цел да съберат повече програми на един транспондер.

Аватар
Fenkiller
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 683
Регистриран на: Чет Авг 18, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#5 Мнение от Fenkiller »

Не очаквай чудеса! Честотната лента е достатъчно сгъната така че без компресия и рекламни трикове няма да мине!
:P :P :P
Kill with power! DIY ! DIY ! DIY !

Аватар
kabel
има опит
има опит
Мнения: 109
Регистриран на: Сря Окт 27, 2004 12:00 am
Местоположение: Drianovo
Обратна връзка:

#6 Мнение от kabel »

че чудеса няма няма както каза колегата компресията е мпек4 н264
около 12 мб е трансвера при мпек2 е 16 мб сега има само мпек2 приемници ндтв но от този месец настъпват новите цената е около 500 евро мога да ти намеря и от 2 а можеш да дойдеш да видиш замисли се за проектор по добре от колкото телевизор другия месец излиза на самсунг нов модел 32 инча с пълна матрица 1024\768 и е срт те кинескоп от слим серията им предаванията за сега са много малко и не си струва все още

Аватар
Anakin
има известен опит
има известен опит
Мнения: 387
Регистриран на: Пет Дек 24, 2004 1:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

#7 Мнение от Anakin »

Бе той и Ги-ес-ема ми подържа видео връзка ама М-тел не тъй че няма да гледаш мачовете на ХДТВ. :D

Аватар
Fenkiller
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 683
Регистриран на: Чет Авг 18, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#8 Мнение от Fenkiller »

Адмирации за колегата ,на хубав проектор всичко изглежда доста по добре особено ако си маниак на тема кино и го гледаш директно от компота на висока резолюция(разбира се поддържана от проектора)!
Kill with power! DIY ! DIY ! DIY !

gak1
чете
Мнения: 8
Регистриран на: Пон Яну 10, 2005 1:00 am
Обратна връзка:

#9 Мнение от gak1 »

." ...но от този месец настъпват новите цената е около 500 евро мога да ти намеря и от 2 а можеш да дойдеш да видиш замисли се за проектор по добре от колкото телевизор другия месец излиза на самсунг нов модел 32 инча с пълна матрица 1024\768 и е срт те кинескоп от слим серията им предаванията за сега са много малко и не си струва все още..."



Кабел, нещо не ми става ясно какво искаш да кажеш?!?? Къде какво да видя??!? :!: :!: :!:
Все пак не ми стана ясно кааква трябва да бъде разделителната способност на екрана? Днеска бях в Технополис- пълна скръб са продавачите!! Е, аз не съм и очаквал кой знай какво ама чак пък толкова голямо безхаберие!! Както и да е! За мен вие сте компетентните хора от които може да се получи, вярна и точна информация!
Благодаря ви![/i][/u]

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#10 Мнение от Ivan Rachev »

Fenkiller написа:,на хубав проектор всичко изглежда доста по добре особено ако
....е тъмно :wink:
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

Аватар
sparky
има опит
има опит
Мнения: 175
Регистриран на: Сря Юни 08, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#11 Мнение от sparky »

alnico, мисля че човека имаше в предвид проекционен телевизор. Той май и на светло може да се гледа. :D - "32 инчов проектор" нещо не ми звучи" :)

from: http://electronics.howstuffworks.com/hdtv1.htm

720p - 1280x720 pixels progressive
1080i - 1920x1080 pixels interlaced
1080p - 1920x1080 pixels progressive

Предполагам че за момента (а и за в бъдеще) 720p стандарта е най-широко използван, съдейки че най-много телевизори (особемо новите модели LCD на нашия пазар) са с тази разделителна способност.

Какво трябва да се гледа според мен:

- "физическа", тоест разделителна способност на екрана - 1280х720 или повече.
- какви входове има - VGA, DVI - повечето нови модели имат всичко - това означава че може да се върже и директно към компютър. Ако има DVI - VGA вход не е задължителен (да не кажа ненужен), защото DVI напълно "покрива" функциите на другия и поддържа доста други нещица (цифрово предаване на сигнала например, от което качеството се качва малко).

Останалото е въпрос на предпочитания.

За повече информация - www.google.com
Знам че нищо не знам, но някои и толкова не знаят.

RazoR

#12 Мнение от RazoR »

mitaka написа:
RazoR написа:... забрави за случая те na PAL бичат такава зверска компресия че изглежда като потен divx.

Компресията си е компресия няма връка със стандарта за цветност - така както си го написал звучи сякаш, че ако видеото беше на NTSC със зверска компресия ...


Мда май наистина звучи така :oops: това беше нещо като пример.(пиша от работата малко набързо) Основната ми идея беше че това че на един телевизор има лепенка HD ready или няква такава търговска глупост :) това не зачи 100% че той е със достатъчно голяма разделителна способност за HDTV. Най добре да се разгледат техническите спецификации на дисплей-а/проектора/... и да се обърне по специално внимание на броя на ЕФЕКТИВНИТЕ пиксели. Не е зле също да се попрочетат налко review-та на независими сайтове и мнения на потребители.

Според мен зада може човек да усети разликата и да се наслади на хдтв трябва това "нещо", на което ще се гледа да има поне 1024х... истински пиксела.

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#13 Мнение от Ivan Rachev »

sparky написа:alnico, мисля че човека имаше в предвид проекционен телевизор. Той май и на светло може да се гледа.


ами ако е имал предвид такъв значи положението е още по зле на светло....ти притежавал ли си или си чел ? :wink:
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

Аватар
sparky
има опит
има опит
Мнения: 175
Регистриран на: Сря Юни 08, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#14 Мнение от sparky »

Не съм притежавал, няма и да притежавам - размерите на жилището ми са такива, че всичко по-голямо от 29' е безсмислено. Позаглеждал съм се по тях по магазините от чисто любопитство.

За някои модели се твърди (и от производители, и от търговци) че имат изключителна яркост дори срещу пряка слънчева светлина. Чесно казано на мен това ми звучи леко абсурдно, но няма как га го проверя, защото няма как да вкарам слънцето в магазина. :) Обаче при "нормално" осветление (в техномаркет например) изглеждат не кой-знае колко по-различни от плазмените например.

Като гледам как задаваш въпроса, явно имаш повече впечатления по въпроса - сподели ги ако имаш доброто желание, в смисъл по-добре или по-зле са от LCD,CRT или плазмените, има ли изобщо база за сравнение и т.н.
Знам че нищо не знам, но някои и толкова не знаят.

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#15 Мнение от Ivan Rachev »

sparky написа:Не съм притежавал


просто пиши постовете си така че да може да се разбира дали теоретизираш или боравиш с факти :wink:
имам наблюдения минал съм през всички възможни варианти и в момента съм с 42" плазма/1280 точки на Панасоник(гледам я в стая 4/4м. и не виждам никаква връзка между размера на телевизора и този на стаята ти) имам забележки и към него...телевизорите с задна прожекция са на последно място , скъпите прожекционни апарати-
(10 000$) се справят наистина много добре дори и на светло(ако къщата ти е с правилен дизайн слънцето влиза в нея просто като дръпнеш пердето :wink:)...все още предпочитам кинескоп с добър вакум пред останалите
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

Публикувай отговор

Обратно към “ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 27 госта