търся съвет за "модване"на тонколони

Съобщение
Автор
garret
чете
Мнения: 4
Регистриран на: Чет Мар 21, 2013 3:38 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

търся съвет за "модване"на тонколони

#1 Мнение от garret »

Здравейте!Нов съм във форума и се надявам ,че беглото ми ориентиране относно интерфейса му, ще бъдат пренебрегнати засега.Мисля,че в този раздел е мястото да получа съвет.
Разполагам с двулентови,маркови букшелф тонколони,затворен обем,висок клас(теоретично).За съжаление ненапразно подчертавам "теоретично",тъй като
с усилвателя ми ,който е принципно хай-енд, не могат да възпроизведат ни най-малко точен звук.Та въпроса ми е:
Освен чрез изолирането на определен обем за нискочестотния,какво друго бих могъл да направя.Мисля да добвя фазоинвертор,чието разположение е възможно само отпред,тъй като са все пак "букшелф".Обема им е 13л,честотна лента45-20000хц,88дб ,6 ома.Съдържат шумоизолационен м-л 170гр.Филтрите изглеждат доста сериозни.Раделителната честотна граница е 3000хц.Фазоинвертора реших да поставя под нискочестотния,но не знам с какви размери да бъде.Също колко вата да оставя и как да я разположа при наличието на преден басрефлекс.
Колонките са доста масивни(6,5кг едната)и са в съсътояние "като нови",поради това смятам,че е грехота да седят просто така.

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: търся съвет за "модване"на тонколони

#2 Мнение от Kiril Kirilov »

garret написа:...маркови букшелф тонколони,затворен обем,висок клас(теоретично).За съжаление ненапразно подчертавам "теоретично",тъй като
с усилвателя ми ,който е принципно хай-енд, не могат да възпроизведат ни най-малко точен звук.Та въпроса ми е:
Освен чрез изолирането на определен обем за нискочестотния,какво друго бих могъл да направя.Мисля да добвя фазоинвертор,чието разположение е възможно само отпред,тъй като са все пак "букшелф".Обема им е 13л,честотна лента45-20000хц,88дб ,6 ома.Съдържат шумоизолационен м-л 170гр.Филтрите изглеждат доста сериозни.Раделителната честотна граница е 3000хц.Фазоинвертора реших да поставя под нискочестотния,но не знам с какви размери да бъде.Също колко вата да оставя и как да я разположа при наличието на преден басрефлекс.
Колонките са доста масивни(6,5кг едната)и...
Мисля, че си планирал голяма боза да забъркаш...Това, което си намислил, не го прави...

Или направи колони отначало, като вземеш САМО говорителите от тези, и направиш всички сметки и проектираш ново тяло сам, или започни нови колони съвсем начисто.

Слагането на фазоинвертор отпред, понеже само там е свободно да се надупчи и вата, където се побира е чиста глупост.
Филтрите как изглеждат е от най-малко значение. Важно е как свирят в колоната. С планираните промени, ако изобщо правиш нещо подобно, трябва да преработиш и тях.

...Доста масивни не е равно на 6.5 кг на никоя планета :lol:

Не е лошо да опишеш по-точно тайнствените колони и усилвател от висок клас и хай-енд съответно, за да може да ти се даде малко по-точен съвет...

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: търся съвет за "модване"на тонколони

#3 Мнение от Rumen Suvandjiev »

garret написа:Та въпроса ми е...
За да получиш смислен отговор какво да направиш с тонколоните си е необходино да напишеш:
- Марка и модел на тонколоните
- Марка и модел на усилвателя
- Какво по-конкретно не ти допада в звука на така получената система.

garret
чете
Мнения: 4
Регистриран на: Чет Мар 21, 2013 3:38 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: търся съвет за "модване"на тонколони

#4 Мнение от garret »

За бозата е ясно.
"Масивни" -6,5 кг, са на планетата на Book shelf колоните, с размери 38/21/25, не мисля че е малко,при положение,че има доста прехвалени "немски" floorstanding колони с обеми по 40л дето са със същите кила.
Това не са ми основните колони и знам,че с нещата които искам да направя ефекта няма да е впеяатляващ,но и не мога да си представя,че биха могли да свирят по зле.Дал съм всички данни и характеристики на озв.тела и ако някой иска да помогне със съвет ,по начина ,по който съм го потърсил ,нека го направи.
п.п.:Без да ми се обиждате(дано не съм ви разбрал)г-н Кирилов,но с мения от типа и със стила на горното,насочени към лаиците,изтъквате своята компетентност за сметка на другите(незнаещи).А това не ви прави чест!

колоните:"SONY SS-125E
не ми допада звученето ,по точно неотчетливото звучене на ниски среди и високи,т.е."бозата" си я имам и сега.всъшност това са единствените колони(пробвал съм десетки досега с усилвателя),които ама Въобще не звучат.

От модератора: Моля да спазвате правилата на форума!
Форумът не е за начинаещи, така че не се обиждайте излишно.

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: търся съвет за "модване"на тонколони

#5 Мнение от Kiril Kirilov »

garret написа:За ...Дал съм всички данни и характеристики на озв.тела и ако някой иска да помогне със съвет ,по начина ,по който съм го потърсил ,нека го направи.
п.п.:Без да ми се обиждате(дано не съм ви разбрал)г-н Кирилов,но с мения от типа и със стила на горното,насочени към лаиците,изтъквате своята компетентност за сметка на другите(незнаещи).А това не ви прави чест!

колоните:"SONY SS-125E
не ми допада звученето ,по точно неотчетливото звучене на ниски среди и високи,т.е."бозата" си я имам и сега.всъшност това са единствените колони(пробвал съм десетки досега с усилвателя),които ама Въобще не звучат.

От модератора: Моля да спазвате правилата на форума!
Форумът не е за начинаещи, така че не се обиждайте излишно.
1. Това, което искаш по твоя начин не е съвет, а одобрение на вече взетото от теб решение
2. Като си пробвал десетки озвучителни тела с този усилвател, който си мислиш, че е хай... не ти ли минава през ум, че проблема е в него? Не технически, а че толкова може? Пак не казваш какъв е той, с което пак се лишаваш от възможността да получиш полезен съвет.
3. Дадох ти 2 съвета, какво да предприемеш със сегашните колони или говорителите в тях, за да получиш наистина резултат. Май ги пропускаш, а предпочиташ да се обидиш...
4. Ако искаш съвет, приготви се да го получиш. Ако искаш лицемерие, отиди при неук търговец, да те посъветва нещо...

garret
чете
Мнения: 4
Регистриран на: Чет Мар 21, 2013 3:38 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: търся съвет за "модване"на тонколони

#6 Мнение от garret »

Кирилов,да не би да се оказват много сложни изреченията ми за Вас? Някъде да съм писал,че въпросния у-ел не звучи добре с други колони?
Зададох прост въпрос, и очаквах прост отговор,като се опитах да дам максимум информация.
п.п.:озв. тела , които в момента ползвам са "проект",естествено осъществен не от мен и свирят чудесно за моя "НЕНАПРЕДНАЛ" слух!

От модератора: Последно предупреждение за неспазване на правилата на форума! Следва read-only!

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: търся съвет за "модване"на тонколони

#7 Мнение от Rumen Suvandjiev »

garret написа:озв. тела , които в момента ползвам са "проект",естествено осъществен не от мен и свирят чудесно за моя "НЕНАПРЕДНАЛ" слух
Аз бих препоръчал следното:
1. Свързваме добре свирещите озвучителни тела към същия усилвател и ако наблюдаваме това:
garret написа: не ми допада звученето ,по точно неотчетливото звучене на ниски среди и високи,
тогава причината не е в тонколоните.
За по-сигурно, преди да хвана ответката, аз бих пробвал въпросните Sony SS125E с друг модел усилвател (не е задължително да е по-скъп) и да чуя дали звукът има същите дефекти.
2. Ако колоните си свирят по същия начин и с друг(и) усилвател(и), тогава бих опитал следното:
- Както са на стойките, бих поставил тежест от поне 5-6 килограма върху всяка от тях. Тежест от щанги или няколко тдебели тома енциклопедия, важното е тежестта да не резонира сама по себе си. Ако има подобрение в звука, тогава се налага кутията да се утежни допълнително и/или да се укрепи вътрешно.
- Фазоинверторът само ще увеличи груповото закъснение на НЧ говорителя, което ще се възприеме като размазан и неясен бас. С други думи - ще влоши нещата.
- Ако утежняването не помогне, може да се промени филтърът, но това се прави само след измерване на двата говорителя.
- Възможно е проиводителят да е изстискал максималното от въпросните говорители, В този случай, ако колоните не ти харесват, просто трябва да се освободиш от тях.

garret
чете
Мнения: 4
Регистриран на: Чет Мар 21, 2013 3:38 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: търся съвет за "модване"на тонколони

#8 Мнение от garret »

Ей това е отговор!Благодаря!Съжалявам,не се сетих да спомена ,че не свирят и с "STK 4191"(Sony),дето хич не му пука к'во му включват,нито пък с биполярни "Sanken"+ "Elna"(Yamaha),нито със същата комбинация в Sony и т.н.,естествено изключвам кинаджииските,с тях не съм пробвал.Интересното е ,че са проектирани и произведени в U K,където аудиофилите имат по особено възприемане на звука,и ги пробвам на въпросния у-ел,който също се води спец.издание за там,и не стават,това е!

До кога ще трябва някой да ходи след теб и да ти поправя писанията?
Получаваш последно предупреждение за неспазване на правилата - следва бан :H

Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: търся съвет за "модване"на тонколони

#9 Мнение от EmilRachev »

garret, избягвай да "цитираш".
Щом отговаряш на поста преди твоя е ясно на кой отговаряш.
Цитиране се прави, ако са писали няколко поста след това, което ще обсъждаш.
Тогава маркираш цитиране и изтриваш ненужните думи в поста, оставяш само най-същественото или конкретния въпрос.
Целта е един вид да не се хаби място на сървъра, това раздува много информацията, която се пази там.
Надявам се, си разбрал за какво те хокат и предупреждават с изгонване. :wink:


Последно издигане garret от Вто Апр 16, 2013 11:09 pm
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

Публикувай отговор

Обратно към “Озвучителни тела Loudspeakers”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта