Наистина качествен високочестотен говорител за над 1500Hz

Съобщение
Автор
bezobraznia

Наистина качествен високочестотен говорител за над 1500Hz

#1 Мнение от bezobraznia »

С моите прословути пайпки... :oops:
Мисля да сложа филтър от 1-ви ред, т.е. само бобина и кондензатор:
Нискочестотния говорител БГ-20 и един високочестотен
Настроих бобините на 0.85mH, така че да ми правят срез на Визатон-ките БГ20 на около 1495Hz...
За високочестотен се бях спрял на VIFA TC20TD05-06 за 31 лева бройката от Русе, като също друго предимство е че ми се събира съвсем точно до БГ20 - 60мм диаметър на магнита е. Но след обсъждане на точно този говорител разбрах, че той свири хубаво, (въпреки че по честотна характеристика го дават от около 2кхц) но след около 4кхц... а това мен май не ме устройва... Имам предвид, въпреки че филтъра е едва 1-ви ред и бобината ще "пропуска" по-нагоре, според мен няма да е достатъчно...
Какви високочестотни говорители да взема (естествно да се намират на българският пазар) за да мога да покрия диапазона след 1500хц? Като се вземе предвид че ще бъда само с филтър от 1-ви ред?
Също отвора който ще трябва да направя да не е по-голям от 60-70мм , но ако ще рискувам качество , това не е задължително.
И не на последно място - не мисля да отделям повече от около 30-70 лева за брой :roll:

Благодаря
Поздрави от Русе 8)

Zmej

#2 Мнение от Zmej »

Не че искам да те критикувам, ама така не отива ли на кино самата концепция за full-range? И още нещо - ако искаш наистина такъв говорител (който да свири от 1500 нагоре през първи ред и да е горе-долу на чувствителността на БГ20), дори да намериш, ще е няколко пъти по-скъп от самия БГ20... А и за разделителната честота имам малко коментари, ама и БГ20 не е "върха на сладоледа"...
Така че според мен няма смисъл... Сам решаваш... Успех! :wink:

bezobraznia

10x!

#4 Мнение от bezobraznia »

Ей Zmej, благодаря за експресния отговор!
Голяма критика ми правиш (и с право - смея да твърдя)
Другият път ще науча наизуст честотната характеристика на говорителите, които мисля да купувам и чак след това ще действам :)
Но това, което правя е да се мъча да изляза от положението и да успея да използвам БГ20 по-възможно най-добрия начин ...
Това ми беше мисълта - за това прехвърлям и се занимавам (а и вас също) толкова различни варианти...
Критика приемам, даже приветствам.. нали за това сме тук - да научаваме, а не да се сърдим...
Поздрави :)

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#5 Мнение от oceanman »

Начин на слушане 8) Кирилов на свой колега е рязал такъв на 9000 херца за да запази концепцията донякъде...Питай го за резултата.Може да се хакне крещящата част с RLC група....ама пак всичко отива на кино...Ще си поиграя с този говорител да видя годен ли е за ТЛ.Това може и да ти намали крещенето 8) и да ти изкара бас каквито Пайпките няма да могат :D :wink: Ама ще излязат по-големички...

bezobraznia

okей

#6 Мнение от bezobraznia »

Ами ако е стане по-добре, определено съм навит..
Благодаря предварително

Zmej

#7 Мнение от Zmej »

Крещящата част може и да се разкара с RLC, aма няма филтър на света, дето да разкара тая "comb-характеристика" във високите:
Изображение

bezobraznia

ок, тогава...

#8 Мнение от bezobraznia »

Добре тогава...
Dman ми пресметна RLC-група, а и Zobel група ... до някъде нещата определено се пооправиха (за което благодаря) , но вследствие на всичкото това "рязане" ми се поизгубиха (и то доста) високите... Не че съм предполагал при тази характеристика да има кой знае колко...
Значи минаваме на предния вариант: ЩЕ РЕЖЕМ!
Zmej, след като не ти харесва предложението да режа с 1-ви ред филтри на 1500хц, с което вече се съгласих (след попрочитане на малко литература и експерименти), то дай предложение ако евентуално ще слагам тази VIFA, спомената по-горе на каква честота да бъде среза и с колко dB-ред?
Всички предложения са welcome! :roll:
Поздрави!

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#9 Мнение от oceanman »

Като гледам така,след 700-1000 до към 5-6000 херца наистина се нуждае от RLC група.Аз бих резнал над 5000 херца и само първи ред.Вземи си

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#10 Мнение от oceanman »

Оппааа,сори...Та вземи си Vifa PL 27.TC 20 има малко височка резонансна честота-1400 херца и 1-ви ред можеш да го резнеш след 6000 херца...Но като се има в пред вид неговата невероятна импулсна мощтност 40-те вата на Визатон-а няма да са му проблем според мен...А и е по-тънък като цена от PL 27,(който пък има резонансна честота 750 херца) и който на мен лично повече ми харесва от Peerless DT105H дори...
След всичко това(като включим и Zobel групата), нещата ще се понаместят...Е...ще загубиш и невероятното присъствие на сцената,така присъща за широколентовия говорител,обаче,това ще трябва да си го знаеш. :cry:

Zmej

Re: ок, тогава...

#11 Мнение от Zmej »

bezobraznia написа:... то дай предложение ако евентуално ще слагам тази VIFA, спомената по-горе на каква честота да бъде среза и с колко dB-ред?
Всички предложения са welcome! :roll:
Поздрави!


Mи за реда - твърдо втори - тая вифа за първи не става, а с трети отиваш в друго село... За честотата - колкото по-нагоре, толкова по-добре... Около 6, може би... :roll:
Прецени го спрямо АЧХ на двата говорителя...
А защо не се огледаш за някоя друга вифа - примерно пл27, както каза оушънмена? Тя трябва да свири и от по-ниско...

bezobraznia

Разбирам

#12 Мнение от bezobraznia »

Това с високочестотен говорител, който е с по-висока резонансна честота - много яко !... ама кой да се сети... :?
А единствената причина поради, която съм се спрял на ТЦ-вифата е че е малка като габарити...
Благодаря .. ще поразгледам (по-точно ще чуя) какво има на пазара и ще драсна отново тук... ама е вярно ... проведох тестове ... при срез се губи красотата на широколентовия говорител...
Даже си писах с познат по е-майла, който също има БГ20, но умишлено никакви филтри ами колкото му е помогнал дъмпинга - толкова...
Е да, но мен не ме устройва много :)
Благодаря за мненията пак ще се "чуем" в тази тема.
Поздрави!

p.s. когато писах по-горе относно "пак същия вариант - ще се реже" имах предвид да направя срез наистина колкото може по-нагоре, докато долу да стои Визатон-а със включена RLC-група и Zobel-Network-a. A иначе ще погледна за тази Вифа PL27
p.s.s oceanman -> нещо май си се объркал по-горе в самото написване на постинга ... та не можах да разбера кой от кой е по-евтин и по-добър говорител? Ако можеш поясни, защото се обърках. Благодаря!

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#13 Мнение от oceanman »

Извинявам се,ако неясно съм написал...PL 27(Premium Line)е един от най-добрите високочестотни говорители на тази фирма правени някога,по мое мнение...И естествено е и по-скъпа(при нас е около 60- те лева за бройка...Но с резонансна честота 750 херца, спокойно може да се резне с 1-ви ред около 6000 херца.Правил съм го...
Аз затова ти предлагам ТЛ конструкция,защото донякъде прекрасните ниски,които ще ти осигури тя,ще могат поне мъничко да се подобри честотния баланс и да се затопли звученето.А и самата конструкция е известна с това,че "облагородява" средните честоти.И това е естествено,защото това е единствената конструкция ,при която няма "форсаж" на говорителя...Т.Е.компресия от обема...

bezobraznia

да де ...

#14 Мнение от bezobraznia »

Е да, но какво ще стане ако Визаотнките ги оставя без филтър ?! в смисъл - АЧХ-то?! няма ли да стане кофти съчетание при наслагането на двете вълни ( а и дали няма да е същото ако ползавам дори филтър само 1-ви ред?)

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#15 Мнение от oceanman »

Говоря за Визатон без филтър и без пищялка...В ТЛ акустично натоварване...А да направиш филтър,конструкцията не пречи...

Публикувай отговор

Обратно към “Озвучителни тела Loudspeakers”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта