Помощ за ARN 188-05/8

Съобщение
Автор
Аватар
vozda
чете
Мнения: 15
Регистриран на: Вто Авг 10, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Помощ за ARN 188-05/8

#1 Мнение от vozda »

Здравейте спецове!!!

Днес купих два ARN 188-05/8 от ПАС, като целта ми е да освежа старите респромки. Ето адреса на кутята:
http://pas-bg.com/Siluet.html

С "две" думи:
Говорителчетата изглеждат добре за парите, направих филтрър както е по схема (реших да не се правя на майстор и купих бобини и кондензатори и Визатон) сложих го в кутията и свирна доста добре. Реших и да го поусиля малко (не съм прекалявал, все пак ползвам 50 вата усилвател), все пак му дават 70W 8) и тук нещата се преееее****ха. Раздрънча се като тенекиена кутия (звука е все едно е стар скъсан говорител). Рекох си, че сигурно може този говорител да не е в час, тогава сложих и другия - същата работа, като го усилиш и той се раздрънча. Извадих го от кутията, защото се опасявах нещо да не съм го хванал добре и пак дрънчи.

ВЪПРОСА МИ Е: Аз ли нещо не съм направил или ще трябва да има рекламация.

Ако някой може нека да даде съвет, че да ми спести псувните и нервите :oops: :oops: :oops:

10Х

Аватар
vozda
чете
Мнения: 15
Регистриран на: Вто Авг 10, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#2 Мнение от vozda »

След малко по обстойно оглеждане на говорителя стигнах до извода, че причината за странният звук според мен е мястото на "захващане" на мустаците към мембраната. Като че ли са прекалено близо до трептилката и същевременно са под много малък ъгъл спрямо мембраната и при по-големи натоварвания започват да издазват въпросния звук.

Надявам се, че с моите свободни съчинения няма да разсмея истински специалистите..... :oops: :oops: :oops:

P.S.:
А дали ако леко залепя малка част от мустаците към мембраната, за да се отдалечат от трептилката това няма да помогне :?: :?: :?:

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#3 Мнение от Ivo_Hristev »

опитай- твърде вероятно е и това да е причината

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#5 Мнение от Rumen Suvandjiev »

vozda написа:А дали ако леко залепя малка част от мустаците към мембраната, за да се отдалечат от трептилката това няма да помогне :?: :?: :?:


При мощни говорители (най-често музикантски, но съм го виждал и при автомобилни) въпросните мишурени проводници са закрепени не към мембраната, а към трептилката. Пробвай с лепило от типа на хелметекс, ако не се получи добре, можеш винаги да го разлепиш с малко ацетон.

Аватар
vozda
чете
Мнения: 15
Регистриран на: Вто Авг 10, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#6 Мнение от vozda »

Здравейте,
след лепенето нещата се оправиха значително. Сега вече го няма странният звук при по-големи натоварвания :lol: :lol: :lol:

НО........., ВСЕ ТОВА НО.
АБЕ НЕЩО ТОЯ ФИЛТЪР (ДЕТО ОТ "ПАС" СА ГО ДАЛИ) НЕ МИ ХАРЕСВА. СМЯТЯХ, ПИСАХ, ГЛЕДАХ И ВСЕ НЕ МОГА ДА СМЕТНА КАКВА Е РАЗДЕЛИТЕЛНАТА ЧЕСТОТА НА ТОЯ ФИЛТЪР. ЗА ТАЗИ ЦЕЛ СЕ ПОРАЗРОВИХ ИЗ НЕТА И ЕТО КАКВО НАМЕРИХ:

Изображение

F= 3100Hz

А ФИЛТЪРА НА ПАС Е:

Изображение


ВЕЧЕ НЕ ЗНАМ КАКВО ДА ПРАВЯ!!!! ДАЛИ НА ПАС ФИЛТЪРА ДА ОСТАВЯМ ИЛИ ТОЗИ НА ЧЕХИТЕ????

ОЩЕ ЕДИН АПЕЛ ЗА СЪВЕТ :roll:

Zlatan Kitanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 471
Регистриран на: Сря Ное 17, 2004 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#7 Мнение от Zlatan Kitanov »

А защо не си сметнеш сам филтъра с някоя програмка? Друг вариант е, да направиш и двата филтъра и да сравниш.
Според моя нищожен опит LspCad прави много добри симулации на филтрите, потвърждават се от мерене в домашни условия, което, колкото и да е грубо и неточно, все пак дава представа за най-грубите неточности в звученето.

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#8 Мнение от Ivo_Hristev »

аз лично бих направил комбинация и от двата филтъра - импедансната компенсация на чехите и 3-ти ред за високите. Ше трябва донастройка обаче....

Аватар
vozda
чете
Мнения: 15
Регистриран на: Вто Авг 10, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#9 Мнение от vozda »

Здравейте, "колеги"
вчера най-накрая успях да завърша проекта със АРН 188-05/8 и АРВ 104 63/8. Според мен станаха едни прилични и не скъпи колони. При условие, че използвах кутиите на старите респромки цената излезе около 150 лв - говорители + чарковете за филтрите. Предполагам, че ако се подложат на измерване ще има материал за корекция, но и при това техническо състояние за мен са напълно задоволителни.
Ако някои, който не е спец в акустиката и не държи на супер качествени колони и го сърбят ръцете да човърка - това е едно не лошо начало.

Искам и да ви благодаря за помощта.

Успех. :D :D :D

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#10 Мнение от oceanman »

С този говорител отдавна мисе върти еретична мисъл за ТЛ на 30 херца :!: :!: :!: Разработил съм проекта,но едва ли ще го реализирам...По заявени параметри обаче.

Публикувай отговор

Обратно към “Озвучителни тела Loudspeakers”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта