Тракащи 6С4С лампи

Съобщение
Автор
50AE
има известен опит
има известен опит
Мнения: 128
Регистриран на: Нед Окт 30, 2011 7:47 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Тракащи 6С4С лампи

#1 Мнение от 50AE »

Тъй като ми се случи нещастието да гръмне поради някаква неизвестна причина 6С4С крайна лампа на чужд усилвател при невключен нагревател, обещах да поръчам нов чифт.

И ето че днес пристигнаха. Да обаче и двете тракат. По същия начин, както "гръмналата. Сякаш вътре има нещо разкачено. Освен тях поръчах една предусилваща 6Н6П и изправителна 5Ц4С за мой си проект. Последните видимо са о.к.

Онази 6С4С лампа "гръмна" просто ей така. Поради дефектирал елемент в усилвателя не се подаваше напрежение към нагревателите и след няколко секунди лампата просто изтрещя като пиратка. От този момент това ми е много чувствителна тема. Лампата видимо е здрава, но елементите вътре са леко разместени и си потраква.
Изводът ми е, че най-вероятно гърмежът се е дължал на окъсяване поради разкачен елемент. Сега като тези поръчани две тракат, аз се притеснявам да не ми се повтори случката. Това значи ли, че са дефектни и да се обяснявам с продавача?
Благодаря!
Не е важно какво мислят другите за теб, важно е какво мислиш самият ти за себе си.

bat vanio
не знае къде се намира и какво говори
Мнения: 36
Регистриран на: Чет Яну 28, 2010 11:44 am
Местоположение: Пловдив

Re: Тракащи 6С4С лампи

#2 Мнение от bat vanio »

Може тракането да не е от самата лампа,а от парченца лепило в бакелитовата база.Имал съм такъв случай с NOS кенотрон.Самото лепило е като цемент и понякога,ако е нанесено повече се отронва във вътрешността и потраква.

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Тракащи 6С4С лампи

#3 Мнение от Kiril Kirilov »

50AE написа:Тъй като ми се случи нещастието да гръмне поради някаква неизвестна причина 6С4С ...

... Да обаче и двете тракат. По същия начин, както "гръмналата. Сякаш вътре има нещо разкачено...

... аз се притеснявам да не ми се повтори случката. Това значи ли, че са дефектни и да се обяснявам с продавача?...
Просто мини на лампа с по-здрава механичка конструкция...
Всички 6С4С, както и всички 2А3 са от тоя дол дренки... дефектират напълно безпричинно далеч преди да са навъртели часовете си...

50AE
има известен опит
има известен опит
Мнения: 128
Регистриран на: Нед Окт 30, 2011 7:47 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Тракащи 6С4С лампи

#4 Мнение от 50AE »

Бих го направил, но усилвателят не е мой и не принадлежи на модификация.

Да го приемам, че въпреки тракащи, лампите са си нормални? Това за калпавата конструкция не го знаех, благодаря :)
Edit: Стигнах до мнението, че гърмежът се е дължал на дефектирал кондензатор, не от лампа. Извинявам се.
Не е важно какво мислят другите за теб, важно е какво мислиш самият ти за себе си.

Аватар
kromuilis
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 318
Регистриран на: Пон Май 14, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Тракащи 6С4С лампи

#5 Мнение от kromuilis »

Ако под тракане имаш предвид звук все едно при разклащане се полюшват и почукват много фини метални елементи, нормално е. Имам два комплекта от тези лампи и придзънкват при разклащане.. До сега нямам случай с изгоряла лампа 6с4с, а усилвателя го слушам от 2007-ма.

Да не се окаже че слушаме еднакви машини, моят също е с входни 6н6п и кенотрони 5ц4с. Твоят по какъв проект е правен?

50AE
има известен опит
има известен опит
Мнения: 128
Регистриран на: Нед Окт 30, 2011 7:47 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Тракащи 6С4С лампи

#6 Мнение от 50AE »

Звънтят, сякаш вътре нещо си почуква :). Не е като финото дискретно звуче от поклащане на жица.

Не знам по какъв проект е правен усилвателят, но може да седна да разуча подробно схемата. С EZ81 кенотрони, 6Н6П входящи и 6С4С крайни. Има и регулиращи за напрежение, но не мога да разбера какви са.
Не е важно какво мислят другите за теб, важно е какво мислиш самият ти за себе си.

Аватар
plamenhar
чете и пита
чете и пита
Мнения: 139
Регистриран на: Пет Мар 14, 2008 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Тракащи 6С4С лампи

#7 Мнение от plamenhar »

Сигурно нарочно са изтрите надписите. :D
Дай една снимка отблизо да ги разкрием.

Публикувай отговор

Обратно към “ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта