Въпрос за качествени фактори на говорител

Съобщение
Автор
Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Въпрос за качествени фактори на говорител

#2 Мнение от Goro »

doc написа: Моите въпроси са дали има някаква оптимална пропорция между двата качествени фактора.

Сигурно има, но продължават да търсят пропорцията.
Този въпрос си го задават безброй хора. Но сигурно има и други параметри, не формулирани все още. Ако се мъчиме да си обясниме явленията, само в рамките на познанията си и не ги намираме, значи са ни нужни нови познания.

gps

#4 Мнение от gps »

doc написа:Аз например допускам, че въпреки голямото разнообразие от говорители, много от тях са сгрешени и не позволявят достигането на едно по-висше ниво на вярност. Изпадането в крайности не е добро нещо, точно за това би трябвало всяко нещо да има оптимум...Но кажете все пак, как се решава задачата при говорител с висок механичен ку-фактор. Той за какво оформление е подходящ, тъй като говорителят и оформлението са едно цяло и дали този тип оформления не са по-несъвършенни от тези, които се оптимизират с говорители с по-нисък механичен ку-фактор. Въпросът не е за пренебрегване и мисля че е доста важен и сложен.
Не са сгрешени-просто се произвеждат различни говорители за различни цели,от нас се иска от това разнообразие на говорители да подберем подходящ и с него да гоним високи критерии за звук.А не да вземем произволен и неподходящ говорител и да полагаме титанични усилия да изцедим от него качество за което той не е проектиран.Освен профи-драйверите и караудио-драйверите (басовите) често са с висок Qms (10 и нагоре).Една от най-разпространените конструкции на оформление при профи-драйверите е Хорна-едва ли това е несъвършенна конструкция :wink:Един от профи-драйверите който се цитира като подходящ за хорна и то за качествен звук е Eлектровойс EVM 12 L ( http://melhuish.org/audio/horndriver.html ).Виж му данните и прецени сам :wink:

ND

#5 Мнение от ND »

TS-параметрите на един драйвер трябва да бъдат един ориентир според мен и нищо повече.......чувал съм два говорителя с почти идентични TS, звучащи коренно различно....... все пак тези параметри
не ни дават информация за изкривяванията , /много производители си я спестяват/ и за това как мембраната се деформира в динамичен режим. :wink:
Последно промяна от ND на Чет Май 18, 2006 3:07 pm, променено общо 1 път.

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#6 Мнение от Ivo_Hristev »

По качествените фактори и резонансната честота може да се съди ( грубо ) за каква конструкция е подходящ даден говорител. Това приближение обаче не може да ти каже КАК ще свири даденият говорител. Високият Qm говори за не достатъчно демпван говорител, а това пък за не достатъчно гладка АЧХ. Това обаче не винаги е лошо. Аз си го обяснявам с факта, че тези говорители акумулират по-малко енергия в областта на резонанса и по този начин звучат по-леко. Освен всичко останало говорителите с нисък качествен фактор имат забележим завал в оластта около резонансната честота.
Абе с две думи ти започна един разговор дето е толкова комплексен, че май няма изчерпване.

Аватар
jimy
има известен опит
има известен опит
Мнения: 87
Регистриран на: Пон Сеп 19, 2005 12:00 am
Местоположение: Русе
Обратна връзка:

#7 Мнение от jimy »

Да, абсолютно съм съгласен с Demon. Това си е чиста проба Електроакустика и нещата хич не са прости. С две думи няма рецепта. На пазара има говорители с какви ли не параметри, на какви ли не цени, но това в никакъв случай не значи, че някои са сгрешени, а други - не. Темата е интересна, но си струва да се дискутира с хора, които са "по-вътре" в нещата.
Doc, надявам се имаш поне представа какво точно представляват Qe i Qm, що е електро-механична връзка и т.н.

gps

#8 Мнение от gps »

Аз лично знам само един вид акустично оформление при което Qms играе значителна и определяща роля- Ortho или тонколони с ортогонален поток на излъчване.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#9 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Опитите за примитивизация на оценката за един високоговорител няма да доведат до нищо сполучливо.
Големият на пръв поглед набор от параметри все още е недостатъчен за да обясни колосалната разлика в звученето на различните говорители.
Така, че търсенето на "златно сечение" на този етап е лишено от смисъл...

Аватар
Dimitar Atanasov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 795
Регистриран на: Чет Яну 13, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#10 Мнение от Dimitar Atanasov »

Това е същото като да направиш идеалната кола, хем да е много мощна, хем да харчи малко и да върви бързо и т.н.

Аватар
Borislav Uzunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#11 Мнение от Borislav Uzunov »

amitko написа:Това е същото като да направиш идеалната кола, хем да е много мощна, хем да харчи малко и да върви бързо и т.н.

Знае ли човек, може би пък един ден........
Министерство на Звука
We are the Musicmakers

Zmej

#12 Мнение от Zmej »

Freeman написа:
amitko написа:Това е същото като да направиш идеалната кола, хем да е много мощна, хем да харчи малко и да върви бързо и т.н.

Знае ли човек, може би пък един ден........


Няма начин, изискванията са различни... Също като тук...

Публикувай отговор

Обратно към “Озвучителни тела Loudspeakers”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта