Проект със драйвери Tannoy 2528 coaxial Driver 1979-1980г.

Публикувай отговор
Съобщение
Автор
Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Проект със драйвери Tannoy 2528 coaxial Driver 1979-1980

#46 Мнение от Rumen Suvandjiev »

При обем на кутията 64 ltr. и фазоинвертор с площ 60cm2, настроен на 32 Hz, ако T/S параметрите на драйверите съвпадат с тези на моите, долната гранична честота ще бъде съответно 39Hz@-3dB и 32Hz@-6dB.
Груповите закъснения са с максимум 12mS на честота 32 Hz. Xmax на драйвера в тази кутия позволява мощност от около 50W.
Проектът общо взето е добър. Лично аз бих намалил малко обема, като за сметка на дълбочина на баса спечеля още малко бързина, но и така е добре, не го променяй...

DRGeorgiev
чете и пита
чете и пита
Мнения: 950
Регистриран на: Пет Юни 26, 2009 2:43 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Проект със драйвери Tannoy 2528 coaxial Driver 1979-1980

#47 Мнение от DRGeorgiev »

Румене благодаря, че взе участие и за ценната информация!

Аватар
kromuilis
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 318
Регистриран на: Пон Май 14, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Проект със драйвери Tannoy 2528 coaxial Driver 1979-1980

#48 Мнение от kromuilis »

DRGeorgiev написа:Демпването с вата не е решение, аз знам от опит, че кабинетите трябва да са масивно и здраво изработени, за да не резонират! Лично се отвращавам и бягам много на далеч от озвучителни тела със заден фазоинвертор.
Слушал съм какви ли не и не ми допадат, това е мое мнение и не ща да чета за подобни оформления.
Благодаря за включването в темата!
Това като го прочете някой, може да го разбере в смисъл, че удебеляването на стените премахва необходимостта от демпване с вата, което не е вярно.

При този обем от 60Л смятам, че дебелина на материала от 18-22мм е напълно достатъчна. ПДЧ-то е много благодатен материал за изработка на акустични оформления и ако участва по някакъв начин в звуковъзпроизвеждането, по-скоро звучи приятно, отколкото да пречи в смисъл на гъгнене и кънтене.
Само че говоря за пдч и фурнир, не за кантирани ламинации.

Колкото до разположението на басрефлекса, и двата варианта си имат предимства и недостатъци.
И отново личното ми мнение е, че задноразположения е за предпочитане, тъй като при него по-малко си личат характерните специфични за него недостатъци, особено когато говорим за двулентова тонколона.

DRGeorgiev
чете и пита
чете и пита
Мнения: 950
Регистриран на: Пет Юни 26, 2009 2:43 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Проект със драйвери Tannoy 2528 coaxial Driver 1979-1980

#49 Мнение от DRGeorgiev »

Този форум не е за начинаещи и ако има те са малко. Повечето от участниците във форума им ясно, че демпването с вата е задължително.
За мен лично дебелината от 18-22мм. не е достатъчна. Тази конструкция която съм направил е достатъчно сериозна, масивна и здрава. Уважавам това, че се включваш в темата но бях писал в предния си пост, че се отвращавам и бягам много на далеч от озвучителни тела със заден фазоинвертор, а ти пак ми пишеш за задни фазоинвертори.
Моля те, развивай си теориите за заден и ПДЧ в други теми!

Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Проект със драйвери Tannoy 2528 coaxial Driver 1979-1980

#50 Мнение от EmilRachev »

Не виждам смисъл да спорите.
Всеки си има мнение по въпроса на базата на собствен опит.
Нека всеки си върви по неговата пътечка, метода проба-грешка е доста полезен, хората се учат от него и се помни дълго.
Чувал съм тонколони със задно разположен бас рефлектор да свирят дълбоко и същевременно реално в басовия диапазон, бяха обаче в огромен хол, на близо 70см разстояние от задната стена и на метри от всякакви ъгли.
В другите случаи от моя опит съм срещал все думкане, гъгнене и все от сорта.
Аз в момента съм временно на такава конструкция, при задноразположен фазоинвертор и доволно увеличаване на звуковото налягане контрола на баса е почти невъзможен.
Получават се чуваеми резонанси, без значение с какво демпвам задната стена, въпреки че колоната е на 30 см от задната стена.
Не виждам смисъл за такава конструкция, поне не за стандартни помещения по нашите стандарти.
Не съм и аз слуга на тонколоната, та да я поставям в центъра на стаята, да ми разваля тотално интериора и да и слугувам.
Колоната на мен ми е слуга, ще свири по мой тертип, иначе шут навънка и избирам друг тип конструкция.
Това ми е мнението по въпроса, никой не задължавам с него. :wink:
kromuilis написа:Колкото до разположението на басрефлекса, и двата варианта си имат предимства и недостатъци.
Би ли споделил тези предимства и недостатъци, много ще ми е интересно да ги чуя и сравня с моите впечатления.
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

DRGeorgiev
чете и пита
чете и пита
Мнения: 950
Регистриран на: Пет Юни 26, 2009 2:43 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Проект със драйвери Tannoy 2528 coaxial Driver 1979-1980

#51 Мнение от DRGeorgiev »

Да, няма смисъл да спорим.

Аватар
kromuilis
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 318
Регистриран на: Пон Май 14, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Проект със драйвери Tannoy 2528 coaxial Driver 1979-1980

#52 Мнение от kromuilis »

Емо, според мен единствения недостатък на задноразположеният е, че да, трябва да имаш някакви 30см от стената. Всичко останало, което си написал за отдалечеността от ъглите, гъгненето и бумтенето е вярно, но то има отношение към разположението и помещението, а не към това дали е прреден или заден басрефлекса.
Когато портът е отпреде възможно да се чува бумкане и свистене от самият него, а в случаите при които говорителят свирещ в обема възпроизвежда в почти целия звуков диапазон, е възможно през порта да се чуват и нежелани честоти от по-високия спектър.
Като предимство специално за една домашно изработена тонколона със заден порт бих изтъкнал дори това, че могат да се използват най-обикновени pvc тръби, което позволява лесната донастройка на фазоинвертора в което си искаме време и помещение.

Drgeorgiev, Имам правото да пиша в темата ти, тъй като засягам някои важни аспекти от нея, а ти чети ако искаш.
Моля да не възприемаш постовете ми като заяждане. Напротив, уважавам усилията и уменията ти.
Желая ти успех и ще следя темата за отзиви.

DRGeorgiev
чете и пита
чете и пита
Мнения: 950
Регистриран на: Пет Юни 26, 2009 2:43 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Проект със драйвери Tannoy 2528 coaxial Driver 1979-1980

#53 Мнение от DRGeorgiev »

kromuilis благодаря, всеки има мнение по даден въпрос, кое е по-добро и кое по зле като вариант.
Не се съобразих с това и държах на моите виждания за определения подход, затова реагирах по агресивно за което се извинявам.

Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Проект със драйвери Tannoy 2528 coaxial Driver 1979-1980

#54 Мнение от EmilRachev »

kromuilis написа:Когато портът е отпред е възможно да се чува бумкане и свистене от самият него...
Свистене евентуално може да се получи при малки фазоинвертори, поне при тях съм чувал такъв ефект.
При такава "голяма харлупа", каквато DRGeorgiev е замислил едва ли ще получи този ефект. :D
Думкането и поначало попресиления бас се регулира с поставянето на различно количество или различна по плътност вата на входа на фазоинвертора.
Пада заигравка, но пък може да се подобри доста положението, според специфичния вкус на слушателя.
Не бива разбира се и да се прекалява със запушването на фазоинвертора, че се намалява дълбочината на баса, трябват много проби за оптимален резултат.
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

DRGeorgiev
чете и пита
чете и пита
Мнения: 950
Регистриран на: Пет Юни 26, 2009 2:43 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Проект със драйвери Tannoy 2528 coaxial Driver 1979-1980

#55 Мнение от DRGeorgiev »

Да, това съм го правил веднъж със вата, докато на мен ми хареса при един мой стар проект.

Аватар
kromuilis
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 318
Регистриран на: Пон Май 14, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Проект със драйвери Tannoy 2528 coaxial Driver 1979-1980

#56 Мнение от kromuilis »

Това пък със запушването на фазоинвертора с вата го чувам за пръв път.
Но, човек се учи цял живот...
Експериментирайте, лошо няма. :)
Успех!

DRGeorgiev
чете и пита
чете и пита
Мнения: 950
Регистриран на: Пет Юни 26, 2009 2:43 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Проект със драйвери Tannoy 2528 coaxial Driver 1979-1980

#57 Мнение от DRGeorgiev »

Благодаря! Успехът, ще е на 100% :)

Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Проект със драйвери Tannoy 2528 coaxial Driver 1979-1980

#58 Мнение от EmilRachev »

kromuilis написа:Това пък със запушването на фазоинвертора с вата го чувам за пръв път.
Не е запушване, не го разбрай дословно.
Просто на самия отвор отвътре се слагат тънки листове рехава вата и се добавя лека-полека до желания звук в басовия диапазон.
Поорязват се малко завишените звуци от около 80 до около 250 херца и най-ниския бас се чува по-отчетливо и бързо, отделно че излиза и малко повече сцена.
Въпрос на вкус е, при някои конструкции въобще не се налага такава интервенция, защото баса е точно както трябва.
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

DRGeorgiev
чете и пита
чете и пита
Мнения: 950
Регистриран на: Пет Юни 26, 2009 2:43 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Проект със драйвери Tannoy 2528 coaxial Driver 1979-1980

#59 Мнение от DRGeorgiev »

Преди година приложих такъв подход, правих едни ОТ за мой приятел със 12" широколентови, като допълних малко вата в бас порта докато ми хареса на звук. Но при сегашния проект който правя, няма да има нужда.
Последно промяна от DRGeorgiev на Пет Юли 06, 2012 1:32 pm, променено общо 3 пъти.

DRGeorgiev
чете и пита
чете и пита
Мнения: 950
Регистриран на: Пет Юни 26, 2009 2:43 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Проект със драйвери Tannoy 2528 coaxial Driver 1979-1980

#60 Мнение от DRGeorgiev »

Здравейте, снощи работих до късно и приключих едното ОТ но не съм го изпробвал. Моля да ме извините за грозните снимки, правени са с телефон защото фотоапарата ми сдаде багажа.Тази вечер мисля да приключа и другото ОТ.
Вътрешното окабеляване и терминалите са на Neotech. Планувана е и поръчкова изработка на релефни табели TANNOY.
Мисля също, след измервания да се надпишат параметри на самия бас рефлекс. Добавил съм в дизайна още масив във долната част на ОТ, така ми харесва!
Прикачени файлове
1.jpg

Публикувай отговор

Обратно към “Озвучителни тела Loudspeakers”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта