OT с Monacor SPH-130

Съобщение
Автор
Martin Krumov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 303
Регистриран на: Съб Яну 08, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

OT с Monacor SPH-130

#1 Мнение от Martin Krumov »

Здравейте,

Обмислям направа на ОТ, най-вече за домашно кино с Monacor SPH-130. Идеята ми е да направя 5 броя еднакви ОТ с по 2 броя SPH-130 и един високочестотен (МТМ конфигурация). Спрях се на този мидбас заради добрата чувствителност, линейност и сравнително компактните размери на басрефлексно ОТ. Предполагам е подходящ за целта? Някой ползвал ли е този говорител и с какво е подходящо да се комбинира? Мислих за вариант с ribbon tweeter, но нямам впечатления от такъв тип ВЧ. Това добра идеята ли е?
Четох, че свирят по-ясно, линейни са и достигат до 30-40кХз. Последното в случай, че си пусна някакво HD audio. ЧХ на SPH-130 предполага, че може да се избере по-висока честота на срез на филтъра и може би по-нисък ред.

Иска ми се заедно с вашата помощ да си изчистя концепцията до която стигнах.

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: OT с Monacor SPH-130

#2 Мнение от Kiril Kirilov »

Ако търсиш твоят обективен отговор "с какво се комбинира добре мид-баса", е добре да прегледаш следното:
Защо повечето озвучителни тела звучат като такива?

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: OT с Monacor SPH-130

#3 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Martin Krumov написа:Спрях се на този мидбас заради добрата чувствителност, линейност и сравнително компактните размери на басрефлексно ОТ. Предполагам е подходящ за целта?
Да, подходящ е.
На почти същата цена обаче може да се вземе SPH-135C, който е по-подходяш за компактен басрефлекс, удобен е за филтри от първи или втори ред и се отличава с неутрален звук и добра динамика.
Който и от двата да избереш, мога да ти съдействам за покупка на добра цена.
Martin Krumov написа:Четох, че свирят по-ясно, линейни са и достигат до 30-40кХз. Последното в случай, че си пусна някакво HD audio.
Съвременните куполни високоговорители също нямат проблем да възпроизведат тези честоти. Дори и отрязан високо, лентовият говорител изисква по-сложен филтър.
Аз бих се спрял на нещо от рода на DT-101SK
Martin Krumov написа:Иска ми се заедно с вашата помощ да си изчистя концепцията до която стигнах.
Концепцията е добра. Най-важното е какво ти допада най-много...

Martin Krumov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 303
Регистриран на: Съб Яну 08, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: OT с Monacor SPH-130

#4 Мнение от Martin Krumov »

Кирилов, тази статия я бях чел, но определено ми беше полезно да я прочета отново. Мисля, че няма да ми е за последен път. Определено помага на хора, като мен, които не се занимават интензивно с това свое хоби да си припомнят забравените отговори на въпросите си.

Румен, благодаря за предложението. Ще си изясня още малко идеята и ще се свържа с теб относно доставката.
Аз се огледах първо в SPH-145hq, след това SPH-135c, но не бях сигурен дали ще мога да ползвам филтър от първи ред, заради неравномерността над 5khz при последния. Иначе и двата решават един от проблемите описани в статията по-горе - вида на шасито. Единствената причина да се спра неокончателно на SPH-130 са парите. (все пак ще са нужни 10бр.) Знам, че си ползвал SPH-135c в твой проект и най-вероятно резултата е много добър.

Относно ВЧ - трябва да разгледам какви са особенностите на филтъра при ribbon. Нещо набрах голяма скорост за този вариант. Но и куполен не е изключен.

Публикувай отговор

Обратно към “Озвучителни тела Loudspeakers”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта