2 краини стапала в едно ???

Съобщение
Автор
mitko_dd
чете и пита
чете и пита
Мнения: 105
Регистриран на: Пон Дек 03, 2007 1:00 am
Местоположение: Кюстендил-София
Обратна връзка:

2 краини стапала в едно ???

#1 Мнение от mitko_dd »

искам да пусна две краини транзисторни стапала да работят като едно
ако не се лъжа имаше някакви схеми за такова свързване каде едното стапало работи в противотакт на другото (може и да се лъжа)
по спомен май се казваше инвертарно стапало (или нещо подобно)
ще съм много благодарен ако някои ми помогне с така схеме или поне да ме насочи с точното наименование на стапалото което да търся
Благодаря предварително
Димитър Моралийски
Кюстендил-София

rubbish
чете и пита
чете и пита
Мнения: 22
Регистриран на: Съб Ное 28, 2009 9:34 pm
Обратна връзка:

#2 Мнение от rubbish »

Доколкото разбирам ти трябва схема за мостово свързване. Аз съм правил такава схема. Ето какво съм писал по въпроса:
DJPOPA написа:... За целта се спрях на схема с предварително подготвяне на двата типа необходим сигнал за мостово свързване- синфазен и противофазен. Схемата я изпълних с чудесния балансен драйвер THAT 1646 , който се характеризира с шум -101dBu , изкривявания от 0,0007% и безпроблемно достигане на голям размах на изходното напрежени /18V при товар 600 Ома/ .

Схемата на свързване е тази:

Изображение


ВНИМАНИЕ ! СХЕМАТА ИМА ИЗХОДЕН ОФСЕТ , КОЙТО МОЖЕ ДА СТИГНЕ ДО 250mV ПРИ ТОВА СВЪРЗВАНЕ !!! ПОЛЗВАНЕТО НА РАЗДЕЛИТЕЛЕН КОНДЕНЗАТОР НА ВХОДА НА СТЪПАЛАТА Е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО !!!

Ако схемата ще се ползва със стъпала без входни капацитети е необходимо да се добавят два неполярни кондензатора по 10uF в обратната връзка на чипа , което елиминира офсета. В моя случай това не се наложи.

mitko_dd
чете и пита
чете и пита
Мнения: 105
Регистриран на: Пон Дек 03, 2007 1:00 am
Местоположение: Кюстендил-София
Обратна връзка:

#3 Мнение от mitko_dd »

благодаря за схемата доста лесно решени е
а при тази схема имаш ли на идея каква изходна мощност ще имам от краините стапал
Димитър Моралийски
Кюстендил-София

rubbish
чете и пита
чете и пита
Мнения: 22
Регистриран на: Съб Ное 28, 2009 9:34 pm
Обратна връзка:

#4 Мнение от rubbish »

Мощността на крайните стъпала няма да се промени , но сумарната мощност на цялата мостова схема ще е двойно по-голяма , спрямо тази на едното стъпало.

mitko_dd
чете и пита
чете и пита
Мнения: 105
Регистриран на: Пон Дек 03, 2007 1:00 am
Местоположение: Кюстендил-София
Обратна връзка:

#5 Мнение от mitko_dd »

Много ти благодаря
Само да намеря интегралата и ще я пробвам
Последно промяна от mitko_dd на Пет Май 08, 2009 11:46 pm, променено общо 1 път.
Димитър Моралийски
Кюстендил-София

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#6 Мнение от Stefan Stefanov »

Не забравяй, че товарът трябва да е 2 пъти по-голям, за да не се претовари крайното стъпало!
Митко, вземи се образовай преди да задаваш подобни въпроси, че ще те трия скоро, да знаеш!

rubbish
чете и пита
чете и пита
Мнения: 22
Регистриран на: Съб Ное 28, 2009 9:34 pm
Обратна връзка:

#7 Мнение от rubbish »

THAT1646 може да се поръча от FARNELL през Комет Електроникс. Може да се ползва и аналога на TEXAS INSTRUMETS , мисля че беше DRV134. Има го пак там.

Стефан е прав. Аз схемата съм я правил за замостяване на LM1875 и не съм имал проблеми с товара , тъй като чиповете работят и на 4 Ома , а моите ОТ са 8 Омови и захранващото ми напрежение е в границите на допустимото за 4 Омов товар. Обмисли си твоя вариант в този аспект.

Публикувай отговор

Обратно към “ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта