Защо съм горд Българин ?

Съобщение
Автор
Аватар
Momchil
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 755
Регистриран на: Чет Авг 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Защо съм горд Българин ?

#1 Мнение от Momchil »

Поради факта ,че напоследък форума се превърна в " Битак за покупко продажби " предлагам следната тема :

Известни изобретатели и откриватели с Българско потекло .В областта на електрониката и електротехниката.
От средата на 19-ти век до днешни дни .


Да списъкът е страшно дълъг ще имам нужда от подкрепата ви , но е добре да се събере разпръснатата информация из Интернет,стари издания на вестници и....
Идеята е да се възвърне достойнството ни , като граждани на страната ни и да се подпали изобретателския ни нюх.
Ще започна с малка част , от това което ми идва на ум вие ще помагате .


Джон Атанасов
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0% ... 0%BE%D0%B2
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... mputer.jpg

Благовест Сендов
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0% ... 0%BE%D0%B2

Инж. Христо Бъчваров
http://e-vestnik.bg/3914

д-р. Кирил Чуканов
http://www.chukanovenergy.com/
http://www.voininatangra.org/modules/ip ... topic=2107

Валери Иванов
http://www.inkomp-delta.com/
http://mazeto.net/index.php?topic=191.0
В момента работя по подобен проект . :)

Стефан Маринов
http://beinsa.info/index.php?option=com ... &Itemid=14
http://mazeto.net/index.php?topic=4492.0

Още много мога да изредя включете се и вие !
Поздрави:Момчил
Последно промяна от Momchil на Пет Авг 20, 2010 1:17 am, променено общо 3 пъти.

Аватар
npn
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 560
Регистриран на: Вто Сеп 18, 2007 12:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Защо съм горд Българин ?

#2 Мнение от npn »

.Петър Петров - създател на първия електронен часовник. Компанията му "Кеър илектрикс" ("Care Electrics") разработва първия безжичен сърдечен монитор използван днес в болниците по цял свят.Цифров часовник
Петър Петров е роден в Берковица в Берковица на 21 октомври 1919 г. През 1939 г. се записва в Чуждестранния легион, пленен, от немците и пратен във военнопленнически лагер в Полша. През 1941 г. се връща в България и става царски офицер. През 1944 година отива в Германия и учи инженерство, механика и корабостроене. Тогава построява и първото от своите 60 корабчета. През 1951 година се преселва в Канада, след това - в САЩ, където работи за американските BBC.

През 1959 г. започва да се занимава с космическа техника и от 1963 г. работи за НАСА по програмата "Аполо" и ракетата "Сатурн". С кораба "Джемини II", конструиран от Петров, през 1967 г. е поставен световен рекорд по ветроходство. Петър Петров подарява кораба за плаващ дом за сираци в Централна Америка.

Петров основава собствен бизнес през 1968 г. - фирмата "Кеър илектрикс", която разработва безжични монитори за наблюдение на сърцето в болнични условия. Предприятието прераства в "Електро дейта" и преди 30 години създава прототипа на цифровия електронен ръчен часовник. Той е пуснат на пазара през 1971 г. с марката "Пулсар".

През 1975 г. Петров създава нова фирма "АДС служба за околна среда", която произвежда компютри за следене на замърсявания. Преди година той се пенсионира като консултант на "Тайм домейн корпорейшън". Почива на 27 февруари 2003 г. на 83-годишна възраст.
. Георги Бoршуков - измислил уникалните спецефекти за филма "Матрицата". Участвал в изготвянето на спецефекти и в други популярни филми като "Матрицата: презареждане", "Матрицата: революции", "Мисията невъзможна 2", "В какво се превръщат мечтите". Отличен с Оскар. През 2001 г. българинът, който работи в САЩ, получи и специален сертификат за техническо постижение за "разработване на система за генериране на изображения, позволяващи хореографирано движение на камерата чрез реконструирани чрез компютърна графика дакери".
. Румен Антонов - негови скоростни кутии са вградени в модели на автомобили на "Сузуки" и "Хонда". Освен това, от 1980 г. Румен Антонов провежда изследвания върху причините за атеросклерозата и търси средства за лекуването на болестта.
. Димитър Съселов - професор по астрономия в университета Харвард. Ръководител на екипа открил най-отдалечената планета известна на астрономите. Тя се намира на 5000 светлинни години от Слънцето в съзвездието Стрелец.5. Иван Ночев - негово изобретение са уникалните реактивни двигатели на модула "Орел", които правят възможно кацането на Луната на Армстронг и Олдрин.
. акад. Георги Наджаков - неговото откритие от 1937г. на фотоелектретното състояние на веществата прави възможно построяването на фотокопирната техника.
Георги Наджаков е роден на 8.01.1897 г. в гр. Дупница. През 1920 г. завършва физика и математика във Физико-математическия факултет на Софийския университет и от 1921 г. е назначен като асистент по физика. Специализира в гр.Париж в лабораторията на Пол Лажвен (1925 -1926) и в Института "Радиум" в Сорбоната при Мария Склодовска - Кюри.
Избран е за:
Доцент (1927), професор по физика (1932), ръководител на катедра по Опитна физика (1937 -1962), това е бившата катедра по "Експериментална физика", създадена от проф. П. Бахметьев. Декан е на Физико-математическия факултет на Софийския факултет (1939 - 1940, 1944 - 1947), академик (1945), ректор на СУ (1947 -1951), член-кореспондент на Гьотингенската Академия на науките (1939), член на Американската Асоциация за напредък на науката (1965).
Академик Георги Наджаков е създателят на Физическия институт при Българската академия на науките и дълги години е негов директор. Същевременно ръководи и Секцията за научна апаратура и специални проблеми на Физическия институт при БАН (1946 - 1971). Той е един от основателите и член на Пъгуожкото движение на учените (1958) и на Световното движение за защита на мира, член и почетен председател на Световния съвет на мира (1970 - 1980).
Утвърждава научните изследвания в твърдотелното направление.
Публикувал е повече от 60 научни труда, посветени на проблемите на твърдотелната физика: фотоелектрична проводимост, външен фотоелектричен ефект при диелектрици и полупроводници (ефект на Наджаков - Андрейчин), перманентна фотоелектрична поляризация - фотоелектрети, електростатични и електрометрични измервания, фотоволтаични ефекти при диелектрици и полупроводници, Ланжвенови йони, латентен фотографски образ и др.
Носител е на златен медал на мира (Фредерик Жолио-Кюри) (1967).
. Асен Йорданов - български авиоинжинер със световна известност.
Той е роден в София и завършва училището за авиация на Луи Блеро в Етен, Франция.

Асен Йорданов конструира първия български моторен самолет, който след тестовете на 15 август 1915 г. е записан като изобретение. За първи път той въвежда трето крило, което стабилизира самолета при ъгли на полета над 45 градуса.
Работи като инструктор и лектор при подготовката на астронавти.

Освен в областта на авиацията Йорданов работи и върху сигурността при автомобилите и е един от създателите на въздушната възглавница.
. Йордан Кацаров - най-добрият студент за Европа, Близкия Изток и Африка на компютърната акдемия "Cisco Systems" за 2003г., когато е едва на 15 години. Той се е справил с изпити предназначени за много по-възрастни хора. На 13 години е започнал курсове, предназначени за хора над 16-годишна възраст. Успява да премине всички семестри и дори да спечели признанието за най-добър студент. Мечтата му е да стане експерт, а броят на такива в света е едва 9000. Успееш ли да вземеш тази специалност, вратите за теб са отворени навсякъде. България е една от страните с най-много експерти. В наши фирми работят 7 подобни суперспециалиста, което е доста голяма цифра.
. Росен Кралев, Калоян Славов, Александър Лишков, Добромир Рахнев, Илия Цеков, Румен Зарев, както и всички български ученици спечелили международни олимпиади.
Гореизброените момчета през юли 2003г. спечелват шест златни медала на международната олимпиада по математика в Токио, както и първо място отборно, измествайки Китай, който години наред печели отборната надпревара.
:!: . Написването на новите учебници по математика за 9 и 10 клас на училищата в САЩ е възложено от американската организация "Най-добрите практики в обучението" на екип от български математици и учители.
. Христо Явашев - Кристо - български художник, чийто съвместен проект с Жан-Клод "Опакованият Райхстаг", привлича пет милиона посетителя в центъра на Берлин през 1995.
Кристо и Жан-КлодПроизлиза от стар разградски род. Дядо му е академик Анани Явашев, открил руините на древния римски град Абритос. Брат му е известният актьор Анани Явашев.
От 1953 учи в Художествената академия, но през 1957 емигрира и е лишен от българско гражданство. Той е създател на опаковането като художествен похват. Опаковал е моста Пон Ньоф в Париж (най-старият мост във френската столица), Райхстага в Берлин и др. Работи съвместно със съпругата си, французойката Жан-Клод, с която са родени в един и същ ден.

. Асен Пейков - едно от многобройните му произведения е монументалната статуя на Леонардо да Винчи, която посреща гостите на Вечния град на входа на римското летище.
. Снежана Хойер - заедно с Ханц Хойер, са автори на проекта за националната страна на немските евромонети с най-големи стойности - 1 и 2 евро.
. Силви Вартан (Sylvie Vartan) - световноизвестна кино и музикална звезда.
Родена през 1944г., а прави своя дебют още през 1950г. във филма "Под игото". Две години по-късно семейството й се преселва във Франция. През 1961 година за първи път тя влиза в звукозаписно студио, а освен това се снима и в няколко телевизионни реклами.

В началото на '60-те години издава поредица от сингли и албуми(1962 - "Sylvie"), като междувременно прави пробив и в киното, като се снима предимно в европейски филми като "A Moonlight in Maubeuge" и "Just for Fun".

Други забележителни постижения за Вартан са две нейни песни, също от първата половина на 60-те години -- "If I Sing" и "Most Beautiful to Go to Dance", на прочутите кънтри изпълнители Чет Аткинс и Рей Стивънс, както и участието й на една сцена заедно с Бийтълс през януари 1964 г., в зала Олимпия.

В средата на 60-те години Вартан се концентрира върху турнета и участия в САЩ с цел превземане на американския пазар и участва в най-популярните по това време телевизионни шоута като "The Ed Sullivan Show", "Hullaballooh", и "Shindig". В резултат, една от най-добрите й песни, "2'35 de Bonheur", влиза в американските класации през 1967.

През 2001 излезе сборен албум с 14 от най-големите й хитове, наречен L'Essential. През 90-те години Вартан посети няколко пъти родината си България, разви активна благотворителна дейност и изнесе концерт в София.
. Йорданка Донкова - неин е световният рекорд в 100м бягане с препятсвия за жени: 12,21 секунди. Поставен през 1988г!
Donkova - photoРодена е на 28 септември 1968г. Бивш атлет, виден със спечелени златен и бронзов медал на Олимпийски игри (Сеул 1988 - първо, Барселона 1992 - трето място), както и 9 медала на европейски съзтезания на открито и закрито. Все още държи рекорда за европейски първенства с 12,38 секунди. Най-доброто й постижение е поставено на 21 август 1988г. в Стара Загора и е световният рекорд в този спорт.
. Стефка Костадинова - нейното постижение в дисциплината скок височина (жени) от 209см , който вече почти 20 години не е подобрен. Поставен е на 30 август 1987г. Отличията и успехите на Костадинова са седем златни медала от световни първенства и европейски шампион в зала и на открито. През 1996 г. става олимпийски шампион в Атланта, САЩ. През 1988 г. печели сребърен медал от игрите в Сеул.
Последно промяна от npn на Чет Авг 19, 2010 9:25 pm, променено общо 2 пъти.
Орлите летят сами. Овцете се движат на куп.

Аватар
Momchil
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 755
Регистриран на: Чет Авг 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: Защо съм горд Българин ?

#3 Мнение от Momchil »

Чудесен матерял ! За това говоря . :)
Само още малко ги раздели по имена .

Поздрави:Момчил

[AK]
има известен опит
има известен опит
Мнения: 148
Регистриран на: Вто Юли 28, 2009 12:13 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Защо съм горд Българин ?

#4 Мнение от [AK] »

Има една книга - "Български новатори" - издадоха я някъде в края на 80-те, мисля 87-ма. В нея, по азбучен ред на фамилиите, са изредени тъкмо такива хора.

Аватар
Dimitar Atanasov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 795
Регистриран на: Чет Яну 13, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Защо съм горд Българин ?

#5 Мнение от Dimitar Atanasov »

Според мен това много похвално, макар и без особен смисъл начинание....

Трябва да се определят какви са правилата за включва не в този списък, както и от каква област на живота са тези хора.

Ако като критерий е доколко направеното от тях е променило живота на хората (и на какво множество от хора), тогава трябва да се започне от Кирил и Методи например...както и да се включат някои политици ("добри" или "лоши")

Ако е до наличието на някакви уникални способности - не може да се мине без великите ни оперни певци...

Ако е само в областта на науката - там нещата стават много трудни ... в България има относително голямо множество от наистина добри учени (особено в теоретичните дисциплини), чиито резултати най-общо нямат абсолютно никакво приложение (за сега), но сами по себе си са от доста високо ниво. В областта на математиката мога да дам доста такива примери (някой са все още живи :) ).

От друга страна има много инженерни открития - някой са получили признание, други са откровена шмекерия.

А пък за изкуството и литературата просто е необятно ... като се тръгне от Ботев та до Валери Пертов и оттатък.

Аватар
Momchil
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 755
Регистриран на: Чет Авг 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: Защо съм горд Българин ?

#6 Мнение от Momchil »

Благодаря ви , ще се коригирам !
В областта на електрониката и електротехниката.
От средата на 19-ти век до днешни дни .

Разбира се без шмекерските личности .

Поздрави: Момчил

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Защо съм горд Българин ?

#7 Мнение от velinski »

Аз свалям шапка на незнайните нископлатени инженери, които успяха да пиратират по соца над 30 западни интегрални схеми от серията СМххх (топ 8-битовите по онова време процесори СМ601, СМ6З0 и всички периферни схеми за тях), без да притежават никаква документация! 8O
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
varieca
има известен опит
има известен опит
Мнения: 131
Регистриран на: Вто Апр 19, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Защо съм горд Българин ?

#8 Мнение от varieca »

Не е точно така с процесорите. Работих в Институт Специална електроника от 1983 до 1989. Там имаше сформирана елитна секция от инженери, които изучаваха новоизлязлите микропроцесори.
По това време наистина имаше ембарго на тази информация, но държавата го беше измислила с тайни емисари в чужбина, които ни снабдяваха по неведоми пътища с документация, че и Apple докараха.
Та се четеше в оригинал, но признавам материята не беше за всеки.

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Защо съм горд Българин ?

#9 Мнение от velinski »

Хе, Краси, мерси за инфото "от кухнята".
И аз подозирах, че е невъзможно да се прекопира чип само по кристала, ама знае ли човек какви са били възможностите на Компартията :lol:

Та викаш обикновени пирати, а не пирати-герои? :lol:

ПС. Случайно да знаеш дали всичко се е копирало 1:1 или нашите чипове са с подобрения или поевтинявания?
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
varieca
има известен опит
има известен опит
Мнения: 131
Регистриран на: Вто Апр 19, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Защо съм горд Българин ?

#10 Мнение от varieca »

Не, нямам информация за това.
Но като стана дума за Apple се сетих за следната комична случка. Цитирам я от друг форум:
"Най-смешното беше когато като индианци, дето гледат пишеща машина, се кефихме на невижданото до този момент кошче (recycle bin) и пускахме там каквото ни падне от екрана, докато в един момент се оказа, че сме изтрили и операционната система и след рестарт компютърът си поиска инсталационна дискета. А такава разбира се нямахме и PC-то отиде в склада и беше заведено по някаква измислена схема за загуби в счетоводството.
Това веднага доведе до два лагера (както е обикновено в БГ) - едните защитници на Apple, и другите че такъв бъг не трябва да съществува - самоунищожение на ОС.
Аз бях от втория и все още смятам, че съм бил прав.
Весело време беше... "

Та по отношение на кадърни инженери - имаше, но бяха много малко. Сещам се например за Кънчо Досев, един от големите. Сега е в Канада и собственика на електронната фирма където работи му е много благодарен, защото му спести един цял отдел конструктори. Просто в един момент разбра, че българинът върши цялата работа и уволни останалите. Сега положението е "както каже Кънчо...:)

Hacko3
има известен опит
има известен опит
Мнения: 32
Регистриран на: Съб Май 16, 2009 12:24 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Защо съм горд Българин ?

#11 Мнение от Hacko3 »

velinski написа:Аз свалям шапка на незнайните нископлатени инженери, които успяха да пиратират по соца над 30 западни интегрални схеми от серията СМххх (топ 8-битовите по онова време процесори СМ601, СМ6З0 и всички периферни схеми за тях), без да притежават никаква документация! 8O
Може да прозвучи малко смешно, но в книгата на Огнян Дойнов (която лично на мен, много ми прилича на "Приключенията на барон фон Мюнхаузен" ) има доста писано по този въпрос. Много хора и много пари са били вложени в тази идея.

Относно цената - пак според покойният г-н Дойнов, някои неща са били на ниска цена, други на много по-висока. С риск да не бъда прецизен, ще спомена (по памет) два случая от книгата му:
- завода за полупроводници в Правец - производството тръгва и 99.9% от продукцията е брак. Анализ, едно-друго, и нищо, никой не може да каже каква е причината. Свързват се е с доставчика на оборудването, съответно доставчика праща специалисти, които да установят причините за проблема, и ... след като хората виждат производството, задават въпроса: служителите, работещи в "чистите помещения" не ползват ли ръкавици :lol: след това производството тръгва.
- млад специалист (през седемдесетте години) разработва телевизионна игра. Този специалист сега според Дойнов е един от собствениците на Дейзи (книгата не е пред мен и може да бъркам компанията). На изложение в Западна Германия въпросната игра има невероятен успех. Имало запитвания за стотици хиляди бройки при цена около USD100. Проблемът дошъл, когато анализирали колко ще струва производството на играта. Ако се ползват американски чипове - по спомени USD40-50, а ако се ползват чипове произведени в България, около USD100. Варианта да се ползват американски на момента бил отрязан, а с нашите не било рентабилно, и проекта умрял...
Усилията на БАН за изкуствено оплождане на кравите "къртат миФки", но това е друга тема. Който има желание може да прочете книжката - чете се на един дъх, забавна е.

Малко извън темата, но:
днес жена ми (бременна в седмия месец и има доста голям корем) се спънала на ул. Ал. Стамболийски, паднала, обели си коляното, поне половин минута седяла на тротоара, без да може да стане, и никой не и обърнал внимание - това е една много сериозна причина да се гордея, че съм българин. Много пътувам в чужбина, и все се мъча да открия приликите между България и ... Европа (търся приликите, не разликите, защото съм оптимист), и ми е много трудно. Като територия и географско положение ОК, но като хора... :oops:

bobi13
чете
Мнения: 1
Регистриран на: Пон Май 16, 2016 9:57 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Защо съм горд Българин ?

#12 Мнение от bobi13 »

Моля ви колеги някой ако знае нещо повече за Кънчо Досев, къде е сега, как мога да го открия или друга информация моля да пише. С него съм работил много време, още като студент в МЕИ той ми беше и ръководител на дипломната работа... Голям човек е Кънчо - голям българин и родолюбец!!! Не се продаде на никой, а след като ликвидираха другарите електрониката в БГ много умни глави като него хванаха пътя. Да са живи и здрави и прославят името на майка България.

vvladimir
чете
Мнения: 7
Регистриран на: Нед Авг 13, 2017 1:38 pm
Местоположение: ямбол
Обратна връзка:

Re: Защо съм горд Българин ?

#13 Мнение от vvladimir »

Аз не съм горд, но се възхищавам на това

Език свещен на моите деди
език на мъки, стонове вековни,
език на тая, дето ни роди
за радост не - за ядове отровни.

Език прекрасен, кой те не руга
и кой те пощади от хули гадки?
Вслушал ли се е някой досега
в мелодьята на твойте звуци сладки?

Разбра ли някой колко хубост, мощ
се крий в речта ти гъвкава, звънлива -
от руйни тонове какъв разкош,
какъв размах и изразитост жива?

Не, ти падна под общия позор,
охулен, опетнен със думи кални:
и чуждите, и нашите, във хор,
отрекоха те, о, език страдални!

Не си можал да въплътиш във теб
създаньята на творческата мисъл!
И не за песен геният ти слеп -
за груб брътвеж те само бил орисал!

Тъй слушам сè, откак съм на света!
Сè туй ругателство ужасно, модно,
сè тоя отзив, низка клевета,
що слетя всичко мило нам и родно.

Ох, аз ще взема черния ти срам
и той ще стане мойто вдъхновенье,
и в светли звукове ще те предам
на бъдещото бодро поколенье;

ох, аз ще те обриша от калта
и в твоя чистий бляск ще те покажа,
и с удара на твойта красота
аз хулниците твои ще накажа.
С каретата на миналото никъде няма да отидеш

Публикувай отговор

Обратно към “ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта