малко помощ с импеданса на тонколоните

Съобщение
Автор
Аватар
der_30
чете
Мнения: 9
Регистриран на: Нед Май 22, 2011 12:16 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

малко помощ с импеданса на тонколоните

#1 Мнение от der_30 »

Здравейте на всички! Чудя се как да реша един проблем при озвучаването вкъщи. Имам две двулентови озвучителни тела с 12 инча басове и мощност 100 вата. Свързани са към усилвател Амфитон 50У-202С. Като източник на звук използвам компютър и тунер. За съжаление двата говорителя не са еднакви, защото са правени отделно и през период от няколко години. Ето тук възниква проблема с тях, защото наскоро се сдобих с професионален мултимер и тогава се оказа, че единият е 4 ома, а другият 8 ома? Стария ми мултимер е бил развален и сега се чудя как да изравня импеданса на тонколоните? Кое според вас е по-доброто решение - да прибавя товарно съпротивление от 4 ома (пр. 5W) или да свържа още една тонколона в паралел към 8 омовата? Кое е по- доброто решение според вас и ако има и друго моля да помогнете. Благодаря ви.
НАПРАВИ СИ ТОНКОЛОНИТЕ САМ

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: малко помощ с импеданса на тонколоните

#2 Мнение от Stefan Stefanov »

Намери си 2 еднакви говорителя. Няма друг начин.

Аватар
der_30
чете
Мнения: 9
Регистриран на: Нед Май 22, 2011 12:16 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: малко помощ с импеданса на тонколоните

#3 Мнение от der_30 »

И аз си мислих същото, но все пак ми се искаше и вашето мнение. Слушането на ОТ с различен импеданс е опасно за усилвателя, доколкото знам а и не е приятно за ухото.Явно ще трябва да си събирам пари за нов бас на 4 ома :D
НАПРАВИ СИ ТОНКОЛОНИТЕ САМ

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: малко помощ с импеданса на тонколоните

#4 Мнение от Nanko Rusev »

Гледай не само да е 4омов, но и да е същия като другия!

Аватар
der_30
чете
Мнения: 9
Регистриран на: Нед Май 22, 2011 12:16 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: малко помощ с импеданса на тонколоните

#5 Мнение от der_30 »

Явно свързването на втора тонколона от 8 ома няма да свърши работа за звука, но се надявам, че поне ще изравни импеданса на изхода на усилвателя, до като го сменя с друг високоговорител, за да станат еднакви, или греша? Усилвателя ми е много скъп, т.е имам си го отдавна и съм доволен от него и няма да го жертвам заради един бас. :)
НАПРАВИ СИ ТОНКОЛОНИТЕ САМ

Аватар
varieca
има известен опит
има известен опит
Мнения: 131
Регистриран на: Вто Апр 19, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: малко помощ с импеданса на тонколоните

#6 Мнение от varieca »

Нищо няма да му стане на усилвателя при различен товар, стига по принцип да понася 4 ома. Впрочем на каква честота ги измери тези 4 и 8 ома?

Аватар
der_30
чете
Мнения: 9
Регистриран на: Нед Май 22, 2011 12:16 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: малко помощ с импеданса на тонколоните

#7 Мнение от der_30 »

Усилвателя е за 2х4 ома , руски и е доста мощен,а относно измерването на импеданса е съвсем просто, т.е. измервам едната и другата тонколона на входовете и и се оказва разлика от 4 ома!! Как според теб трябва да измеря съпротивлението? Не съм запознат с друг метод. Относно работата на различен товар в крайните стъпала се притеснявам от това, че токът през едните крайни транзистори ще по-голям от този през другите и дали това не пречи на усилвателя? :roll:
НАПРАВИ СИ ТОНКОЛОНИТЕ САМ

Аватар
varieca
има известен опит
има известен опит
Мнения: 131
Регистриран на: Вто Апр 19, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: малко помощ с импеданса на тонколоните

#8 Мнение от varieca »

Явно мериш с омметъра съпротивлението за прав ток, а теб те интересува същото за променлив. Възможно е да дава различни показания при омическо съпротивление (това което си измерил ти), а като импеданс разликите да не са толкова голями. Импеданса се мери с честотен генератор в целия звуков обхват и даже при скъпи и фирмени колони е възможно спадове до два пъти на определени честоти.
А транзисторите щом са изчислени за 4 ома няма да имат проблем при 8. Изобщо не си усложнявай живота. :)

Аватар
der_30
чете
Мнения: 9
Регистриран на: Нед Май 22, 2011 12:16 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: малко помощ с импеданса на тонколоните

#9 Мнение от der_30 »

За сега ще ги слушам така, но съм замислил да сменя и двата с ВКН 1231 за да се изгладят различията в колоните! Някой да е ползвал подобни говорители и какво ви е мнението за тях? Интересувам се дали са достатъчно добри за парите си ( около 60 лв. бройката)? Коя е най- подходящата честота на срязване за тях, защото ще си правя филтрите сам. ОТ са двулентови в комбинация с ВВ 108-01 Б и обем 93 литра, фазоинвертор с диаметър 70 мм и дължина 220 мм. Този обем стига ли за да се разгърнат ВКН 1231?
НАПРАВИ СИ ТОНКОЛОНИТЕ САМ

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: малко помощ с импеданса на тонколоните

#10 Мнение от Stefan Stefanov »

Ако беше прочел правилата на форума, щеше да се запознаеш и с мнението ни за тези говорители. С 2 думи - не стават.

Аватар
der_30
чете
Мнения: 9
Регистриран на: Нед Май 22, 2011 12:16 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: малко помощ с импеданса на тонколоните

#11 Мнение от der_30 »

Благодаря , току що ми спести 120 лв !:D Сега трябва да събирам повечко кинти за нещо качествено, но не знам какво? Приемам препоръки от по-запознатите с добрия звук.
НАПРАВИ СИ ТОНКОЛОНИТЕ САМ

Аватар
Nikolay Savov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 711
Регистриран на: Съб Мар 05, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: малко помощ с импеданса на тонколоните

#12 Мнение от Nikolay Savov »

Здравей ,за да си спестиш доста повече средства ,ти предлагам да изхвърлиш и усилвателя и колоните.
Ако можеш да им вземеш по някой лев и ти се занимава хубаво ,но докато това стане ,ще си доставиш доста по-голямо удоволствие ако започнеш да изграждаш нова аудио система.

Аватар
Кънев
чете и пита
чете и пита
Мнения: 30
Регистриран на: Съб Апр 02, 2011 2:59 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: малко помощ с импеданса на тонколоните

#13 Мнение от Кънев »

ВКН 1231 е доста старичък и май няма от къде да се изнамери /освен втора употреба/
Понеже колоните са двулентови, в никакъв случй не е желателна употребата на нискочестотен /ВКН/
За теб са приложими само и единствено широколентови.
В противен случай ще се получи "дупка" в излъчването.
Ако искаш пробвай с ВК-12251 /за предпочитане в случая, но сега не ми се обяснява защо/ или ВК-12250 около 60 вата на 4 ома са, което си е абсолютно достатъчно за твоя случай.
А и "Лорта" -та надали ще "даде" повече от 35 вата на канал, при 4 омов товар.
Това е най евтиното решение за теб.
Ако филтрите са "оригинални" не ги пипай на първо четене.

А ... за малко да забравя ... има и един доста по "евтин" способ, а именно:
Пускаш един моно сигнал на двата канала, и връткаш "баланс" - а, докато се изравнят звуковите нива в колоните и си "в джаза" 8) :wink: :roll:

P.S.
БГ-високоговорителите не са панацеята, но понякога, при определени случаи, и финансови възможности, се явяват като най-доброто решение.
Живота е кратък, затова го живейте качествено, а не количествено ...

Аватар
der_30
чете
Мнения: 9
Регистриран на: Нед Май 22, 2011 12:16 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: малко помощ с импеданса на тонколоните

#14 Мнение от der_30 »

Ето тук вече сте много прави! Май наистина ще си изхвърля и усилвателя и колоните на работата ми (поне там да свирят) и ще започна изграждането на нова аудиосистема!Сега ми попаднаха две ОТ от магнетофон"Кащан" и се чудя дали могат да се моднат малко за по-добър звук (не гоня мощност, а качество)? Модела им е 10АС-МАС на 8 ома и са много запазени. Приемам и други предложения за система, като усилвател и ОТ.Само да спомена, че и дори след пълна профилактика на "Лорта" - та мощността му е 35 вата и звука и като от дърво :lol: Сега съм се нахъсал на един Denon PMA 735, но ще видим!
НАПРАВИ СИ ТОНКОЛОНИТЕ САМ

Zlatan Kitanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 471
Регистриран на: Сря Ное 17, 2004 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: малко помощ с импеданса на тонколоните

#15 Мнение от Zlatan Kitanov »

Точно такива имах иаз по едно време. Интересно беще, че нискочестотните в тях бяха различни, а не бяха отваряни...

Публикувай отговор

Обратно към “Озвучителни тела Loudspeakers”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 16 госта