Appassionata

Съобщение
Автор
Аватар
haralanov
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 475
Регистриран на: Съб Яну 20, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Appassionata

#1 Мнение от haralanov »

Преди да стигнем до същността, първо ще коментирам едно мое изказване отпреди няколко месеца:
haralanov написа:Край, край, край, край, край, край, край !!!
Търсенето на Звукът за мен вече приключи окончателно! :D
Бреххх какъв ентусиазъм, какъв захлюпен Аудио-Геврек!! Как изобщо можах да си помисля че ще приключа с аудиото – това говори единствено за моята наивност, повърхностен поглед и липса на реална преценка за нещата. Както и да е, преди три месеца взех решение, че заслужавам нещо много по-сериозно от елипсите, което ме вдъхнови да конструирам един истински Референтен широколентов говорител за новата ми моно система. Всичко правено досега (в това число и елипсите) беше моментално опаковано по кашоните, наказано и пенсионирано на терасата.

След няколкоседмични родилни мъки, говорителят е вече факт.
Стана малко голям – има няма 72см диаметър на шасито, нещо което се получи заради 30 сантиметровите рамена на долното окачване. Използвал съм FIELD COIL магнитна система разбира се, смучеща ток от десет последователно вързани акумулатора, които сумарно дават около 130V, което създава такава магнитна напрегнатост, че кара магнитопровода в зоната около звуковата бобина да му “изскочат очите”, насищайки се перфектно (което води до почти нулева магнитна проницаемост) и работейки далеч в дясната част от хоризонаталния участък на хистерезиса си, където е ултра-ултра-линеен. Бобината е оптимизирана да няма бас и ниска среда, но за сметка на това проектирана да е император в средните честоти и най-високите високи, така че да може да възпроизведе коректно всички обертонове, както и магнитната система е преработена малко “по-така” за да позволи на бобината да “диша” и назад (!!) Абсолютно никаква нужда от вч драйвер, въпреки големия нетен размер на мембраната (19см), факт, дължащ се на специалният начин за предаване на енергията от бобината към мембраната и към атмосферата, която отделно от това е конструирана и така, че да може да изсвири 5 различни тона едновременно, като по този начин звукът се освобождава от акцентите, които иначе неминуемо биха присъствали в общата картина. Прашасалите книги, в които пише че това не е възможно (става дума за екстензията в посока на високите) отиват директно за разпалки, придружени от още над 10 000 страници с принтирани през последните години инженерни статии на AES и други източници. Все пак има възможност да добавя „въздушна инжекция” в лицето на два супертуитъра, пуснати от 100-150kHz нагоре, но времето ще покаже как ще се развият нещата.
Дървеното окачване на подвижната система не “изяжда” почти никакви микродетайли от звуковата бобина, а отсъствието на стандартно използваните гофри предотвратява “изсмукването” на живота от говорителя. Дългото рамо на окачването позволява на мембраната да се върне в нулево положение със скоростта на светлината, едновременно с това осигурявайки зверска линейност и контрол през целия дву-милиметров работен ход на бобината. Мембраната е направена на 7 Май 1939 година от дълговлакнеста целулоза без излишни пълнители, имаща точно правилните (в контекста на моите изисквания) пропорции на твърдост, дебелина, тегло и вътрешни загуби. Мембраната диша напълно свободно назад, което дава възможност да се “влезе” с още едни допълнителни 20-30 метра навътре в записа. Лепилото по конструкцията е сведено почти до нула, особено в частта, която излъчва високите честоти. Приложил съм интелигентна система, осигуряваща взаимно самопогасяване на механичните резонанси на горното и долното окачване един спрямо друг, която не внася загуби в подвижната система, не втвърдява окачването, което би вдигнало Fs над оптималната стойност за широка лента с този размер, а единствено подтиска хода само при резонансната честота на говорителя, което предотвратява почти изцяло фазовите аномалии в долния край на честотния му диапазон и прави импедансът му да изглежда като на резистор с абсолютно минимална реактивна съставка (благодарение също така и на ултра-ниската индуктивност на бобината) – решение, което не е прилагано никога и никъде досега. И не на последно място - в ядрото на магнитната система е дълбоко запечатана солидна доза от Великденското ми настоение, освобождаващо се когато постояннотоковата намотка нагрее магнитопровода над 41-42 °C (говорителя иска едни десетина минути докато стопли). Предстои направата на преден вълновод.

Как свири ли? Ето така:
http://www.youtube.com/watch?v=bWay7VQ_lZM" onclick="window.open(this.href);return false;

а когато му заповядам може да засвири и ето ей така:
http://www.youtube.com/watch?v=1VPsET0S ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;

Ето това е Говорителя... (въпреки предчувствието ми, че скоро пак ще ме засърбят ръцете :lol: ). Снимки от различните етапи при конструирането:
IMG_2815.jpg
IMG_2954.jpg
IMG_2883.jpg
IMG_2947.jpg
IMG_2962.jpg
IMG_3032.jpg
IMG_2530.jpg
IMG_2520.jpg
Снимка в завършен вид:
IMG_3075.jpg
Ха да ми е честито :mrgreen:

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Appassionata

#2 Мнение от velinski »

8O 8O 8O :H

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Appassionata

#3 Мнение от Stefan Stefanov »

Много впечатляващо!
И аз бях на мнение, че предишното ти изказване (за търсенето на Звукът) беше малко попресилено ;)
:smt038

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Appassionata

#4 Мнение от Nanko Rusev »

Честито.

Аватар
Steliyan Stoyanov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 104
Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:00 am
Местоположение: Монтана/София
Обратна връзка:

Re: Appassionata

#5 Мнение от Steliyan Stoyanov »

Удивително! Трябва да се чуе :) Ха да ти е честито :)

Аватар
Veselin Krachunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Appassionata

#6 Мнение от Veselin Krachunov »

Хи-хи, кефи нечовешката маниакалност в замаха, с който действаш! Поздравления, приятелю!
Скоро ще направим "невъзможната" комбинация...
Единственият път към Истинското познание е личния опит.
Най-ценното нещо, което можеш да направиш за някого, е да му подариш преживяване.

Мечтай, все едно ще живееш вечно.
Живей, все едно ще умреш днес...

Аватар
Stanislav Bratanov
има опит
има опит
Мнения: 338
Регистриран на: Сря Фев 08, 2006 1:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Appassionata

#7 Мнение от Stanislav Bratanov »

Напълно стандартен говорител :mrgreen:
Да ти е честит!
"Само в най-простото може да се вмести най-сложното"- Джунджи Кимура

bilar
чете и пита
чете и пита
Мнения: 61
Регистриран на: Чет Май 28, 2009 2:25 pm
Местоположение: Девин
Обратна връзка:

Re: Appassionata

#8 Мнение от bilar »

Маестро Хараланов, доста ще ти приляга :) , честито :( и от мен.
Induktors
induktor soft."T/S" parameters
0885 067 687
0878 627 135
Fixing speakers.

Аватар
Nikolay Savov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 711
Регистриран на: Съб Мар 05, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Appassionata

#9 Мнение от Nikolay Savov »

Много яко :)))) ако не знаех къде съм щях да кажа че това е някаква машина на времето а колегата ,някой нов Леонардо да Винчи.... Евала :)

Аватар
Borislav Stankov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1223
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Appassionata

#10 Мнение от Borislav Stankov »

Сразяващо голям размах!!!
Постоянно ти се удивлявам на ентусиазма и нестандартния подход!

Така ли свири или си намислил допълнителна къщичка за него?
Тънките летвички от бамбук ли са и ако не са защо ;)
Естествената тъпота всеки път надминава изкуствения интелект.
Изображение
CHE
Born Ernesto Guevara de la Serna 14 June 1928 Rosario, Argentina.
Executed by a US-trained Bolivian soldiers in La Higuera on 9 October 1967.

http://slackpack.net" onclick="window.open(this.href);return false; - What the Slack!?!

Аватар
Marian Lozev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1533
Регистриран на: Нед Яну 23, 2005 1:00 am
Местоположение: София, Парк "Света Тройца"
Обратна връзка:

Re: Appassionata

#11 Мнение от Marian Lozev »

:smt007
Open: http://uslugi.rent.bg/zabavlenie-zavede ... enec-3662/" onclick="window.open(this.href);return false;
Някои хора си мият чиниите преди формите на живот, развили се върху тях, да открият колелото.
Работно време 07:00/00:00 0885 255 233 Skype: qno_zloo

Аватар
Mo
чете и пита
чете и пита
Мнения: 102
Регистриран на: Вто Юни 20, 2006 12:00 am
Местоположение: София/Добрич
Обратна връзка:

Re: Appassionata

#12 Мнение от Mo »

bilar написа:Маестро Хараланов, доста ще ти приляга
Nikolay Savov написа: машина на времето а колегата ,някой нов Леонардо да Винчи...
Maestro Da Haralanov!!!

bilar
чете и пита
чете и пита
Мнения: 61
Регистриран на: Чет Май 28, 2009 2:25 pm
Местоположение: Девин
Обратна връзка:

Re: Appassionata

#13 Мнение от bilar »

Maestro Da Haralanov!!!
Може да се подкрепяме, вместо да се плюем чисто по нашенски.
Induktors
induktor soft."T/S" parameters
0885 067 687
0878 627 135
Fixing speakers.

Аватар
Veselin Krachunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Appassionata

#14 Мнение от Veselin Krachunov »

bilar написа:
Maestro Da Haralanov!!!
Може да се подкрепяме, вместо да се плюем чисто по нашенски.
На мен не ми прозвуча като плюене, по-скоро като приятелска закачка и пожелание за успех.

Чувал съм нещата, които прави Петър и съм с много добри впечатления както от тях, така и от посоката, в която е поел.
Единственият път към Истинското познание е личния опит.
Най-ценното нещо, което можеш да направиш за някого, е да му подариш преживяване.

Мечтай, все едно ще живееш вечно.
Живей, все едно ще умреш днес...

Аватар
Mo
чете и пита
чете и пита
Мнения: 102
Регистриран на: Вто Юни 20, 2006 12:00 am
Местоположение: София/Добрич
Обратна връзка:

Re: Appassionata

#15 Мнение от Mo »

bilar написа:
Maestro Da Haralanov!!!
Може да се подкрепяме, вместо да се плюем чисто по нашенски.
Повярвайте ми, много по-добре от Вас зная, че аз съм най не подходящия човек в този форум, който да плюе, когото и да било!
Отново изказвам искрените си адмирации на г-н Хараланов и макар да не съм чувал нито едно от произведенията му, му се възхищавам най-малко заради собствения, и уникален подход, и виждане към аудиото в един доста "fullrange& horn" ориентиран форум.

Публикувай отговор

Обратно към “Озвучителни тела Loudspeakers”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта