Разказвачът на приказки

Съобщение
Автор
Аватар
haralanov
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 475
Регистриран на: Съб Яну 20, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Разказвачът на приказки

#1 Мнение от haralanov »

Напоследък, колкото повече слушам сложни музикални пиеси, композирани от музикални Гении и съдържащи огромни дози емоционална експресивност в тях, толкова повече изпитвам нуждата от слушане на система тип "разказвач на приказки". Спокойно :D , знам какво си мислите в момента, но все пак не се чувствам луд ;) Всъщност, ако не сте човек, надживял хай-фи мераците си, по-добре не четете нататък. Както и да е, малко предистория:

Когато бях много малко момче, баща ми редовно ми пускаше плочи с детски приказки. Колекцията на Балкантон беше богата и най-вълнуващите моменти бяха, когато слушах приказки късно нощем, на много приглушена светлина. Споменът ми за за тези моменти се "отпуши" и изскочи на повърхността, съвсем внезапно и ненадеяно, преди няколко дни, докато слушах музика през нощта. Дори и в момента, той e все още много ярък – слушайки грамофона, изпитвах чувството за потапяне в един друг, вълшебен свят – светът на приказките. Тогава съвсем разбираемо не съм слушал нито за момент как звучи самия грамофон, а просто се потапях в магията на разказа и въображението ми ме пренасяше в един магичен, мистериозно обаятелен и много пъстър свят, свят който в днешно време няма как да видя, заради вече инфектирания ми частично от "матрицата" мозък.

Последнте дни, в които си правя слушателски сесии, изпитвам огромната нужда от точно такъв тип "омагьосваща съзнанието ми система", система, която да няма абсолютно нищо общо с реалното звучене като наживо, която да е дълбоко пропита от плътен кадифен тон и която да има много приглушени високи честоти, за да се получи ефектът на потапяне навътре. Тънкият момент е, честотният завал да не създава усещането за глухота и запушеност, звука пак трябва да е жив, но не трябва да има никаква яркост или локализация. Целта на тази система няма да е да ме пренесе на мястото, където е изпълнено музикалното произведение, все едно че съм пряк наблюдател на събитието, а съвсем различна – да даде тласък на съзнанието ми да мога да се пренеса където и както си поискам, да ми отключи врати към различни хубави спомени, както и да ме накара да се чувствам незначителен на фона на нейното величие. Прост пример: излълнението на флейта на музика с да речем индиански мотиви, трябва да ме накара да изпитам физическото чувство че се рея някъде над планините, освободен от всякакви физически ангажименти, обвързващи ме с реалния свят. Пълен контрапункт на това е, когато някой седне и почне да слуша звука на самия инструмент, кефейки се колко реално се чува. Разбира се, това ще ми е втората система, само за слушане на записи, наситени с интересни и стойностни музикални пасажи, да кажем обратното на албумите на Патриша Барбър :mrgreen:

За да пресъзвам въпросния ефект, ще ми е необходим 12” широколентов говорител, който да има акустичен завал от около 6кХз нагоре, мисля не е нужно да споменавам, че трябва да е фийлд койл, който да свири с изключителен мащаб и да има поразяващо дълбок и месест тон. Да се усеща че във вените му тече кралска кръв. За щастие, няма нужда да конструирам специален говорител. Той съществува и само ме чака да "узрея" за него. Няма да е подкрепен с никакви други говорители, само с един минимум двуметров преден рупор, който да докара енергията и могъществото до ушите ми.

От една страна пускам темата с цел да остане черно на бяло, процеса на сформиране на мислите ми, за да мога след време да прочета какво точно съм искал и защо, вид онлайн аудио-дневник, а от друга - да видя дали има някой, който е мислил, или още по-добре – направил такъв тип система.

Аватар
Teodor Gugulanoff
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 862
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

Re: Разказвачът на приказки

#2 Мнение от Teodor Gugulanoff »

ааа ... спомням си тази "атмосфера" ... да наистина, не по-малък от 20-25 см говорител си трябва за истински човешки глас ...
- - -
"... - Ребека Тачър. - Том погледна лицето й, то бе пребледняло от страх. - Ти ли скъса… Не, погледни ме в очите. - Тя вдигна умолително ръце. - Ти ли скъса тази книга?
Една мисъл се стрелна като светкавица в ума на Том. Той скочи на крака и се провикна:
- Аз бях!
Цялото училище се облещи слисано срещу извършилия такова невероятно безумие. Том постоя, докато събере разпръснатите си мисли, и когато пристъпи напред, за да си получи наказанието, удивлението, благодарността, обожанието, които грееха в очите на клетата Беки, бяха достойна награда, заради която би понесъл и сто боя с пръчка! Вдъхновен от величието на собствената си постъпка, той изтърпя, без да гъкне, най-безмилостния пердах, нанасян някога от господин Добинс..."
The Adventures of Tom Sawyer, 1876, © Тодор Вълчев, превод от английски
- - -
Изображение

Аватар
Veselin Krachunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Разказвачът на приказки

#3 Мнение от Veselin Krachunov »

Да-а.. има тука хора, които започват да мислят в правилната посока! Променените състояния на съзнанието, подмяната на една реалност с друга... - това е истинската сила на музиката!
Пешо, радвам се, че си от тях! Търсенията ни удивително започват да съвпадат...
Единственият път към Истинското познание е личния опит.
Най-ценното нещо, което можеш да направиш за някого, е да му подариш преживяване.

Мечтай, все едно ще живееш вечно.
Живей, все едно ще умреш днес...

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Разказвачът на приказки

#4 Мнение от velinski »

Пепи, наистина това е логичната посока на развитие. И то не на слуха, а на вътрешния център на възприятията на съзнанието. Защото ухото е само инструмент, биологичен микрофон, вътрешният ИМК (импулсно-мисловен конвертор) е по-важното устройство, което трябва да се апгрейдва на съзнателно и подсъзнателно ниво. Търсенето на добър драйвер е най-ниското базово ниво в скалата на усъвършенстване на "системата" ни. Разбира се, драйверите и изходните трансформатори на Klangfilm и Telefunken са една идеална база, от която можем да започнем. Защото разработката на тези механични "протези към съзнанието" е извършена от хора, чието ИМК на много по-високо ниво от нашето. Те не са просто инженери и звукът за тях не е просто физика и математика.

След годинки търсене на Разказвача на приказки и самоусъвършенстване ще откриеш, че след един момент вида на говорителите и вида на ОТ всъщност нямат никакво значение и нищо не значат. На този принцип "слушат" и музикантите - търсят мотива, правилният акорд, нота, пауза, легато, настроение, емоция. Тези неща за тях не се крият зад свръх реалистично възпроизвеждане, те ги откриват дори в звука на прост моно ВЕФ. Разликата между добрите музиканти и добрите аудиофили е точно в това, че музикантите отдавна не слушат с ушите си. Сега ти търсиш инструмента на Разказвача, а след години ще откриеш, че е важен не инструмента, а нивото на апгрейд на ИМК. После идва време на необяснимостите - селска радиоточка те покъртва със звук, заводска озвучителна уредба ти звучи като Клангфилм и Някакъв незнаен драйвер в Някаква незнайна кутия те кара да ти омекнат краката от реализъм - ама не реализмът на живия глас, а референтният реализъм на твоя личен ИМК. Реализмът на настроението и емоцията, които ти си събрал и отгледал като диамант вътре в себе си.

Леко се отплеснах от твоята идея, но с интерес ще следя развитието :D
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
Veselin Krachunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Разказвачът на приказки

#5 Мнение от Veselin Krachunov »

@velinski

Много си прав за всичко, и според мен нашата задача и истинското предизвикателство са да направим такава система, на която човек с абсолютно неъпгрейднат ИМК да получи спонтанно, и дори без да го иска, пълните възприятия на музиканта. Точно "протези към съзнанието" както казваш. Тогава въпросният човек бива пленен, шокиран и разтърсен, изживявайки емоции, които дори не е предполагал, че съществуват. Това разбира се тласва духовното му развитие напред, понеже той вече ЗНАЕ, че има още един аспект на реалността в който може да се развива, има и цел, която може да следва.
Има и друго нещо - музиката е "свита" форма на холографско изображение (точно както двумерната холографска снимка е свита форма на пространствения триизмерен образ), като нейните измерения не включват само сцената (пространствените измерения). Наскоро слушах на една чудесна система песен от неизвестна на мен изпълнителка. Направо я видях - черничка, нисичка, дори усетих лекия дъх на канела, който се носеше от нея. Попитах домакина как изглежда изпълнителката, и той с учудване потвърди "представата" ми. Така и до края не ми повярва, че не я познавам (поне от снимка). Та мисълта ми е, че добрата система "разпъва" тази холограма във всичките й възможни измерения. Точно както казва Пешо - "разказва ни приказки", но така че да ги преживеем почти наяве. Доставя до нас по неведоми пътища информация, чието съществуване върху записа не може и няма как да бъде обяснено с разумни средства.
KlangFilm, Telefunken и AD1 са едно чудесно начало.

Успех, Пешо! Радвам се, че те познавам, приятелю!
Единственият път към Истинското познание е личния опит.
Най-ценното нещо, което можеш да направиш за някого, е да му подариш преживяване.

Мечтай, все едно ще живееш вечно.
Живей, все едно ще умреш днес...

Аватар
haralanov
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 475
Регистриран на: Съб Яну 20, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Разказвачът на приказки

#6 Мнение от haralanov »

Велински, тъкмо щях да ти отговарям, но гледам че Весо вече ме е изпреварил и ми е взел думите от устата. Описал го е по брилянтен начин. Единствено в допълнение бих написал, че наистина всичко идва от възприятията на слушателя, а добрата система само може да го улесни да се "потопи" по-лесно в приказката. Защото ако звука е лош, мозъкът се бори на подсъзнателно ниво да притъпи дразнителя и по този начин отнема от удоволствието и лекотата на "отнасянето".

За хората, които не разбират за какво точно си говорим и ни мислят за "откачалки" :D , ето едно клипче, от което могат да получат частично просветление. Обърнете внимание на частта от 2:40 до 4:10
http://www.youtube.com/watch?v=eRdc9Qd9 ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;

[AK]
има известен опит
има известен опит
Мнения: 148
Регистриран на: Вто Юли 28, 2009 12:13 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Разказвачът на приказки

#7 Мнение от [AK] »

Хараланов, по-странно би ми било ако наистина някой счита подобен подход за "откачен". За мен поне, това винаги е бил "референтния" начин за възприемане на нещата, които слушам. Музиката е изкуство. Какво я различава от изобразителното изкуство или поезията, разказа...? Навсякъде има разнообразни похвати за пресъздаване на чувства, мисли, идеи, преживявания. Като видиш една картина на импресионист не си казваш "я, ама защо не е нарисувал по-реалистично това или онова?". На мен са ми безполезни и най-често досадни произведения, които звучат, но не предизвикват никаква емоционална тръпка или раздвижване на въображението.
Паметта е много интересно нещо - ето сега като прочетох по-горе пасажа от "Приключенията на Том Сойер", моментално, в момента на четенето, мозъкът ми възпроизведе точната интонация и тембъра на гласовете от драматизацията на плочата от точно този откъс... Като за последен път тази плоча съм я слушал преди повече от 20 години. От друга страна, не мога да си спомня някои неща, които съм слушал преди няколко дена. Една от причините е вероятно тук:
Хараланов написа: Тогава съвсем разбираемо не съм слушал нито за момент как звучи самия грамофон, а просто се потапях в магията на разказа и въображението ми ме пренасяше...
И все пак, драматизациите на Народния театър, които са на плочите, и които така са ти се запечатали в съзнанието, са изпипани постановки, изиграни от добри артисти, които именно успяват да създадат магията, в която да се потопиш. На каквато и система да ги слушаш, те постигат целта си.
Хараланов написа: Обърнете внимание на частта от 2:40 до 4:10
http://www.youtube.com/watch?v=eRdc9Qd9" onclick="window.open(this.href);return false; ... re=related
Намери си всички по-известни филми на Чарли Чаплин и обърни внимание на музиката в тях. Като за начало ти предлагам "Хлапето" и "Модерни времена". Прослушай също изпълнението му с Бъстър Кийтън в заключителната част от "Светлините на рампата".

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Разказвачът на приказки

#8 Мнение от velinski »

[AK] написа:изпипани постановки, изиграни от добри артисти
Точната дума е актьори. В последно време са по-скоро артисти :x
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
Borislav Stankov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1223
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Разказвачът на приказки

#9 Мнение от Borislav Stankov »

@velinski - Аз пък си мислех, че артист е по-висшата форма ...

Колкото до подхода на Пешо към музиката ... хъм винаги се замислям и рисувам картини в съзнанието си когато слушам музика, която ми харесва ...
А хубавото на форумите е, че се запознаваш с хора, които се замислят върху подобни теми :) .

Евала Петре!
Естествената тъпота всеки път надминава изкуствения интелект.
Изображение
CHE
Born Ernesto Guevara de la Serna 14 June 1928 Rosario, Argentina.
Executed by a US-trained Bolivian soldiers in La Higuera on 9 October 1967.

http://slackpack.net" onclick="window.open(this.href);return false; - What the Slack!?!

Аватар
Nikolay Savov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 711
Регистриран на: Съб Мар 05, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Разказвачът на приказки

#10 Мнение от Nikolay Savov »

Човек се стреми към върхове ,осъвършенстване.... но в общ план всичко на земята има своят смисъл след като съществува има и съответна причина. И често в част от тези причини стои заложен като спомен от "бъдещето" на психиката ни Устеем! на душата духът и тялото да се срещнат в Настоящето....... Момента на пълна себереализация и единен мир със всичко,приемайки спокойно че си/съм/сме/сте един микрокосмос срещнал/срещащ навсякъде (едновременно)себе си в различни проявления,оглеждащи се едно в друго...... ВЕЧНОТО ПРИСЪСТВИЕ!
И всички ние сме част от едно цяло което психиката ни сглобява ,но все нещо не ни стига за да се почувстваме цялостни поради факта че не сме цялостни а час от цялото закодирало в нас да търсим "себе си" сякаш за да движим енергообмена и това е причината на живота да бъде жив :) със всичките му проявления във всяко ниво от духовно ,физическо,психическо и донякъде извратеното в модерните социялни контакти плод на матрицата :)

За това разбирам нуждата от отвличане,въвличане в един приказен свят ,свят на по-ниските вибрации където покоят се усеща като съгласието на душата че е едно с всичко ,а вратите през които минава са "нейните" нашите,всичките спомени на изживяност,предадена и носеща усещането за мирно разтваряне и разтопяване в единството със пълно спокойствие и любов към живият живот никога не спиращ само трансформиращ енергиите си :) в стимули каращи ни да вървим към съвършенство! и не самото съвършенство е самоцел а то е пътят в настоящето ,което небива да изпускаме защото то е нашият истински живот ,тук на земята :)

Аватар
Ivelin Braikov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 596
Регистриран на: Вто Авг 16, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Разказвачът на приказки

#11 Мнение от Ivelin Braikov »

На мен идеята ми се струва нелогична. Виждам някаква масова обърквация. Тука се говори за музиканти и за аудиофили като за различни същества, които слушат по различен начин..?! Музикантът първо е бил меломан. Аудиофилът първо е бил меломан. И двамата слушат музика заради магията. Просто аудиофилът има по-голям избор.
И аз като бях невръстно дете много обичах да слушам грамофон. Само дето приказките често бързо ми ставаха безинтересни и слушах повече музика. Същата плоча на Кени Роджърс от тогава я пазя, и като я пусна на сегашната ми система на момента се връщам там. Усещам цялата магия на онова време. А може би просто времето се свива... или всичко е чисто и просто сега...?!
Хараланов, не ти е нужна система със приглушени високи. Точно както и на музиканта не му е нужна хай-енд система.
What would you attempt to do if you know you could not fail?

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Разказвачът на приказки

#12 Мнение от velinski »

За съжаление музикантите и аудиофилите чуват музиката по съвсем различен начин. Имам няколко мои познати професионални музиканти, един от тях е пенсиониран диригент - и четиримата имат едни най-ужасните аудио системи в къщи, но се кефят с пъти повече на чутото от аудиофилите, които търсят "въздух", басс и детайли, ама не чуват МУЗИКАТА :|

Като единствено изключение бе покойният Людмил Георгиев - отличен музикант с прилична система и огромна колекция винил. Но той е по-скоро изключение от правилото.
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
Ivelin Braikov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 596
Регистриран на: Вто Авг 16, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Разказвачът на приказки

#13 Мнение от Ivelin Braikov »

velinski написа:...но се кефят с пъти повече на чутото от аудиофилите, които търсят "въздух", басс и детайли, ама не чуват МУЗИКАТА :|
За последните съжалявам. И вярвам, че са малко.
What would you attempt to do if you know you could not fail?

Аватар
haralanov
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 475
Регистриран на: Съб Яну 20, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Разказвачът на приказки

#14 Мнение от haralanov »

Ivelin Braikov написа:На мен идеята ми се струва нелогична. Виждам някаква масова обърквация.
Аз нямам проблем с това, че нещо ти се вижда нелогично. А и не съм сигурен дали си разбрал какво всъщност стои зад самата идея...
Ivelin Braikov написа:Тука се говори за музиканти и за аудиофили като за различни същества, които слушат по различен начин..?! Музикантът първо е бил меломан. Аудиофилът първо е бил меломан. И двамата слушат музика заради магията. Просто аудиофилът има по-голям избор.
Велински вече отговори вместо мен.
Ivelin Braikov написа:Само дето приказките често бързо ми ставаха безинтересни и слушах повече музика.
Не става дума да слушам приказки на системата, а да слушам музиката, по начин, по който тя не би ми въздействала ако я слушам на "референтна" система, или дори и изпълнена наживо.
Ivelin Braikov написа:Хараланов, не ти е нужна система със приглушени високи.
Не само че има нужда, ами това е абсолютно задължително условие, за да може да въздейства по определен начин. :) Говоря за много специфичен и нямащ нищо общо с реалността звук. Разбирай много различен от звука на основната ми система, която пък има за цел да предаде абсолютно точно звукът на инструментите и емоцията на изпълняваната музикална творба.

Аватар
varieca
има известен опит
има известен опит
Мнения: 131
Регистриран на: Вто Апр 19, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Разказвачът на приказки

#15 Мнение от varieca »

И аз познавам музиканти, групари повечето. Изобщо не се интересуват от хай-фи, някои избягват даже да слушат музика. Една част са и оглушали и посмъртно няма да хванат разлики от кабели или при обръщане на фаза. :)
Но както каза Велински, когато се наложи музиката им е в главата.

Публикувай отговор

Обратно към “Озвучителни тела Loudspeakers”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта