За какво служи конуса на мид баса?

Съобщение
Автор
Аватар
rusnache
има известен опит
има известен опит
Мнения: 153
Регистриран на: Съб Юли 14, 2007 12:00 am
Местоположение: Софията
Обратна връзка:

#2 Мнение от rusnache »

Искаш да кажеш фазов палец, или подобията му при някои говорители?

Аватар
Borislav Stankov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1223
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#4 Мнение от Borislav Stankov »

1. Фазовия палец разширява суит пойнта или с други думи казано намалява насочеността на говарителя.

2. Фазовия палец изравнява различните фази на излъчване от различните места по мембраната.

3. Картинката обяснява доста
Изображение
Последно промяна от Borislav Stankov на Съб Мар 21, 2009 12:42 pm, променено общо 1 път.
Естествената тъпота всеки път надминава изкуствения интелект.
Изображение
CHE
Born Ernesto Guevara de la Serna 14 June 1928 Rosario, Argentina.
Executed by a US-trained Bolivian soldiers in La Higuera on 9 October 1967.

http://slackpack.net" onclick="window.open(this.href);return false; - What the Slack!?!

rubbish
чете и пита
чете и пита
Мнения: 22
Регистриран на: Съб Ное 28, 2009 9:34 pm
Обратна връзка:

#5 Мнение от rubbish »

Струва ми се , че колегата преди мен е искал да каже точно обратното , но е станало някакво недоразумение. Фазовият палец се поставя на високоговорители , които имат насочена диаграма на излъчване с цел да я разшири. Казано с думи прости , ако имаме един драйвер , който се чува най-добре само в конкретна точка в помещението , то работата на фазовия палец е след като такъв се монтира , тази точка да прерастне в зона , т.е. да се разшири площта , на която драйвера има най-добро звуковъзприемане от слушателя.

Аватар
Borislav Stankov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1223
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#6 Мнение от Borislav Stankov »

DJ_POPA написа:Струва ми се , че колегата преди мен е искал да каже точно обратното , но е станало някакво недоразумение. Фазовият палец се поставя на високоговорители , които имат насочена диаграма на излъчване с цел да я разшири. Казано с думи прости , ако имаме един драйвер , който се чува най-добре само в конкретна точка в помещението , то работата на фазовия палец е след като такъв се монтира , тази точка да прерастне в зона , т.е. да се разшири площта , на която драйвера има най-добро звуковъзприемане от слушателя.
Аз така и бях написал в началото, но тотално е се оплесках после.
Естествената тъпота всеки път надминава изкуствения интелект.
Изображение
CHE
Born Ernesto Guevara de la Serna 14 June 1928 Rosario, Argentina.
Executed by a US-trained Bolivian soldiers in La Higuera on 9 October 1967.

http://slackpack.net" onclick="window.open(this.href);return false; - What the Slack!?!

Аватар
Ivelin Braikov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 596
Регистриран на: Вто Авг 16, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#7 Мнение от Ivelin Braikov »

DJ_POPA написа:Струва ми се , че колегата преди мен е искал да каже точно обратното , но е станало някакво недоразумение. Фазовият палец се поставя на високоговорители , които имат насочена диаграма на излъчване с цел да я разшири. Казано с думи прости , ако имаме един драйвер , който се чува най-добре само в конкретна точка в помещението , то работата на фазовия палец е след като такъв се монтира , тази точка да прерастне в зона , т.е. да се разшири площта , на която драйвера има най-добро звуковъзприемане от слушателя.
Навярно си се объркал.
А може и аз.
Но най-насочените говорители, които съм слушал са със фазови палци, а тези с капачки винаги са ми звучали разпиляно... :roll:
What would you attempt to do if you know you could not fail?

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#8 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Според мен asen_v_k пита защо на много нови говорители капачката е във формата на конус, а не част от сфера, както класическите капачки.
Оптично често това се бърка с фазов палец, но е просто форм на капачката.

Аватар
rusnache
има известен опит
има известен опит
Мнения: 153
Регистриран на: Съб Юли 14, 2007 12:00 am
Местоположение: Софията
Обратна връзка:

#9 Мнение от rusnache »

Точно поради тази причина попитах какво се има в предвид, за да може да се даде конкретен отговор. За фазовия беше пояснено, а за говорителите със странна форма на капачката, търговски трик, както квадратните и игълните автоговорители. Щуротии общо взето. Аз не съм виждал себеуважаващ се производител да произвежда такива глупости.

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#12 Мнение от Ivan Rachev »

:D абе Радо , верно ли ги даде тези боклуци за пример ....
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

Аватар
rusnache
има известен опит
има известен опит
Мнения: 153
Регистриран на: Съб Юли 14, 2007 12:00 am
Местоположение: Софията
Обратна връзка:

#14 Мнение от rusnache »

Не явно говориме за две различни неща, не мога да намеря снимка на китайски говорител с това за което аз говоря. Не визирах капачките на Визатон примерно или на Hi-Vi май имаха, а за една простотия дето я слагат китайците.
А квадратните, лично според мен са булшит.

Аватар
haralanov
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 475
Регистриран на: Съб Яну 20, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Звукът на капачките

#15 Мнение от haralanov »

Както и да се погледне - звукът на 99% от говорителите с капачки има привкус на разбиващ се в асфалта метал. Този ефект се проявява най жестоко при драйвери без вентилация на ЦПН, поради получаващата се резонансна кухина под капачката, но дори и да имаме широк вентилационен отвор за намаляне на компресията, това не е никаква гаранция за намаляване на въпросния ефект, тъй като повечето от говорителите се използват доста по-високо, отколкото всъщност е разумно поради някои специфични топологични причини и в следствие на това се чува едно неприятно тунелно звучене. Чувал и съм правилно имплементирани говорители с капачка, които въпкери алергията ми към този тип драйвери, не са ме подразнили. С фазов палец компресия и резонанси липсват.

Публикувай отговор

Обратно към “Озвучителни тела Loudspeakers”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта