Търсенето ми на ВЧ драйвер най-после приключи завинаги!

Съобщение
Автор
Аватар
haralanov
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 475
Регистриран на: Съб Яну 20, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Търсенето ми на ВЧ драйвер най-после приключи завинаги!

#1 Мнение от haralanov »

Още в началото държа да отбележа, че пускам тази тема не за да си помпя аудио-егото (по принцип не изпитвам никаква нужда да го правя), а защото дойде ултра важен момент в развитието ан системата ми.

След като от два месеца насам спрях да сънувам аудио-кошмари, по причина че разреших 90% от най-тежките си аудио-проблеми , а именно – да интегрирам високочестотните ми говорители със средночестотоните Клангфилми, единственото което до тази вечер остана неразрешено беше какви да са самите високочестотни.
След прослушване на всички скъпи ВЧ драйвери, иамщи претенции за добър звук, всички до един бяха отхвърлени тотално поради една или друга причина. За съжаление това е голата истина – така и не успях да намеря на пазара, нещо, пасващо на изискванията ми – меки куполи, твърди куполи, лентови, хорнови високи – всички те имат твърде много недостатъци, които не мога да преглътна нито на този етап, нито занапред. Тук някой може би ще се изсмее жестоко, но с интерес бих видял замръзналата му усмивка когато донесе произволно скъп високочестотен за сравнение.

Търсенето за мен вече приключи завинаги.
Целта ми беше създаването на специализиран високочестотен говорител, който да има максимално богат тонален потенциал, максимално отворен акустически, конструиран по начин, по който са избягнати разновидни резонансни явления от всевъзможен характер и такъв, който да се интегрира абсолютно безпроблемно със средночестотния ми драйвер. Вече мога да кажа че този проект завърши с абсолютен успех, дори надмина мааалко очакванията ми за крайния резултат.

Използваните материали в подвижната система са изцяло естествени – специално обработена хартия и окачване от конци с цел минимални механични загуби при трансфера на енергията. Шаси няма умишлено. Гофър също не съм използвал умишлено.

Звуковият резултат е точно такъв, какъвто исках да бъде от много време насам – да вкарва високочестотната енергия и ембиънс звуците, без това да става за сметка на акцента върху самите високи или върху отделния говорител, като същевременно увеличи транзиентния потенциал на лентата под него.

Ето една бърза снимка на драйверчето:
Снимката лъже визуално - всъщност говорителчето е доста миниатюрно
Снимката лъже визуално - всъщност говорителчето е доста миниатюрно
А тук е вече фазово интегрирано със средночестотния канал (който също ще бъде сменен с много по-сериозен след време):
finally installed.JPG

N.Jordanov
има опит
има опит
Мнения: 429
Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Търсенето ми на ВЧ драйвер най-после приключи завинаги!

#2 Мнение от N.Jordanov »

Мистерията започва да се разплита :)
Сигурно затова събираше преди време едни говорители :lol:

Много интересно изглежда този високочестотен говорител и подходът ти към аудиото е доста по-различен.
Чакаме с нетърпение да постигнеш своята Аудионирвана, за да имаме още една гледна точка :wink:
_________

NJ

Аватар
Borislav Stankov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1223
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Търсенето ми на ВЧ драйвер най-после приключи завинаги!

#3 Мнение от Borislav Stankov »

Хъм, Петре задавам си въпросите:
Разбирам идеята ти, но в този вид говорителя няма ли да малко криви (поне по периферията на мембраната) а и как ще постигнеш изравняване на параметрите с другия високочестотен?
Каква е магнитната система която ползваш?
Предполагам, че това идеята ти е за възможно най-малки механични вмешателства за мембраната... идеята е добра но ми се струва, че още трябва да се поработи по нея.
Ще следя с най-голям интерес следващите ти включвания.
Естествената тъпота всеки път надминава изкуствения интелект.
Изображение
CHE
Born Ernesto Guevara de la Serna 14 June 1928 Rosario, Argentina.
Executed by a US-trained Bolivian soldiers in La Higuera on 9 October 1967.

http://slackpack.net" onclick="window.open(this.href);return false; - What the Slack!?!

Asparuh Jeliazkov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 20
Регистриран на: Нед Юни 04, 2006 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Търсенето ми на ВЧ драйвер най-после приключи завинаги!

#4 Мнение от Asparuh Jeliazkov »

Borislav Stankov написа:..идеята е добра .

Харалонов се движи бавно и сигурно към най-добрата идея в аудиото.

Аватар
haralanov
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 475
Регистриран на: Съб Яну 20, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Търсенето ми на ВЧ драйвер най-после приключи завинаги!

#5 Мнение от haralanov »

N.Jordanov написа:Сигурно затова събираше преди време едни говорители :lol:
Те са за инжекционните канали :wink:
Borislav Stankov написа:в този вид говорителя няма ли да малко криви (поне по периферията на мембраната)
Периферията ма мембраната е свободно излъчваща и дори е допълнително развлакнена с единствената цел да има малксимално близък механичен импеданс до този на въздуха, а камшичения ефект, който при нормални условия би се проявил е избегнат заради разтоварването от непосилните за излъчвателя честоти. Средно-аритметичния диаметър на мембраната е подбран за оптимално възпроизвеждане на високата среда за да не "изтънява" и е в точно определена пропорция с диаметъра ан задвижващата основа.
Borislav Stankov написа:как ще постигнеш изравняване на параметрите с другия високочестотен?
За параметрите общо взето изобщо не ме е грижа, на слух не отчитам разлиак между двата.
Borislav Stankov написа:Каква е магнитната система която ползваш?
Ползва много малък централен алнико магнит с тънки магнитопроводи и 12мм диаметър на процепа.
Borislav Stankov написа:идеята е добра но ми се струва, че още трябва да се поработи по нея.
Имаш ли някакви конкретни предложения за евентуално подобрение на конструкцията? По принцип в аудиото сменям/модифицирам нещо, само ако открия конкретен звуков проблем. Засега въпросния говорител покрива целия ми списък от изисквания за това какво трябва да може в звуково отношение. Ако някой конструира по-добър в контекста на изискванията ми, с удоволствие бих го купил :)

Аватар
haralanov
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 475
Регистриран на: Съб Яну 20, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

НЕ ги продавам!

#6 Мнение от haralanov »

Моля не ми звънете по телефона за да питате дали се продават. Не се продават. И за в бъдеще пак няма да се продават, още повече че тези говорители работят коректно само ако висят свободно във въздуха без отразяващи повърхности около тях, така че не стават да се монтират на мястото на други високочестотони в които и да е ОТ.

Miroslav Danov
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 451
Регистриран на: Съб Яну 15, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Търсенето ми на ВЧ драйвер най-после приключи завинаги!

#7 Мнение от Miroslav Danov »

Хараланов, поздравления за подхода!
А как е с обикновена трептилка? Така няма ли опасност да се разцентрова, ако тези въжета с времето се отпуснат? Също, мустаците ако се свържат директно към шпулата как ли ще е?
С фейз плъг как е?

Аватар
haralanov
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 475
Регистриран на: Съб Яну 20, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#8 Мнение от haralanov »

Miroslav Danov написа: как е с обикновена трептилка?
Не свири толкова бистро.
Miroslav Danov написа: Така няма ли опасност да се разцентрова, ако тези въжета с времето се отпуснат?
Конците са импрегнирани и достатъчно опънати, за да съм спокоен и след много време. Общо взето мембранката не прави никакъв ход, понеже честотата на филтрация е към 11кХз, което допълнително облекчава обстоятелствата.
Miroslav Danov написа: Също, мустаците ако се свържат директно към шпулата как ли ще е?
Предполагам че ще стане по-добре, но в момента ме задоволява напълно и няма да ги пипам.
Miroslav Danov написа: С фейз плъг как е?
Пробвах с няколко различни форми, но резултата е все един и същ – някакси прекалено приближава звука към слушателската ми позиция, като по този начин поставя акцент върху себе си. Без фазов палец в случая "заспа".
ecstasy90 написа:Човек, ти си болен. С такива неща се занимават децата от предучилищна възраст. Да разваляш руски широколентови ширпотребни говорители, за да "асемблираш" един високочестотен... Наистина си за преглед, ако звукът на това ти харесва.
Деспотов, нали не мислиш, че можеш да задължиш когото и да било с мнението си, при положение че ползваш скопени тайвански пищялки, изплювани от поточната линия по 220 броя за минута и опаковани от някой жълтурко, който не знае че ориза е гарнитура :lol: :lol: :lol:

Специално за теб една снимка да изплакнеш окото на един перфектно констуиран, но тотално несвирещ високочестотен драйвер :wink:
boza.JPG
Понеже си цифроман, ето ти да видиш колко струва при твоите "приятели" от медисаунд http://madisound.com/catalog/product_in ... cts_id=293" onclick="window.open(this.href);return false;

Единственото, което излиза от рупорчето на този говорител е една рехава струя аудио-диария и ако трябва да бъда малко по-точен – серия от несвързани високочестотни изцъквания (Хай-Фи глиц) и изкуствена хипер-резолюция, която се набива в ушите по-болезнено от карфици. При 200кХз честота на срез (няма грешка в цифрите) нещата се поукротяват, но пък така не може да се ползва да инжектира живот във високата среда. Единственото му предназначение, където няма да бъде безполезен е за поразявяне на противника с ултразвукови импулси от дистанция. Току що се сетих и за друго предназначение, където би свършил чудесна работа – за разбиване на бъбречни камъни.
Звукови дефекти от различно естество имат и всички други марки високочестотни, като почнеш от концентричния излъчвател на ScanSpeak (така нареченият Ring radiator), през Dynaudio Esotar, Esotec (ужасяващо лош говорител), най-големия модел лентов на Fountek, ВЛД 40, Seas Crescendo & Millenium, керамичните и диамантени куполи на Accuton и стигнеш до берилия на Focal.

Така че за в бъдеще ще те помоля да се въздържаш от подобни коментари, в случаите когато си неподготвен по даден въпрос (а ти редовно, да не казвам винаги, си неподготвен).

Аватар
G-man
чете и пита
чете и пита
Мнения: 47
Регистриран на: Сря Юни 03, 2009 2:47 pm
Местоположение: София / Ловеч
Обратна връзка:

Re: Търсенето ми на ВЧ драйвер най-после приключи завинаги!

#9 Мнение от G-man »

:smt082 :smt003 :weedman: :prayer:

Преди да прочета последните мнения се канех да напиша, че всичко е изпипано с е..ти финеса,след като ги прочетох още повече.

Респект!!

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Търсенето ми на ВЧ драйвер най-после приключи завинаги!

#10 Мнение от Stefan Stefanov »

С какъв филтър са?

Аватар
Teodor Gugulanoff
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 862
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

Re: Търсенето ми на ВЧ драйвер най-после приключи завинаги!

#11 Мнение от Teodor Gugulanoff »

[Borislav Stankov]идеята е добра но ми се струва, че още трябва да се поработи по нея.
[haralanov]Имаш ли някакви конкретни предложения за евентуално подобрение на конструкцията?
- Аз имам.
а) конците да са повече, нещо от сорта на:
Изображение
б) мишурите да са още по-тънки
в) оригиналните капси да се махнат, т.к. макар и с малко масата им дебалансира мембраната

Деликатна и трудна работа си захванал, за което те поздравявам и ти желая успех !
Изображение

Audiomaster
не знае къде се намира и какво говори
Мнения: 404
Регистриран на: Пет Фев 24, 2006 1:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

Re: Търсенето ми на ВЧ драйвер най-после приключи завинаги!

#12 Мнение от Audiomaster »

3 конеца са напълно достатъчни.
Радостин Атанасов
0899 867 140/ 0879 857 140
http://audiofidelitybg.com
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=46353

Аватар
haralanov
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 475
Регистриран на: Съб Яну 20, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#13 Мнение от haralanov »

Най-интересното е че ангел деспотов сам се издаде рязко, в момента, в който получих няколко заплашителни лични съобщения от него тук. След като ми написа че знае какъв смешник съм наживо :lol: (признавам си, търкалях се 20 мин. на килима от смях ) и как ще дойдат цяла група биячи да ме пречукат и след това как ще обикалям с насрани гащи градинката пред НДК :lol: :lol: (тук вече ми се цепна устната от смях), опитът му да се прикрие беше толкова успешен, колкото някой жираф с тъмни очила, който опитва да се промъкне незабелязан в клуба по голф на полярните мечки.
Оказа се по-предвидим и от куче пред кебапчийница. :wink:

Междудругото, пуснах тази тема не за да убеждавам всички в моите виждания, а само за шепата хора, склонни да приемат и осъзнаят някои неща, които лично ще поканя да ми гостуват скоро време.

Аватар
Borislav Stankov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1223
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Търсенето ми на ВЧ драйвер най-после приключи завинаги!

#14 Мнение от Borislav Stankov »

Петре още един въпрос: - В какво акустично оформление ще стои този високочестотен? Предно натоварена хорна или ... ?

Трите конеца предложени от Радо също са нещо върху което може човек да се замисли :D
Както и предложенията на Гугаланов.

Няма какво друго да кажа освен - с какво мога да помогна?
Естествената тъпота всеки път надминава изкуствения интелект.
Изображение
CHE
Born Ernesto Guevara de la Serna 14 June 1928 Rosario, Argentina.
Executed by a US-trained Bolivian soldiers in La Higuera on 9 October 1967.

http://slackpack.net" onclick="window.open(this.href);return false; - What the Slack!?!

Аватар
haralanov
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 475
Регистриран на: Съб Яну 20, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Търсенето ми на ВЧ драйвер най-после приключи завинаги!

#15 Мнение от haralanov »

Ще го ползвам абсолютно акустически освободен, на специален дървен държач, с помощта на който ще виси свободно във въздуха. Целта ми беше да няма почти никакви прегради зад мембранта, затова и ползвах толкова компактна магнитна система, която за щастие се оказа чудесна за тази апликация.
Предложението на Теодор е много добро (мислил съм много върху това), но от моя гледна точка е по-удачно за средночестотен.
Разсъждавал съм и върху Радовата идея, но пак не ми се струва оптимално триточковото захващане. Използвал съм 4-точково за да постигна квази-балансирана подвижна система, тъй като кордите са опънати в две различни равнини по вертикала по двойки и стабилизират значително по-добре трептящата система, за да не се накланя странично, дори и под влияние на разцентроващата сила на мишурните проводници , нещо коеот няма как да се получи с три точки :)

Публикувай отговор

Обратно към “Озвучителни тела Loudspeakers”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта