Ortho - Какво мислите за тази конструкция ?

Съобщение
Автор
Аватар
SlowDead
има известен опит
има известен опит
Мнения: 266
Регистриран на: Сря Авг 11, 2004 12:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

Ortho - Какво мислите за тази конструкция ?

#1 Мнение от SlowDead »

Какво мислите за тази конструкция ?:)
http://www.neonknight.hit.bg/Ortho_theory.htm
С резрешението на Neon_Knight аз поствам тука линка. :)

gps

#2 Мнение от gps »

В началото на тази година се занимавах с този проект-правих пробни кутии за 8,10,12 инча драйвери и после тествах поне 20-тина драйвера в тях.Бях писал тема по въпроса но после я делнах-не е това пътя към храма :wink: !Не ми се искаше някой юзър да се подведе и да направи този проект а после да се разочарова.С подбор на подходящ драйвер може резонансната честота на говорителя сложен в кутията да слезе с 8-10 хц спрямо тази на говорителя в свободно пространство звука е чист отворен както при ТЛ но не може баса да слезе толкова ниско.Според мен този проект е добър за мидбасове не по-големи от 8 инча но ще иска суб който да покрие диапазона от 70-80 хц надолу.В руския нет има още 2-3 материала по въпроса -в тях са изведени формули за смятане на кутията и аз ползвах тях.Ако имам време ще кача данни за тестовете на разни драйвери.

gps

#5 Мнение от gps »

Орто не може да слезе толкова ниско като ТЛ но има отвореното звучене на ТЛ ките за обхвата който покрива.Не съм сигурен но мисля че BG20 в ОРТО ще е добър вариант като компакност и възможност да се слуша фулрейндж.Съжалявам че разглобих пробните кутии да не ми заемат място иначе бих пробвал с БГ20.При 12 инча кутията става 80х40х40 -големичка е!Проблемите с ватата са както при ТЛ,хода на мембраната е също проблем тъй като в ОРТО работят добре говорители с нисък Qms .Гледах в нета за Карлсонбокс-а проекти но поради липса на време не пробвах.Основната трудност при ОРТО е подбора на говорител-няма ясна методика аз на базата на 20-тина проби с говорители бях се хванал да я изведа .За Qms писах но не можах да направя връзка за Vas и останалите параметри,трябва да се пробва с ТВМ226 и БГ20 които имат голям Vas.

gps

#7 Мнение от gps »

На теория може да е така но на практика акустическо късо няма-бих го локализирал при прослушването.Мисля че руската разработка почива на принципа на Карлсон -бокса.Като заговорихме за руснаци-аз като един ученик на Мичурин :D :wink: се опитвам да правя хибрид между ОРТО и хорна p.s.-забравих че съм качвал снимка на пробните кутии ОРТО http://bgaudio.org/modules.php?name=For ... opic&t=543 в тази тема.Лицето на суба с белия говорител е 40х40 приблизително така че може да прецените колко големи стават кутиите ОРТО,под суба е за 12 инча,отстрани отдолу за 10 инча ,отгоре за 8 инча-в тези две кутии ясно се вижда колко вата съм сложил(тя е сивочерна).Кутията ОРТО за 10 инча съм я пробвал и в кола-върши работа като добър суб но си иска подходящ говорител.

gps

#9 Мнение от gps »

Не ,хода на разсъжденията ти е правилен но има някои тънкости които се изясняват с четене и пробване на практика.Руснака пише че излъчването от тилната страна на говорителя е дефазирано на 270 градуса спрямо излъчването от фронталната страна,ако беше на 180 градуса-щеше наистина да има акустическо късо.Вероятно си пропуснал да видиш това обяснение в статията.Според обясненията на руснака точно това дефазиране води до повишен СПЛ и наистина за обхвата на горния бас има доста добро звуково налягане но проблема е че не може да слезе много ниско.Предимството на ОРТО е друго,всички знаем че ако искаме да запазим рез честота и качествения фактор на говорителя трябва да го сложим в обем почти 3 пъти по-голям от еквивалентния.ОРТО позволява да сложим говорителя в по-компактна кутия без да променя параметрите му в най -лошия случай а в най-добрия сваля рез честота с 10 хц!А това хич не е малко.Представете си ТВМ226 сложен в 70 литра обем (колкото му е еквивалентния).Резонанса ще скочи на 52-55 хц кач фактор на 0,7-0,8!ОРТО кутията за този говорител ще стане 35-40 литра като вероятно рез честота ще слезе предвид малкия кюмс на ТВМ-а но дори да не слезе-пак си е далавера!Но за сравнение с ТЛ мисля че няма смисъл.В 10 инчовата кутия правих проби с 75ГДН3-вади приличен звук но нищо впечатляващо,но като го сложих пробно тоя говорител в ТЛ такива инфразвуци взе да генерира че се стреснах 8O -просто бях направил грешка при сметките за ТЛ и баса стана неестествено нисък.Този бас ОРТО няма как да извади.

Публикувай отговор

Обратно към “Озвучителни тела Loudspeakers”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта