Ïîìîù çà áàñ ñ ÂÊÍ 12212

Съобщение
Автор
AdsBot [Google]

Ïîìîù çà áàñ ñ ÂÊÍ 12212

#1 Мнение от AdsBot [Google] »

здравейте,

първо бих искал да изкажа благодарност за желанието на ентусиастите, решили да направят bgaudio.org. Една перфектна идея. А сега да се върна на моя проблем. Преди няколко месеца купих БГ говорител ВКН 12212 с идеята да го използвам за активен субуфер. Но нещо не мога да се справя. Много бих се радвал ако с ваша ПОМОЩ успея да постигна някакви задоволителни параметри. Не ми се дават пари за друг говорител (което ми е пределно ясно ако искам да се получи добър бас).
Всичко започна от http://planeta.terra.com.br/educacao/cl ... o/english/ Така успях да измеря (за ВКН 12212) Qts=0.43 и резонансна около 35 Hz. Идеята ми беше да ползвам
Linkwitz Transform Circuit ( http://sound.westhost.com/project71.htm ) с честота 30 Hz и усилвател с TDA7294. Кутията направих 80 литра от ПДЧ с дебелина 18 мм.

Сигурно нещо съм объркал много яко, щото свири много зле. Пределно ясно ми е, че този говорител не е от най-добрите, но все пак моля за помощ. Все ще може да изкара приличен звук.

Много бих се радвал ако някой помогне.

vozda@abv.bg

D.Kolev

re

#2 Мнение от D.Kolev »

êàæè êàêâà êîíñòðóêöèÿ ñè èçïîëçâàë çà êóòèÿòà.
áúëãàðñêèòå ãîâîðèòåëè íå ñà ìíîãî ïîäõîäÿùè çà òàêèâà öåëè.

AdsBot [Google]

Re

#3 Мнение от AdsBot [Google] »

Íàïðàâèõ ñúâñåì ñòàíäàðòíà çàòâîðåíà êóòèÿ ñ äîïúëíèòåëíî âúòðåøíî ïîäñèëâàíå. Èçïîëçâàë ñúì è ìèíåðàëíà âàòà çà ïîêðèâàíå íà ñòåíèòå. Ðàçìåðèòå íà êóòèÿòà ñà 40õ40õ50 ñì. Îòâîðà çà ãîâîðèòåëÿ å íà ñòðàíàòà ñ êâàäðàòåí ïðîôèë.

Äàëè íÿìà äà ñòàíå íåùî àêî ñå èçïîëçâà áàñ ðåôëåêñ??? :?:

D.Kolev

àìè....

#4 Мнение от D.Kolev »

кутията ми се струва доста малка за тоя говорител , дори без смятане мога да ти кажа че едва ли ще слезеш под 60hz , ако сложиш порт , полужението може малко да се подобри , но с обем от 8 литра не се надяваи на много :? , едва ли ще стигнеш и до 40hz , а и много ме съмнява резонансната на този говорител да е 25hz, това ще го кажат хората , които са имали срещи от 3-ти вид с него :lol: .
ако не ти се копува по-добър говорител , можеш да направиш кутия с обем над 40 литра , а най-добре нещо двукамерно разбира се ако имаш желание , място и материали . ако искаш да пробваш докъде можеш да стигнеш с тая кутия , купи една PVC тръба с диаметър около 10-15см , дупни бокса , набий тръбата до край и почни да издърпваш навън докато намериш полужението в което баса е най-силен. това в случай че нямаш малко по сериозни познания и не можеш да и сметнеш дължината и диаметъра :wink: .
ако решиш да правиш нова кутия , ще ти помогнем със сметките , така че да се получи оптималния вариант за теб :wink: , разбира се с условието после да го снимаш и да се похвалиш тук във форума :D .

Аватар
vozda
чете
Мнения: 15
Регистриран на: Вто Авг 10, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Супер

#5 Мнение от vozda »

Мерси за съвета. При първа възможност в близките няколко дни ще взема тръба и ще пробвам. Дано стане, иначе ще се наложи да сменям кутията. Що се отнася за снимките, проблема е никакъв :P
И пак ще се наложи да измеря говорителя - тогава със сигурност ще се допитам до вас.


айде чао за сега

Zmej

#6 Мнение от Zmej »

Имам суб с подобен говорител (ВКН12310), честно да ти кажа, не свири, няма и да свирне... В кутия от около 130 литра ефективен обем е, тръбата е с диаметър 12см. По сметки долната гранична е на около 37-39Hz (не мога да се сетя точно колко)... Не съм го мерил (няма и смисъл)... И аз мисля, че в затворена кутия добър резултат няма да се получи... Забрави и за банд-паса, щото там ще ти се получат умопомрачителни обеми...
И една идея - самият говорител звучи ужасно, та според мен няма да е зле да си помислиш да импрегнираш малко хартията... При мен го направих със силикон (съвсем леко), но резултатите са задоволителни (колкото могат и да бъдат за това 'дърво')... И чак тогава можеш да го мериш пак - не че ще му избягат доста параметрите, но разлика (малка) все пак би трябвало да има...
За кутията - по принцип не е добре да се ползват 'кубични' форми, имай го предвид по-нататък... :wink:
А и 18мм ми се виждат малко за този говорител... Трябва да имаш сериозно оребряване и подсилване...
И последно - имай предвид, че ако наистина ти е кеф да се занимаваш с аудиотехника, по-рано или по-късно този суб, който ще направиш, ще се озове в кофата.... :wink:

Аватар
vozda
чете
Мнения: 15
Регистриран на: Вто Авг 10, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Oops

#7 Мнение от vozda »

Да ти кажа чесно май натам отиват нещата. Дори и да сложа тръба след като при теб не става няма смисъл да го мъча. Днес намерих едно решение на Визатон. Мислех си дали да не се пробвам с него - цената на говорителчето май беше 40 лв. Ето и данните за него:

Rated power 80 W
Maximum power 150 W
Nominal impedance 4 Ohm
Frequency response (-10 dB) 38 - 110 Hz
Mean sound pressure level 82 dB
(1 W/1 m)
Cut-off frequency 110 Hz
Principle of Housing Bandpass
Net volume 13 l
Outer dimension height 200 mm
Outer dimension width 200 mm
Outer dimension depth 490 mm

Изображение

Изображение

ето и адреса за всеки случай http://www.visaton.com/english/artikel/ ... _23_2.html
щото съм малко нов във форума и не сън наясно със ъплоуда :oops:


10X
vozda

Zmej

#8 Мнение от Zmej »

Ама чакай сега, не ми е било на идея да те отказвам... Вземи, направи, отначало може и да ти хареса... Вземи някоя програмка, изчисли му честотата, на която да ти е настроена тръбата, така и така имаш готова кутия... Нищо не губиш, ако си поиграеш малко... :wink:
Идеята ми беше, че просто след време този суб (точно с този говорител) няма да те кефи и ще го изхвърлиш... Пък и отначало още да не те изкефи, все може да го докараш на някакво положение - абе тръпка си е да бъзикаш... :wink:

Гост

Re: ами....

#9 Мнение от Гост »

Съветвам те да не изпълняваш този съвет, защото е безсмислен :wink:
bigASSyou написа: . ако искаш да пробваш докъде можеш да стигнеш с тая кутия , купи една PVC тръба с диаметър около 10-15см , дупни бокса , набий тръбата до край и почни да издърпваш навън докато намериш полужението в което баса е най-силен. това в случай че нямаш малко по сериозни познания и не можеш да и сметнеш дължината и диаметъра :wink: .
.

Общо взето от него излиза че всичко зависи от това колко е вкарана тръбата в бокса, а това не е така. Зависи от дължината на тръбата и диаметъра (респективно от обема въздух в нея) Няма никакво значение колко е вкарана в бокса, само трябва да е свързана с обема му. Колкото е по-тънка тръбата толкова по-къса трябва да бъде, но се увеличава скоростта на въздуха и се получават неприятни оцветявания на звука в следствие високите скорости. Ако сложиш пък тръба с прекалено голям диаметър ще ти трябва много голяма дължина. Накратко порта трябва да бъде изчислен... това е. По добре не харчи пари и време да правиш горния експреримент, без предварителна теоретична подготовка! Целта ми е не да те разколебая а да те предпазя от загуба на време, нерви и пари. :wink:

D.Kolev

#10 Мнение от D.Kolev »

Общо взето от него излиза че всичко зависи от това колко е вкарана тръбата в бокса, а това не е така. Зависи от дължината на тръбата и диаметъра (респективно от обема въздух в нея)


въпрос на тълкуване - колкото по-дълга е тръбата , толкова по навътре ще е в кутията :lol: . оптималните диаметър и дължина се подбират така че от края на тръбата до дъното на кутията да остане 1 диаметър , по този начин се получавт оптималните размери като е сигурно че тя ще се събере вътре. ако диаметъра е много малък се получават свистения и свирения то порта и т.н.т.
лично аз смятам при полужение че обема е 8 литра по-лошо не може да стане . а ако ти се занимава , може да почнеш с тръби с по-малък диаметър и постоянно да увеличаваш като разширяваш оттвора .
моя опит показва че настройката на слух е много близко до дължината която се е получила при пресмятането :wink:

Гост

bigASSyou разбирам че ти харесва да си активист ама...

#11 Мнение от Гост »

bigASSyou написа:
Общо взето от него излиза че всичко зависи от това колко е вкарана тръбата в бокса, а това не е така. Зависи от дължината на тръбата и диаметъра (респективно от обема въздух в нея)


въпрос на тълкуване - колкото по-дълга е тръбата , толкова по навътре ще е в кутията :lol: . оптималните диаметър и дължина се подбират така че от края на тръбата до дъното на кутията да остане 1 диаметър , по този начин се получавт оптималните размери като е сигурно че тя ще се събере вътре. ако диаметъра е много малък се получават свистения и свирения то порта и т.н.т.
лично аз смятам при полужение че обема е 8 литра по-лошо не може да стане . а ако ти се занимава , може да почнеш с тръби с по-малък диаметър и постоянно да увеличаваш като разширяваш оттвора .
моя опит показва че настройката на слух е много близко до дължината която се е получила при пресмятането :wink:



Изобщо даже не е въпрос на тълкуване bigASSYou, как може да разправяш такива работи имах те за по-навътре в нещата! Човече спри да караш човека да прави безсмислени работи! Погледнеш утре се засилил да копува PVC тръби и да реже и... направо не ми се мисли до какво могат да доведат такива съвети
Ей Вожде дай още малко параметри на говорителя дето си ги измерил да сметнем нещо кво само празни приказки тука ти разправят, ама да знаеш тоя обем наистина е много малък за 12'' говорител и няма да ти свърши работа.
Или какво ще ми даваш данни ето ти линк за Bass Box 6 PRO http://ftlbg.com/twins/-=SOFTWARE=-/BassBox%20Pro%206.0.17/BassBox%206%20Pro.rar
Чети хелпа има описани няколко вида озвучителни тела как се конструират. Всичко останало е АЛА-БАЛА. Ще пробиваш дупки ще местиш тръби навън-навътре... много несериозно и аматьорски звучи това.То не, че не може да намериш дължината на порта по експериментален начин ама не се прави така както го е описал bigASSyou, ако изобщо е описал нещо :lol:

D.Kolev

#12 Мнение от D.Kolev »

îê ùå ñìÿòàìå . àêî íÿêîé å ìåðèë ïàðàìåòðèòå íà ãîâîðèòåëÿ íåêà ãè äàäå. òèÿ â ñàéòà ñòðàøíî ìíîãî ìå ñúìíÿâà ÷å èìàò íåùî îáùî ñ èñòèíàòà . íî òàêà êàòî ãî ãëåäàì ùå ìó òðÿáâàò ñòîòèíà ëèòðà íà òîÿ ãîâîðèòåë çà äà ðàáîòè íîðìàëíî.
íà ÷îâåêà åäâà ëè ìó ñå çàíèìàâà äà ïðàâè ðàçíè ñìåòêè ïî ôîðìóëè è äà ñå ïóëè ïðåä íÿêàêâè íåçíàéíè ìåðíè åäèíèöè , çàòîâà ãî ïîñúâåòâàõ äà ïðîáâà îïèòíî.
ëè÷íî àç ñè áÿõ íàïðàâèë åêñïåðèìåíòà ñëåä êàòî èç÷èñëèõ äèàìåòúðà è äúëæèíàòà íà ïîðò , äà ïðîáâàì ïî ñëóõ äà îïðåäåëÿ äúëæèíàòà (ñúñ ñúùèÿ äèàìåòúð) êàòî ÿ íàáèâàì è âàäÿ . â êðàéíà ñìåòêà ïîëó÷õ ðàçìèíàâàíå îò ñìåòíàòîòî ñ 5ìì , êîåòî ìàé å è ïî-âÿðíî , òúé êàòî ïðè ïðåñìÿòàíåòî íå ñå âçèìàò â ïðåäâèä âñè÷êè âëèÿåùè ôàêòîðè.

ìèñëÿ ÷å ïî åäíî âðåìå ñå èíòåðåñóâàõ îò òîçè ãîâîðèòåë è áÿõ ïèòàë â äèð-à . ìèñëÿ ÷å Rucho ìè áåøå êàçàë ÷å ðåçîíàíñíàòà âñúùíîñò å 70hz . òîâà ïî ñïîìåíè.
Fade , ïîñëå ùå ñìåòíåì è êàêâî ùå ñå ïîëó÷è ñ êóòèÿ 8 ëèòðà çàòâîðåí îáåì , à ïîñëå è íÿêîëêî âàðèàíòà ñ ïðîèçâîëíî ïîäáðàí ïîðò è åñòåñòâåííî ñ òî÷íèÿ äà âèäèì êàêâî ùå ñå ïîëó÷è ïðè îáåì îò 8 ëèòðà.

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Какви 8 литра бе хора? :-)

#13 Мнение от Kiril Kirilov »

Anonymous написа:Направих съвсем стандартна затворена кутия с допълнително вътрешно подсилване. Използвал съм и минерална вата за покриване на стените. Размерите на кутията са 40х40х50 см. Отвора за говорителя е на страната с квадратен профил.

Дали няма да стане нещо ако се използва бас рефлекс??? :?:


Ти вожде, ако си дал верните размери, защо потвърждаваш че кутията ти е 8 литра :twisted:
30 см в 8 литрова кутия трябва да е дебела по-малко от 10 милиметра :lol:

40х40х50 см са 80 (Осемдесет литра) !

Zmej

#14 Мнение от Zmej »

bigASSyou написа:лично аз си бях направил експеримента след като изчислих диаметъра и дължината на порт , да пробвам по слух да определя дължината (със същия диаметър) като я набивам и вадя .


Приятелю, нека ти обяснякакво имаше предвид Fade за 'ваденето и набиването' на тръбата.
Дали тръбата е изцяло вън, изцяло вътре или наполовина в кутията няма никакво значение!!! (е, има, и то е свързано с обема, който заема, и съответно се променя при 'набиването', но той рядко е повече от 1-2 литра и за 80-литрова кутия и с достатъчна степен на точност този ефект може да се пренебрегне). Начините да се настрои кутията по твоята 'рецепта' са:
1) имаш си комплектче тръби с разлика от около 1см в дължината и сменяш, докато се получи честота на кутията, каквато си смятал.
2) слагаш много дълга тръба, мериш резонанс на кутията, и режеш по малко докато го достигнеш...
Това е, успех!!!

D.Kolev

#15 Мнение от D.Kolev »

3. òðúáà À= òðúáà Á+ òðúáà Â
òðúáà Á âëèçà â òðúáà Â
â çàâèñèìîñò êîëêî Á å íàáèòà âúâ Â ñå ïðîìåíÿ îáùàòà äúëæèíà À
àêî ñè âèæäàë òåëåñêîïè÷íà àíòåíà ñèãóðíî ùå ñå ñåòèø çà êàêâî òè ãîâîðÿ :wink:
òî íå ìó å ìíîãî ÷îâåê äà ñå ñåòè . íÿìà íåâúçìîæíè íåùà , óñïåõ è íà òåá.

Публикувай отговор

Обратно към “Озвучителни тела Loudspeakers”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта