TANNOY - ПОМОЩ ... !!!

Съобщение
Автор
Йордан52
чете и пита
чете и пита
Мнения: 47
Регистриран на: Нед Сеп 09, 2012 8:41 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

TANNOY - ПОМОЩ ... !!!

#1 Мнение от Йордан52 »

Здравейте!
Искам да се допитам към по-знаещите , да ме посъветват какви драйвери да си избера. За сега съм се насочил към Tannoy Monitor Gold 15 инча.
Въпросът ми е има ли по-добри Tannoy драйвери и кои са те ?
И каква е разликата между 10, 12 и 15 инча освен в размера?
Усилвателя ми е пуш–пул с КТ 88 мощност около 25 вата. Дали един чифт Tannoy Monitor Gold 15 инча ще се сработи добре с такъв усилвател?

Благодаря предварително!

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: TANNOY - ПОМОЩ ... !!!

#2 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Йордан52 написа:Дали един чифт Tannoy Monitor Gold 15 инча ще се сработи добре с такъв усилвател
Не.
Само драйверите няма да са достатъчни.
Необходими са кутия и филтър, изчислени според параметрите им.
Разбира се, те ще свирят някак си във всякаква кутия, както става най-често. Ако целта е само да се похвалим, че сме притежатели на въпросните говорители, тогава не е необходимо дори да свирят.
Ако обаче искаме да се възползваме от целия им потенциал, трябва сериозна конструкторска работа.
Ако драйверите са със сменяни гънки или мембрани, параметрите им едва ли имат нещо общо с фабричните, каквото и да твърдят търговците, които ги продават.
Пиши ми за конкретните говорители и ще се опитам да ти дам максимално полезен съвет дали и доколко си струва покупката и проектирането.

Йордан52
чете и пита
чете и пита
Мнения: 47
Регистриран на: Нед Сеп 09, 2012 8:41 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: TANNOY - ПОМОЩ ... !!!

#3 Мнение от Йордан52 »

Смятам да следя от ebay за нещо подобно..... идеята ми е дали наистина са много добри тези дрaивери и кой са по-добри евентуално и дали са подходящи за 25 W усилвател?
Прикачени файлове
112.jpg
111.jpg

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: TANNOY - ПОМОЩ ... !!!

#4 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Дай повече информация за усилвателя.
Освен ако не смяташ, че с ватовете се изчерпва всичко...

Йордан52
чете и пита
чете и пита
Мнения: 47
Регистриран на: Нед Сеп 09, 2012 8:41 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: TANNOY - ПОМОЩ ... !!!

#5 Мнение от Йордан52 »

Например какво те интересува още ....?

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: TANNOY - ПОМОЩ ... !!!

#6 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Мен лично не ме интересува нищо.
Ти се обръщаш за съвет. С колкото повече информация разполагам, толкова по-добър съвет ще ти дам.
Има отлични усилватели с KT88 (един твой съгражданин например прави чудесни двутактници с нея), има и китайски произведения, които не си струват дори транспорта до тук.
Искаш да избереш говорител, за който ще платиш вероятно четирицифрена сума, а нито дума за това какво искаш да получиш като резултат.

Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: TANNOY - ПОМОЩ ... !!!

#7 Мнение от EmilRachev »

Йордан52 написа:За сега съм се насочил към Tannoy Monitor Gold 15 инча.
Въпросът ми е има ли по-добри Tannoy драйвери и кои са те ?
Би ли казал защо се насочи точно към тези говорители, слушал ли си ги или се водиш по писанията в нета?
Не, че искам да изразявам лошо мнение за тях, просто ми е интересно как така реши точно този тип говорители да избереш. :roll:
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

Йордан52
чете и пита
чете и пита
Мнения: 47
Регистриран на: Нед Сеп 09, 2012 8:41 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: TANNOY - ПОМОЩ ... !!!

#8 Мнение от Йордан52 »

Не не съм слушал такива ,водя се от писанията от интернет . Именно и поради тази ппичина реших да попитам тук за вашето мнение.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: TANNOY - ПОМОЩ ... !!!

#9 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Йордан52 написа:Не не съм слушал такива ,водя се от писанията от интернет.
В Интернет пише всеки. Пишат и деца.
Аудио се избира на базата на лични впечатления. Нали ти ще ги слушаш, а не писачите в Интернет...

Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: TANNOY - ПОМОЩ ... !!!

#10 Мнение от EmilRachev »

Йордан52 написа:Не не съм слушал такива ,водя се от писанията от интернет . Именно и поради тази ппичина реших да попитам тук за вашето мнение.
Виж сега, не можеш по писанията в нета да си избираш говорители.
Трябва да си слушал и харесал нещо преди да инвестираш толкова пари в него.
Не знам дали си запознат, но гореописаните говорители добрите екземпляри струват по 2-3 и нагоре хиляди лева чифта.
Отделно за добър резултат те чакат още хиляди левове за измервания, изчисляване на конструкция, изработка на кутии и качествени филтри.
Добрият говорител е само една предпоставка за добър звук, оттам нататъка следва много работа, която се извършва от опитен специалист за оптимален резултат. Един от малкото такива специалисти в България е писал вече в тази тема.
Иначе по темата може да разтягаме много локуми.
Старите говорители на Таной до 1980-та година от така наречената им златна серия са няколко вида.
Като почнеш от Блек, Силвър, Ред, Голд и HDP са все добри говорители, но всеки със свой характер на звучене.
На всичкото отгоре в зависимост от годината на производство всеки от тях има и различни версии, с малки разлики, главно в окачването, което пак променя параметрите и звученето им.
Та еднозначен отговор на въпроса ти кой е по и най-добър, просто няма.
Всички говорители си имат фенове, Силвъра го продават най-скъпо, следван от старите и запазени Ред и най-много се радват на Голда, защото е много разпространен и има сантиментална стойност за много хора. На такива монитори са обработвали примерно албуми на Бийтълс.
Говорителя е много музикален и почти няма разлика в звученето с последния от златната серия, а именно HDP, сравнявал съм ги лично.
HDP принципно има малко по-басов тембър, изключително дълбок бас и малко ватове отгоре.
Поначало има голямо значение и в каква конструкция е говорителя, оригиналните кутии далеч не предлагат да се чуе максимума, както и оригиналните филтри. С две думи се захващаш с нещо много голямо и скъпо.
Съдейки по параметрите на производителя такива говорители изискват кутии от по минимум 200 литра, някои от тях със специфична конструкция, прави си сметката какви гардероби са това.
По въпроса ти за инчовете - въпроса стои като при Мечо Пух - колкото повече - толкова повече. :)
Има обаче една подробност - помещенията в нашата страна са принципно малки, за нормален хол 12 инчови са предостатъчни, за 15 инчови вече си трябва наистина много голям хол, защото слушайки такива говорители отблизо се получава ефекта, че все едно си се наврял между музикантите.
Хайде стига толкова, може да си разтягаме до утре по темата.
Гледам, че си от Пловдив, разходи се до търговеца Райчев, той е фен на старите Таной и наскоро си сглоби басрефлексни кутии с 15 инчови HDP-385.
С изцяло ново смятани и изработени филтри с качествени компоненти и ги слуша на еднотактни стъпала с крайни лампи ГМ70, производство на Симон. Лично не съм слушал системата, но все ще можеш да чуеш ориентировъчно нещо.
Разходи се до там, чуй за какво става на въпрос, поговорете с човека, той е също ценител на добрия звук и пак заповядай да обсъждаме това ли е твоя звук или не.
Успех! :wink:
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

Йордан52
чете и пита
чете и пита
Мнения: 47
Регистриран на: Нед Сеп 09, 2012 8:41 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: TANNOY - ПОМОЩ ... !!!

#11 Мнение от Йордан52 »

Затова реших да се обърна към вас във форума за съвет и мнение! И да, като се замисля наистина 12 инча ще са по-подходящи за мен. (стаята ми не е огромна) А относно усилвателя ми е Icon Audio Английско производство. Твърдят ,че ползват високо качествено японско желязо за трансформаторите, ама знае ли човек. кондензаторите са
Mundorf Supreme и Elna Silmic 2 резисторите са Kiwame и метални.

Поздрави!
Последно промяна от Йордан52 на Съб Яну 18, 2014 10:10 pm, променено общо 1 път.

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: TANNOY - ПОМОЩ ... !!!

#12 Мнение от Nanko Rusev »

Купуването на такава стока, щото някой я хвали е ......

..... ужас.

Намери връзка с пловдивски аудиофили, чуй различни неща и избери "твоето решение". Търговеца Никола Райчев (село Марково?) има 15" Таной....

Успех!

Йордан52
чете и пита
чете и пита
Мнения: 47
Регистриран на: Нед Сеп 09, 2012 8:41 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: TANNOY - ПОМОЩ ... !!!

#13 Мнение от Йордан52 »

Наистина благодаря на всички ви. И специално на EmilRachev ,които така сериозно подходи и наистина ми помогна с разяснението си . Благодаря и на Rumen Suvandjiev от които разбрах , че ако искам да извлека максимума от драйверите ще трябват нови филтри и кутии. С г-н Райчев , ще се свържа .....
В момента сам с Тriangle zerius 202 ,и често казано сам доволен

Поздрави!
Последно промяна от Йордан52 на Съб Яну 18, 2014 10:11 pm, променено общо 1 път.

Аватар
kromuilis
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 318
Регистриран на: Пон Май 14, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: TANNOY - ПОМОЩ ... !!!

#14 Мнение от kromuilis »

Слушай, слушай... :)
Личното ми впечатление от тези говорители е, че свирят много мащабно, но им липсва финес. Звучат малко като музикантски монитори, малко им липсва мекота и лекота на възпроизвеждането.
Според мен за доста по-малко средства могат да се намерят или направят съвсем прилично свирещи двулентови тонколони.
Това разбира се само ако нямаш лични впечатления, все пак в аудиото всичко е въпрос на вкус.
Поздрави :)

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: TANNOY - ПОМОЩ ... !!!

#15 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Йордан52 написа:В момента сам с Тriangle zerius 202 ,и често казано сам много доволен , особено от когато си направих специално едната стая само за слушане на музика :) ,но ми се иска да ъпгреидна с нещо много сериозно нагоре...

"Нагоре" е твърде относително понятие.
Ако става дума сам за цената, тя се определя от много фактори.
В случая с Tannoy Monitor, освен конкретните качества на самия високоговорител, във формирането и участват тяхната сантименталната и колекционерска стойност.
Ако имаш път към София, заповядай да чуеш това:
http://www.bgaudio.org/forums/viewtopic.php?f=1&t=21599
2528 не е от Gold серията, но позволява да се приложи друг подход при дизайна на филтъра и като реузлтат звукът е различен от типичната бленда на Tannoy - по-универсален и лично според мен с много по-добра 3-D картина.

Публикувай отговор

Обратно към “Озвучителни тела Loudspeakers”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта