Задачка - закачка :)

Съобщение
Автор
Zmej

Задачка - закачка :)

#1 Мнение от Zmej »

Видях я в един друг форум, копирам я директно:

"За котката и въжето":
Обикаля се земята с едно въже (например по екватора) и неговата дължина се увеличава е още 10 метра (отпуска се). Така удълженото въже се разпределя да е на равно разстояние от земята (един вид концентрично, като обръч).
Може ли през така получената пролука да мине котка? Да/не и защо?

Отговори от типа: "въжето се повдига и котката се промушва"; "котката изкопава тунел под въжето"; "през котката предварително минава валяк" и други подобни не се приемат.

п.с. моля математиците да си траят :)

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

#2 Мнение от Simonov »

Екваториалната обиколка на земята е ~ 40'000км. Не виждам как удължаването на тази обиколка с още само 10м ще предизвика увеличаване диаметъра на "въжената" окръжност до толкова, че разликата между първоначалния му диаметър и получения в последствие да е достатъчна за да може да премине каквато и да било котка :)

Аватар
Dimitar Atanasov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 795
Регистриран на: Чет Яну 13, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#3 Мнение от Dimitar Atanasov »

Simonov написа:Екваториалната обиколка на земята е ~ 40'000км. Не виждам как удължаването на тази обиколка с още само 10м ще предизвика увеличаване диаметъра на "въжената" окръжност до толкова, че разликата между първоначалния му диаметър и получения в последствие да е достатъчна за да може да премине каквато и да било котка :)


То е така, но има и други условия, ама тъй - като съм математик ще си затрая

ND

#4 Мнение от ND »

Ako е нарисувана на много тънка хартия?????

mitaka
има опит
има опит
Мнения: 174
Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 1:00 am
Местоположение: гр.Чирпан
Обратна връзка:

#6 Мнение от mitaka »

Срещал съм тази задача ама с главан герой - мишка. :lol: По принцип понеже екватора е елписа в тази която аз решавах беше уточнено че смятане екватора за окръжност. При тебе как е ? Сега ми стана интересно дали е различно растоянието при вараинт с елипса и окръжност ...я да посмятам малко ..
Малко са тези, които знаят колко много е необходимо да се знае, за да се осъзнае колко малко знаем ....

Аватар
Milenus
чете и пита
чете и пита
Мнения: 33
Регистриран на: Пет Авг 27, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#7 Мнение от Milenus »

Земята не е идеална сфера т.е. тя е сплесната откъм плюсите. Ако въжето се завърти перпендикулярно на земната ос ще остане достатъчно място под него, че и титър да мине :D

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

#9 Мнение от Simonov »

Според мен в случая, земята се приема акто сфера с равна повърхност, като релефа се игнорира.

Друга мисъл:
Въжения обръч след удължаването си става с по голяма обиколка отколкото е екваториалната обиколка на земята. Следователно диаметърът му е по голям от този на земята. Полученият обръч вече има възможност да извършва произволни ротационни вдижения около планетата(сферата) като приемаме, че центъра на "обръча" и центъра на планетата(сферата) винаги съвпадат. Т.е. ако котката стои в южното полукълбо и иска да премине в северното е необходимо "обръча" да бъде завъртян в посока юг->север. По този начин котката ще може свободно да премине в северното полукълбо а "обръча" ще се озове зад нея :wink:

Правилно ли е това?

Zmej

#10 Мнение от Zmej »

Eх, леле, теоретици... :lol:
(Не искам да засегна никой, казвам го с чувство за хумор :D )
Та по ред: въжето е плътно по земята.
Приема се, че земята е сфера.
Въжето се опъва точно в равнината, която се описва при опъването му върху повърхността и не се движи.

Аватар
Borislav Uzunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#11 Мнение от Borislav Uzunov »

По сметки излиза, че разликата в двата радиуса е около 1,59м. Естествено, ако не съм сбъркал. :wink:
Министерство на Звука
We are the Musicmakers

Публикувай отговор

Обратно към “ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 38 госта