Чичо Рулит става все по-недостижим :)

Публикувай отговор
Съобщение
Автор
Аватар
Ivelin Braikov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 596
Регистриран на: Вто Авг 16, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Чичо Рулит става все по-недостижим :)

#91 Мнение от Ivelin Braikov »

Изображение
What would you attempt to do if you know you could not fail?

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Чичо Рулит става все по-недостижим :)

#92 Мнение от Nanko Rusev »

Ivelin Braikov написа:
Изображение

И двата са с по-малък диаметър от високочестотния конус, закачени са навътре и стърчат (сравнително) малко пред него .... долу горе нищо общо с това при Рулит. При него супер много ме кефи дизайна, особено на стърчащата шпилка :st

Аватар
Simon
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 228
Регистриран на: Сря Яну 05, 2005 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Чичо Рулит става все по-недостижим :)

#93 Мнение от Simon »

Nanko Rusev написа:...особено на стърчащата шпилка :st
В случая стърчащата шпилка, освен това че позволява настройка на разпръсквателя, ("портокала" :D )
играе ролята и на свръхвисокочестотен излъчвател - не случайно е метална - можеше да е дървена или пластмасова.

Аватар
Ivelin Braikov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 596
Регистриран на: Вто Авг 16, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Чичо Рулит става все по-недостижим :)

#94 Мнение от Ivelin Braikov »

:D
What would you attempt to do if you know you could not fail?

Аватар
Mo
чете и пита
чете и пита
Мнения: 102
Регистриран на: Вто Юни 20, 2006 12:00 am
Местоположение: София/Добрич
Обратна връзка:

Re: Чичо Рулит става все по-недостижим :)

#95 Мнение от Mo »

velinski написа:Намаляват насочеността на високите честоти, хитро!
Казвате къде и кога, а бирата е от мен :)
А ако мога да перефразирам един приятел, "портокалчетата" са с цел да замаскират ъглите на режещия звук, причинен от феритните мотори на говорителите. С това идва и (риторичния) въпрос, защо 'чичи' Рулит не използва подобен похват, при далеч по-скъпите си филд коили? :)
Христо.

al_bundy316
има известен опит
има известен опит
Мнения: 44
Регистриран на: Пет Юли 27, 2007 12:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Чичо Рулит става все по-недостижим :)

#96 Мнение от al_bundy316 »

velinski написа:Нищо не убива според мен. Би убило, ако топката е за тенис на корт :mrgreen:
Пробвано е вече с доста материали, има ушевадна промяна в звученето, за съжаление в негативна посока (това е само мое мнение). Като гледам снимките, предполагам, че Рулит е ползвал стиропор/фибран, с който също съм пробвал. Интересно ми е да чуя новите му говорители с негова хартия, но мисля, че няма да се впечатля особено. Като гледам на какви пари свършват търговете му, май не само аз съм на това мнение :lol: Съмнявам се, че може да бъде направена по-добра хартиена каша от тази на Телефункен/Сименс, най-малкото пък от манифактура като неговата.

Audiomaster
не знае къде се намира и какво говори
Мнения: 404
Регистриран на: Пет Фев 24, 2006 1:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

Re: Чичо Рулит става все по-недостижим :)

#97 Мнение от Audiomaster »

al_bundy316 написа: Съмнявам се, че може да бъде направена по-добра хартиена каша от тази на Телефункен/Сименс, най-малкото пък от манифактура като неговата.

Изобщо недей да се съмняваш.
Не само телефункенската е най-добра.
Радостин Атанасов
0899 867 140/ 0879 857 140
http://audiofidelitybg.com
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=46353

al_bundy316
има известен опит
има известен опит
Мнения: 44
Регистриран на: Пет Юли 27, 2007 12:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Чичо Рулит става все по-недостижим :)

#98 Мнение от al_bundy316 »

Би ли дал пример за пример някоя друга марка? Не се заяждам, просто ми е любопитно :) Телефункен, Сименс, Клангфилм - това са марките, които са правили добри мембрани в Третия Райх през определен период (от средата на 30-те до началото на 40-те). Естествено имат и издънки, но ти знаеш за кой тип хартия става въпрос. Американските творения няма да ги коментирам, само ще дам за пример излишно прехваленият и скъп Altec 728 (както и 8 и 10 инчовите варианти). Имах възможност да го чуя преди време, според мен това е най-добрият от американските говорители, но това не значи, че става за нещо :lol: С английските говорители положението е подобно.

Audiomaster
не знае къде се намира и какво говори
Мнения: 404
Регистриран на: Пет Фев 24, 2006 1:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

Re: Чичо Рулит става все по-недостижим :)

#99 Мнение от Audiomaster »

Ами наскоро се наложи да обработвам един полски нискочестотен Tonsil от старите, мембраната му е от хартия и е едно към едно с подобна телефункенска (ТФ) , сравних ги директно, само при полската, понеже става дума за бас все пак, не широколентов, дебелината на мембраната бе малко по-голяма и с леко зелен оттенък, като на едни други с марка Saba. И по-слабо пресована от ТФ и Кланфилм(КФ), макар че от последните има какви ли не разновидности. На допир има същата бархетна мекота като телефункенските по-слабо пресовани мембрани.
Мисля, че в някои отношения малко се преувеличава това, че в тях била вложена много мисъл за направата им, процесите, протичащи в мембраните и т.н., не че хората тогава не са ми слили, но нещата не са точно като сега, да не забравяме, че изискванията тогава и сега за звук са различни, сега са в пъти по-големи. Да, телефункенската хартия никак не е лоша, даже е една от най-добрите, но наред с много други като нея, които съм виждал. Полша граничи с Германия, колко му е да си откраднат рецептата :lol:
А хартията че си е особен материал, особен е, че немците през войната са й намерили цаката за какво ли не, също е описано в старата литература - те като са нямали материали за столове, са ги правели от хартия и тези столове са издържали спокойно 120 кг човек, как няма да направят някакви си мембрани :lol: Мисълта ми бе, че дори и самите немци да са измислили най-ултимейт подходящата рецепта за хартиена каша за мембрани, не са я опазили на 100% и тя се е размножила у доста енусиасти по света още тогава.
Подобен тип хартиена каша съм виждал и у няколко модела Таной, един Алтек Лансинг, но всички са непресовани мембрани или поне слабопресовани.

А отличителна черта на ТФ и КФ мембраните е тяхната ниска маса, обусловена от сравнително малка плътност и относителна структурна здравина, нещо трудно съвместимо, но факт. Там е работата обаче, че такива съм виждал и в много други високоговорители, предимно от японски произход и то периода 74-85г. някъде.

Всеки гледа състава на хартиения пулп и почти не се обръща внимание и на начина на пресоване, дали има изобщо такова, налягането и температурата на матрицата, формата и геометрията на образуващата и т.н.

И накрая - аз също съм правил преди доста години хартина каша и съм отливал мембрани ( дори и куполни за ВЧ, силно пресовани и с особен състав на пулпа), сега копая пак в тази област и може и да изкопая нещо интересно. Да се направи хартия никак не е трудно, трудното е да се накара тя да възпроизведе звук почти като истински. После има и други тънкости, като начина на свръзка на тази мембрана със звуковата бобина, за да има правилен трансфер на звуковата енергия. Има баланс на масите, съотношения, нищо не е случайно.
Радостин Атанасов
0899 867 140/ 0879 857 140
http://audiofidelitybg.com
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=46353

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Чичо Рулит става все по-недостижим :)

#100 Мнение от velinski »

al_bundy316 написа:Телефункен, Сименс, Клангфилм
След 1941 Siemens и Klangfilm на практика са една компания и драйверите на Klangfilm са изработени в заводите на Siemens.
Audiomaster написа:Полша граничи с Германия, колко му е да си откраднат рецептата
Дори руснаците не са намерили рецептата за хартията (според историите на Лихницкий) - почти цялата техническа информация на заводите Telefunken и Siemens е била унищожена (или укрита в чужбина) преди нахлуването на руснаците в Германия. Иначе сега щяхме да имаме уникални руски драйвери и руски реплики на AD1 и RE604, ама за съжаление нямаме.

А поляците предимно са слушали хартиените мембрани, преди да влязат в газовите камери. За полска конспирация за крадене на рецептата на хартиената каша, сефте чувам. Хората са имали по-сериозни грижи от аудиофилството :)
Audiomaster написа:дори и самите немци да са измислили най-ултимейт подходящата рецепта за хартиена каша за мембрани, не са я опазили на 100% и тя се е размножила у доста енусиасти по света още тогава.
Надявай се... Пълно е било с ентусиасти-аудиофили, които гладни, боси и с избити семейства са искали да гепят рецептата на кашата :lol:
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Audiomaster
не знае къде се намира и какво говори
Мнения: 404
Регистриран на: Пет Фев 24, 2006 1:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

Re: Чичо Рулит става все по-недостижим :)

#101 Мнение от Audiomaster »

Aма много ясно бе, Велински, ти винаги всичко знаеш ;) Или по-точно си мислиш, че знаеш. А нещата изобщо не са така. По всяко време е имало всякакви хора.


Остави иронията настрана и не тълкувай думите ми както ти кефне.

И още нещо - нагледах се в тази тема на фантасмагории и предположения от хора, ненаправили през живота си и един говорител, изключвайки Хараланов. Напълнили сте си главите с митологични истории от хора, които обичат да послъгват, а не са видели самите те как са ставали нещата в периода 1928-35 и си ръсят какви ли не глупости.
За тези, които се мислят за много знаещи - искам да ми кажете какви са методите на смилане на целулозните влакна сега и какви са били тогава. И дума не може да става за сравнение между онези времена и сега, някои неща тогава са се правели с много мерак, но са нямали сегашните прецизни методи за контрол на производството. Някой от вас има ли представа изобщо колко технически грешки има в стиковането на звуковата бобина с мембраната при клангифилм?
Радостин Атанасов
0899 867 140/ 0879 857 140
http://audiofidelitybg.com
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=46353

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Чичо Рулит става все по-недостижим :)

#102 Мнение от Rumen Suvandjiev »

al_bundy316 написа:Съмнявам се, че може да бъде направена по-добра хартиена каша от тази на Телефункен/Сименс, най-малкото пък от манифактура като неговата.
Какво пречи?
Технологията ли е забравена или суровините са изчезнали?
al_bundy316 написа:Имах възможност да го чуя преди време, според мен това е най-добрият от американските говорители, но това не значи, че става за нещо :lol: С английските говорители положението е подобно.
Радвам се да видя във форума хора, които са успели да чуят всички английски и американски говорители.
Особено се радвам пък да видя такива генерални обобщения!

Отговорът на дебатите по-горе не се крие в тайните секретни бункери на Вермахта, а в калкулатора на счетоводителя. Процесът за изработка на наистина качествена хартия е трудоемък и вероятно слабо се поддава на автоматизация, поради което не е рентабилен. Нали няма някой толкова наивен, че да вярва на рекламите, до една твърдящи как най-важното във всеки продукт е качеството?

al_bundy316
има известен опит
има известен опит
Мнения: 44
Регистриран на: Пет Юли 27, 2007 12:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Чичо Рулит става все по-недостижим :)

#103 Мнение от al_bundy316 »

Audiomaster написа:Ами наскоро се наложи да обработвам един полски нискочестотен Tonsil от старите, мембраната му е от хартия и е едно към едно с подобна телефункенска (ТФ) , сравних ги директно, само при полската, понеже става дума за бас все пак, не широколентов, дебелината на мембраната бе малко по-голяма и с леко зелен оттенък, като на едни други с марка Saba. И по-слабо пресована от ТФ и Кланфилм(КФ), макар че от последните има какви ли не разновидности. На допир има същата бархетна мекота като телефункенските по-слабо пресовани мембрани.
Начина на пресоване е едно от най-важните условия за добър звук (казвал съм го из другите форуми), но не и най-важното. Добрият говорител трябва да притежава съвкупност от точно определени качества, всичко друго е компромис. Това е говорител на Телефункен от златния им период, който няма шанс да зазвучи добре, каквито и модове да му се направят. Поради простата причина, че мембраната му е двустранно пресована, по най-неправилния начин:

Изображение

Това пък е мембраната на моите Saba greencone (които слушам само по чисто финансови причини макар че едва им изтърпявам звука). Въпреки, че са пресовани по правилния начин, те също не звучат както трябва, и проблема е в самата хартия, използват се прекалено много пълнители и се бяга от естествените материали, което води до синтетично звучене:

Изображение

Положението с RFT и Заксенверк е подобно на Саба - синтетично звучене:

Изображение

Полските Тонсил, за които говориш, имат подобни мембрани, но са едни евтини и некадърни копия на Телефункен. Същата работа е и с RFT и някои латвийски говорители, въпреки че, ако не се лъжа, в Латвия е имало нещо като филиал на Телефункен. Именно затова там са се правели най-добрите широколентови от бившия СССР.
Ето това е 12" широколентов латвийски от началото на 50те години:

Изображение

Напомня на Телефункенска мемрана, но не и на звук. В руските форуми доста ги хвалят, не защото са нещо особено, а защото като няма риба и рака минава за такава :D
За английските и американските говорители мнението ми ще се запази такова, докато не чуя говорител, който поне малко да се доближи до звука, който харесвам.
Всичко това е мое мнение така че, ако някой не е съгласен, нямам нищо против. На вкус и цвет товарищей нет.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Чичо Рулит става все по-недостижим :)

#104 Мнение от Rumen Suvandjiev »

al_bundy316 написа: Всичко това е мое мнение така че, ако някой не е съгласен, нямам нищо против.
Именно затова дискретно те посъветвах да се въздържаш от генерални обобщения.
Поне пред настоящата аудитория.

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Чичо Рулит става все по-недостижим :)

#105 Мнение от velinski »

Аз говорител не съм правил и нямам интереси да направя.
Рецепти за хартиени каши не знам и нямам никакво намерение да се образовам в тази насока.
Знам обаче едно - няма нито едно копие на 30 сантиметровите Telefunken и Klangfilm, което дори БЕГЛО да се доближава до оригиналите като ЗВУК. Нито с крадена рецепта от поляци, нито с бъркана попарка от родни или немски майстори. Ще бъда щастлив, ако някой ден някой ме убеди в противното, но подозирам, че няма да е през този живот.
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Публикувай отговор

Обратно към “Озвучителни тела Loudspeakers”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта