Нискочестотен високоговорител за висококачествен субуфър?

Съобщение
Автор
Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Нискочестотен високоговорител за висококачествен субуфър?

#1 Мнение от EmilRachev »

Здравейте, :)
Имам питанка към знаещите и можещите.
Въртят ми се в главата разни идеи, искам за едни проби да си поръчам да ми изработят висококачествен активен субуфър за домашно аудио, който съответно да е подобие на купешките такива, в смисъл с вграден усилвател, ръчен кросоувър и бутон за увеличаване на нивото.
Целта ми в крайна сметка е да го огранича да работи от възможно най-ниската възможна честота, да речем от 20-тина херца и от кросоувъра ръчно да го отрежа да ходи до към 40 херца, реално ми трябва подкрепа само в най-ниския диапазон.

В момента питането ми е главно за драйвера, който да ползвам.
Имам наличен един малко ползван нискочестотен високоговорител и ви моля да ме насочите дали е подходящ да се ползва за такъв амбициозен проект.
Принципно говорителя е запазен, кар аудио модификация, японско производство с хартиена мембрана, масивно шаси и обемиста магнитна система.
Модела е 12" Kenwood KFC-HQW300, навремето беше много скъп, което ме кара да мисля, че не е толкова лош.
Ето и малко допълнителна информация, доколкото е възможно да се намери за такъв рядък модел.
Ползвал съм материали от нета, ако трябва ще го извадя и ще направя по-подробни, реални снимки, ето го:

http://store2.data.bg/hollyshit/UREDBA/ ... /BACK1.jpg
http://store2.data.bg/hollyshit/UREDBA/ ... /FRONT.jpg

Тук има някои данни и размерите:

http://store2.data.bg/hollyshit/UREDBA/ ... hqw300.pdf

Тук съм отцепил в екселска таблица по-сериозните замервания за конкретния модел:

http://search.data.bg/ready/40e96244802 ... 32d644ac9d

Графика на честотната характеристика от самата кутия, снимка "от космоса", друга просто няма намиране в нета:

http://store2.data.bg/hollyshit/UREDBA/ ... 00-BOX.jpg
Та в общи линии е това, въпроса е ясен - дали драйвера е подходящ за целта?
Предварително благодаря за помощта! :wink:
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Нискочестотен високоговорител за висококачествен субуфър

#2 Мнение от Nanko Rusev »

Peerless XLS например

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Нискочестотен високоговорител за висококачествен субуфър

#3 Мнение от Rumen Suvandjiev »

EmilRachev написа:Здравейте, :) честота, да речем от 20-тина херца и от кросоувъра ръчно да го отрежа да ходи до към 40 херца, реално ми трябва подкрепа само в най-ниския диапазон.
В момента питането ми е главно за драйвера, който да ползвам.
Въпреки, че питането е само за драйвер, идеята за честотна лента 20-40Hz е технически трудно постижима (с въпросния драйвер - непостижима). Въобще характеристиката на събуфър с твърде тясна честотна лента би изглеждала като един връх без никакъв платовиден участък. Това неминуемо ще се чува като едно монотонно бумтене. За да го избегнем, събуфърът трябва да работи в диапазон от поне три октави.

Аватар
Ivelin Braikov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 596
Регистриран на: Вто Авг 16, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Нискочестотен високоговорител за висококачествен субуфър

#4 Мнение от Ivelin Braikov »

Като видях заглавието на темата си помислих: Ether B. Но понеже знам какъв клас хорни слушаш, липсата на бас, която усещаш със сигурност се дължи на стаята, което прави упражнението сус суба почти безсмислено.
What would you attempt to do if you know you could not fail?

Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Нискочестотен високоговорител за висококачествен субуфър

#5 Мнение от EmilRachev »

Здравейте отново, малко се забавих, че много работа излезе.
Както и да е, тук съм и давам пояснения.

Ивелине, друга система преправям, купешка история и не ми харесва как звучи, там и помещението е друго.
Това разбира се не означава, че евентуално ако се изработи свестен субуфър няма да си го домъкна да го послушам и при мен.

Румене, голяма радост е за мен да се включиш в темата, силно се надявах да го направиш с твоя опит в областта.
Значи, ситуацията е следната, в момента системата да кажем, че в ниския регистър се представя сравнително задоволително, липсва и обаче най-ниския честотен регистър.
На системата се слуша почти само рок музика, както на болшинството тонколони на пазара и тук не се усеща пълната дълбочината на бас касата на барабаниста.
Правих си два пъти опити, носих два купешки субуфъра от по-висок клас да ги тествам на место и се получава точно желания ефект, голяма дълбочина на баса.
При опитите точно така се получава най-добър ефект, изрязвам до минимум от филтъра до 40хц и глася да изравня на слух това ниско думтене с останалия бас.
Правих и опити, както споменаваш, настройвам на 80хц, че и доста по-нагоре съм пробвал и резултата става по-лош.
Баса започва да доминира, защото се припокрива с този на тонколоните, намалявам му нивото от субуфъра и пак се губи най-ниския регистър, защото и субуфъра има завал, на слух почва към 30хц.
Мисля ми разбра идеята, точно монотонното бумтене се търси като ефект, настроено на подходящо едва доловимо ниво, то добре се интегрира в баса на система и допълва звуковата картина, придава и доста дълбок и обемен звук.

Та първо - имаш ли идея за някакъв басов говорител, който да се държи прилично на толкова ниски честоти, да има сравнително права линия в диапазона 20 до към 100 херца, нагоре едва ли ще се ползва.
И второ - ще може ли да се изработи DIY субуфър по схема досущ като купешките, в смисъл с ръчна настройка на филтъра и нивото, че е много удобен за настройка в движение, още май не съм срещал такъв.
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Нискочестотен високоговорител за висококачествен субуфър

#6 Мнение от EmilRachev »

Явно интереса не е голям и реших, че ще е по-лесно да избера готов продукт на реномирана марка.
Показателите са точно такива, каквито търсих, а именно субуфер с доста равно звучене в диапазона 18Hz-150Hz(± 3dB).
Ще го поръчам и като дойде ще го настроя по слух, ще експериментирам.
Ако някой все пак има интерес ще постна и избрания от мен субуфер.
Лека вечер! :wink:
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

Martin Krumov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 303
Регистриран на: Съб Яну 08, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Нискочестотен високоговорител за висококачествен субуфър

#7 Мнение от Martin Krumov »

Здравей.
Бързо си се отказал от идеята за ръчна изработка.
Все пак на какъв модел се спря?

Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Нискочестотен високоговорител за висококачествен субуфър

#8 Мнение от EmilRachev »

Ето такъв взех:

http://www.ebay.de/itm/Klipsch-SW115-NE ... 3a72b2cef2

Отказах се от идеята за изработване, тъй като не забелязах проявен интерес в темата от производителите, както и на лични, в други случаи не е било така.
Както и да е, просто нямам друг избор, самият аз не съм компетентен да си изработя субуфер, това въобще не е лесна задача.
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

Аватар
Gethsemane
има известен опит
има известен опит
Мнения: 134
Регистриран на: Вто Яну 08, 2008 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Нискочестотен високоговорител за висококачествен субуфър

#9 Мнение от Gethsemane »

Ти с този модел ли прави прослушването и какви колони подпираше с него?

Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Нискочестотен високоговорител за висококачествен субуфър

#10 Мнение от EmilRachev »

Не съм правил прослушването с този модел, правил съм проби с други два субуфера, единия е Yamaha YST-SW800C:

http://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=Y ... NA&cad=rja

Другият субуфер е един Magnat, чийто модел не помня, с 12" драйвер, басрефлексна конструкция с долно разположение на драйвера, като на YAMAHA-та.

Иначе системата не е нищо особено, стерео усилвател с вързани 4 тонколони.
Усилвателя е Nad C370:
http://www.stereophile.com/integratedamps/633/
Ето на какво прилича отвътре:
http://avforum.no/forum/attachments/gen ... d-c370.jpg

Едните тонколони са Infinity Alpha 50:
http://www.infinitysystems.com/home/pro ... Region=USA

Другите тонколони са Tannoy Revolution R3:
http://www.superfi.co.uk/P-4184-discont ... akers.aspx
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

Аватар
DLS
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 477
Регистриран на: Пон Яну 09, 2006 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Нискочестотен високоговорител за висококачествен субуфър

#11 Мнение от DLS »

Сподели впечатления като го послушаш :) Иначе и аз съм на мнение, че суба трябва да свири в минимум 2 октави за за да се впише нормално в звуковата картина. Досега никога не съм успявал да докарам сносно звучене по този начин, въпреки че съм ползвал два суба и всевъзможни комбинации. Предполагам при сериозна заигравка с активните филтри и ако суба е достатъчно способен в диапазона под 30Хз, ще има шанс. Но помещението е много вероятно да не помага особено за идеята :)

Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Нискочестотен високоговорител за висококачествен субуфър

#12 Мнение от EmilRachev »

DLS, ще споделя впечатление с удоволствие.
От няколко дни го слушам, както на въпросната система, така и в къщи, където го взех за празниците за тестове.
Трябва да потвърдя, че наистина се държи доста доволно в най-ниския честотен регистър.
Значи, масово хората настройват субуфъра по различен от мен начин, пускат го да покрива поне три октави и оттам се получава припокриване на честоти с останалите ОТ, оттам идва и пик в този диапазон, при това доста неприятен.

Аз действам по различен начин, субуфера за мен не трябва да участва толкова активно, изрязвам възможно най-ниско, позволява от 40хц и го усилвам едва да се чува, просто да допълва там, където другите тонколони не смогват да достигнат поради ред причини.
Точно, както Румен казва се получава един леко доловим грохот, но нали няма да слушам само него, това е просто допълнение към цялостната звукова картина. :)
С много играчка и настройки, включително и заигравка с обръщане на фазата човек може да си настрои субуфера така, че да не е един дразнещ думкалник.
Излиза дълбочина и плътност на звука, отехтяването на бас касата е потресаващо, фундамент и чувство за пространство, като че ли и сцената се откроява още по-добре.
При настройките обаче човек трябва много да внимава и да не е лаком, да усили субуфера точно колкото трябва, просто леко да допълва липсващите честоти.
При качествен субуфер, свирещ равномерно в най-ниския диапазон резултата е много добър, поне според мен.
Има разбира се и негативни моменти - например баса освен супер дълбок става и по-бавен, това отдавам най-вече на басрефлексната конструкция.
Другото, което ми прави впечатление е, че на различните албуми с музика отговаря различна настройка на силата, а може и аз да се старая да оправям бакиите на записалите дадения албум или пък съм прекалено лаком. :)
Както и да е, доволен съм от покупката и доста сериозно се замислям да си го оставя в къщи този субуфер, пък за другата система да си взема още един.
Харесва ми ефекта който чувам, тази дълбочина в моето убито помещение е цяло постижение.
Докато си навия на пръста да си преместя системата в по-голяма стая ще си имам желания от мен звук.
В общи линии е това. :wink:
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

Аватар
DLS
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 477
Регистриран на: Пон Яну 09, 2006 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Нискочестотен високоговорител за висококачествен субуфър

#13 Мнение от DLS »

Да пропуснах да спомена още два от най-лошите момента - наистина се иска много работа по "синхронизирането" с предните колони за да не избухва изведнъж суба, а силата е малко относително как ще се настрои. Правил съм абсолютно точно изравняване на нивата в диапазона 16 - 100Хз и пак мисля, че на момента суббаса свири или по-силно или по-слабо от нормалното колато свири по-широколентово.

И най-лошия наистина проблем - за да се постигнат задоволлителни нива под 30Хз обикновено се прилагат методи, които рефлектират доста зле върху звученето - ниска настройка, баса става много муден и когато в записа има пълен комплект честоти въпреки, че груповите закъснения са на по-ниски честоти се усеща как нещата не са наред спрямо по-високия суб, който е далеч по-пъргав и музикален.
При мен решението беше да направя по-ниска от "ниската" настройка, половинчато решение, но все пак решение :)
Имаш ли идея твоя суб с какъв обем и настройка е? Дали има фабрично коригирано АЧХ за най-ниските честоти?

Публикувай отговор

Обратно към “Озвучителни тела Loudspeakers”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта