Въпрос относно издържливост на говорителите...

Съобщение
Автор
Аватар
vancuver
чете
Мнения: 10
Регистриран на: Сря Юни 15, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Въпрос относно издържливост на говорителите...

#1 Мнение от vancuver »

Здравейте.

В нас съм с две JBL ES100 + harman/kardon HK980. В настройките на усилвателя няма много настройки - има само Bass, Treble, Balance. Като Bass и Treble по подразбиране са на 0dB и варират до +-10dB. Аз ги държа съответно на +6dB и +7dB. Има ли шанс да се повредят говорителите в случая? Защото разликата в движението на мембраната при 0dB и при +6dB е огромна. По принцип колоните се водят всяка по 120W, а усилвателят е 2х80W та уж не би трябвало да има проблем. Ама все пак кажете какво мислите по въпроса.

Мерси предварително!

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#2 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Аз по-скоро бих се притеснил за състоянието на слуховия ти апарат. При този начин на слушане с него ще имаш проблеми със слуха доста преди да започнат проблемите с озвучителните тела.

Аватар
vancuver
чете
Мнения: 10
Регистриран на: Сря Юни 15, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#3 Мнение от vancuver »

Не, аз колоните рядко ги надувам много заради съседите отдолу. Ама питам да не стане фал някой път...

diamond_life

#4 Мнение от diamond_life »

Възможно е да изгорят въпреки,че усилвателят ти е по слаб!
Възможно е изгорят дори при 40вата на +10dB. :!:

ПП.Незнам защо ги слушаш така :roll:(това е мазохизъм!)
-Те и по принцип си свирят с доста бас и високи :? пробваи да ги слушаш на директ известно време (ако harman-а поддържа) ще останеш по-доволен.....
Успех!

N.Jordanov
има опит
има опит
Мнения: 429
Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#5 Мнение от N.Jordanov »

А ти все пак каква музика слушаш?

JBL и по принцип USA колоните имат засилени ниски и високи честоти.
Какво те кара да ги увеличаваш още?
_________

NJ

aleksandurg
чете и пита
чете и пита
Мнения: 90
Регистриран на: Сря Юли 18, 2007 12:00 am
Местоположение: Свищов

#6 Мнение от aleksandurg »

Тази опция на усилвателите за мен е напълно безмислена , преди време като "откривах америка " ми бяха на +10 ДБ и двете , и можеби година след това съм се питал защо като усиля на половина и започват да гъгнат говорителите .Може да ви се стори смешно , но дори направих нарочно филтър 4 ред на високочестотния , и чак след това се усетих .... Губи се достоверността звукова картина , изпъкват ниските и високите честоти .. звучи неестествено .

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#7 Мнение от Stefan Stefanov »

Когато усилвателят е лош, повдигането на ниските и високите "напудря" звука и го прави да изглежда, че свири по-добре.
Това обикновено се разбира когато човек има възможността да чуе добър усилвател без корекции и после се върне на предишния.

Аватар
DLS
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 477
Регистриран на: Пон Яну 09, 2006 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#8 Мнение от DLS »

Много по-зле е положението когато колоните звучат по-добре с корекции.
Въпросните компоненти, дори мисля и същата комбинация, съм ги слушал няколко пъти - чесно казано не виждам какво се подобрява с корекциите... Ако все пак нещо не ти достига, определено честотната х-ка е най малкия проблем, ползвай поне по-леко повдигане ниски/високи :)

Аватар
haralanov
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 475
Регистриран на: Съб Яну 20, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Въпросът е относно издържливостта на ушите.

#9 Мнение от haralanov »

vancuver написа:В нас съм с две JBL ES100 + harman/kardon HK980. В настройките на усилвателя няма много настройки - има само Bass, Treble, Balance. Като Bass и Treble по подразбиране са на 0dB и варират до +-10dB. Аз ги държа съответно на +6dB и +7dB.
8O 8O 8O
Изглежда, че мразиш да слушаш средни честоти. Имам впечатление от тези устройства. Колоните дори без корекции режат уши, а не си представям какво се случва като пипнеш и "врътките" на усилвателя... Лошото в случая е че наистина може да си увредиш слуха по този начин (Ручо не се шегуваше), дори и при тихо слушане.

п.п. Искаш ли да ти покажа снимка на разглобена "пищялка" JBL от тази серия, за да видиш за какво си си дал парите...

Аватар
vancuver
чете
Мнения: 10
Регистриран на: Сря Юни 15, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Въпросът е относно издържливостта на ушите.

#10 Мнение от vancuver »

haralanov написа:п.п. Искаш ли да ти покажа снимка на разглобена "пищялка" JBL от тази серия, за да видиш за какво си си дал парите...
Предпочитам да не виждам. :) Нали знаеш - блажени са невежите. :) Така или иначе вече съм ги взел.

А колкото до настройките - пуснах си усилвателя на Source Direct и си кара така, както му подавам звука от лаптопа. Без настройки...

diamond_life

#11 Мнение от diamond_life »

Предпочитам да не виждам. Нали знаеш - блажени са невежите. Така или иначе вече съм ги взел.

А колкото до настройките - пуснах си усилвателя на Source Direct и си кара така, както му подавам звука от лаптопа. Без настройки...
:smt023

nickb

Няма лошо

#12 Мнение от nickb »

Аз пък не считам, че ползването на тонкоректори е престъпление;-)
Като тийнейджър навремето и аз слушах на +10дб и се убедих с годините, че това е простотия, но лошо няма при ниски нива на усилване човек да даде все пак лек "наклон" на потенциометрите за ниски и високи. Както добре знаем човешкото ухо е слабочувствително към най-дълбоките и най-острите тонове (при слаби нива) и не е зле понякога да се ползват корекции. Повечето противници на това сигурно имат в предвид идеалният случай на слушане, когато сигналът е на ниво, позицията на слушателя е добра и звуковото налягане в помещението е прилично, но на практика това са само отделни специални случаи...

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#13 Мнение от Stefan Stefanov »

nickb, прочети си още веднъж ранга.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Няма лошо

#14 Мнение от Rumen Suvandjiev »

nickb написа:но лошо няма при ниски нива на усилване човек да даде все пак лек "наклон" на потенциометрите за ниски и високи. Както добре знаем човешкото ухо е слабочувствително към най-дълбоките и най-острите тонове (при слаби нива) и не е зле понякога да се ползват корекции
Един въпрос за размисъл: Когато в концертната зала оркестърът свири пианисимо, кой коригира "ниските" и "високите"?

Аватар
rusnache
има известен опит
има известен опит
Мнения: 153
Регистриран на: Съб Юли 14, 2007 12:00 am
Местоположение: Софията
Обратна връзка:

#15 Мнение от rusnache »

ММммм аз пък слушам на два ТЛ-а с АРН226 и ниските са ми намалени на -8дб на усилвателя ( NAD не помня модела, че не съм си и у дома ) и пак баса ми е повече от това което искам.
Рутчо, според мен залата и разположението в нея допринасят по някакъв начин за "оцветяването" на звука.
Но да приемеме факта, че в началото 90% от народа е " дай басссс " и да го оставиме сам да стигне до правилния за него извод.

Вместо да засилваш баса и високите пробвай друго разположение на системата, ефекта може да е много по-чуваем от корекциите на усилвателя.

Публикувай отговор

Обратно към “Озвучителни тела Loudspeakers”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 29 госта