Първият ми по-хубав проект :)

Съобщение
Автор
Аватар
djiv
има известен опит
има известен опит
Мнения: 36
Регистриран на: Сря Ное 23, 2005 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Първият ми по-хубав проект :)

#1 Мнение от djiv »

Здравейте,

Радвам се да ви покажа първият си по-добър проект, който ми харесва вече как свири (за многолентова система). От известно време (1 год.) всяка вечер се правят филтри :) Сигурно това е нормално, защото тамън като ми харесат и на другият ден, като стана и ги чуя и се започва пак наново :) навиване на бобини, смяна на кондензатори, резистори, мерене и :H

Основната причина да постна всичко във форума е ако може да ми помогнете с доизкосуряването и наи-вече с главната ми дилема:
При разположение на драйверите D’appolito, дали и двата нискочестотни да работят като мидбасове или само единият. Това е основният ми проблем.

Ще кача малко снимки, за да се вижда за какво става въпрос. Все още не са фурнировани и нямам крайният резултат, но по-нататък ще го постна. Нека се решат проблемите с филтрите.

Изображение

Използваните мидбасове са AUDAX HH170Z18, за който четох само добри отзиви.

Изображение
Изображение

спецификация - http://www.hautparleur.fr/_audax/hm170z18.jpg

Високочестотният е Pireless 812687 - много ми харесва и затова реших да ползвам такива.

ето го и него : http://www.bluevoice.hu/termekek/hangsz ... 812687.htm

Аватар
djiv
има известен опит
има известен опит
Мнения: 36
Регистриран на: Сря Ное 23, 2005 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#2 Мнение от djiv »

В момента разкачих филтрите - две ленти и половина, защото се повдигнаха много ниските и баланса им с високите се развали. Моята стая е много особена и с много пикове в ниския диапазон, затова се върнах на стария вариант. В момента двата мидбаса са паралелно свързани и честотата на срез с високочестотния им е на 3 Khz.
Избрах първи ред филтър и крайното затихване с АЧХ на говорителя и филтъра стана около 20 дБ / октава, затова реших да използвам 3-ти ред за високочестотния и ето какво се получи:


Изображение

Има много аномалии с ниските в стаята, затова поствам от 200 хз нагоре :)

Преди да избера честотата на срез измерих ачх-то под различен ъгъл на микрофона, за да избегна голяма насоченост . Сега картината се запазва добра до около 40 градуса от оста.


Използвах компоненти: LPF - 1.4 mH :; HPF - 2,2 Ohm 2x3.3 uF паралелно , 024 mH, 10 uF

Чак сега ми хареса вече повече не само на хартия :) Постарах се да има възможно най-малко компоненти.

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#3 Мнение от Goro »

А под 200 Hz можеш да мериш само в акустична камера.
Графиката ти е прекалено гладка, което говори за по-голяма времеконстанта.
五郎

Аватар
Marian Lozev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1533
Регистриран на: Нед Яну 23, 2005 1:00 am
Местоположение: София, Парк "Света Тройца"
Обратна връзка:

Re: Първият ми по-хубав проект :)

#4 Мнение от Marian Lozev »

djiv написа:


Основната причина да постна всичко във форума е ако може да ми помогнете с доизкосуряването и наи-вече с главната ми дилема:
При разположение на драйверите D’appolito, дали и двата нискочестотни да работят като мидбасове или само единият. Това е основният ми проблем.
.........то това се решава предварително но като гледам са в общ обем ,пусниги и двата на мидбас .
....другия вариант не оприходява финансово проекта . :D
Open: http://uslugi.rent.bg/zabavlenie-zavede ... enec-3662/" onclick="window.open(this.href);return false;
Някои хора си мият чиниите преди формите на живот, развили се върху тях, да открият колелото.
Работно време 07:00/00:00 0885 255 233 Skype: qno_zloo

Аватар
haralanov
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 475
Регистриран на: Съб Яну 20, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#5 Мнение от haralanov »

Пробвай да срежеш долния говорител една октава по-ниско, спрямо горния и после сподели какво се е получило.

Dman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 208
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

...

#6 Мнение от Dman »

Двата да работят като мидбасове, с отделни филтри, не ги свързвай
паралелно.
Високочестотните на peerless са ок, но лично аз бих ги изпозвал за двулентова конструкция.
За даполито конструкция високочестотния трябва да се се справя с честоти поне до 1кХз отдолу, спряму габаритите на драйверите и разстоянията между центрите на съответната конструкция. В противен случай ще се получи листовидна диаграма на излъчване за средночестотния диапазон.

Аватар
djiv
има известен опит
има известен опит
Мнения: 36
Регистриран на: Сря Ное 23, 2005 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: ...

#7 Мнение от djiv »

Dman написа:Двата да работят като мидбасове, с отделни филтри, не ги свързвай
паралелно.
Високочестотните на peerless са ок, но лично аз бих ги изпозвал за двулентова конструкция.
За даполито конструкция високочестотния трябва да се се справя с честоти поне до 1кХз отдолу, спряму габаритите на драйверите и разстоянията между центрите на съответната конструкция. В противен случай ще се получи листовидна диаграма на излъчване за средночестотния диапазон.

Добре, тогава наистина да оставя само горния да свири до 3 кхз. Пиърлеса наистина не става за по-ниско. Мерси!

Аватар
Momchil
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 755
Регистриран на: Чет Авг 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

#8 Мнение от Momchil »

Ох този МДФ . :)
Смени матеряла за в бъдеще !
Добре си се захванъл , стискам палци и добре си дошъл за съвети и каквото изобщо те интересува . Все с нещо ще мога да помогна ! :)

Поздрави : Момчил :)

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#9 Мнение от Ivo_Hristev »

Поздравления за проекта!
Премери междуцентровото разстояние. Страхувам се че 3 килохерца е висока честота за такова разстояние.

Аватар
djiv
има известен опит
има известен опит
Мнения: 36
Регистриран на: Сря Ное 23, 2005 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Първият ми по-хубав проект :)

#10 Мнение от djiv »

Marian Lozev написа:
djiv написа:
....другия вариант не оприходява финансово проекта . :D

Какво имаш в предвид? Може ли да уточниш.

Аватар
djiv
има известен опит
има известен опит
Мнения: 36
Регистриран на: Сря Ное 23, 2005 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#11 Мнение от djiv »

Ivo_Hristev написа:Поздравления за проекта!
Премери междуцентровото разстояние. Страхувам се че 3 килохерца е висока честота за такова разстояние.

Разстоянието е 15.5 см. Незнам дали е добре. :) но и корпуса на пищялката си е голям.

С новият филтър честотата на срез се промени :) Ще ги постна след малко.

Поздрави!

Благодаря

Аватар
djiv
има известен опит
има известен опит
Мнения: 36
Регистриран на: Сря Ное 23, 2005 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#12 Мнение от djiv »

Ето какво се получи :)


Изображение

Ето го измерено по-точно:

Изображение


За да направя долния драйвер цяла октава по-долу, трябваше да сложа 2-ред филтър, но незнам дали аз си въобразявам, ама нещо се омазва. От различните фази ли или? Незнам...
По тази причина сложих индуктивност 2,5 mH на единия и 1.4 mH на другия. Да бъдат два различни филтъра, както каза Dman :) , но не е цяла октава по-долу.


Незнам утре като ги чуя, дали пак ще ми хареса.

Dman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 208
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

...

#13 Мнение от Dman »

Не различни, а отделни филтри, иначе тези отделни филтри трябва да са еднакви.

За високия, тъй като вече е заложен в проекта, сложи му една паралелна RLC група, за да компенсираш резонансния пик, пусни го сам без мидбасовете/през кондензатор разбира се/ и се опитай да го нагласиш да свири максимално ниско без да криви осезаемо на слух.

Междувременно може да си изтеглиш безплатната програмка Xdir от www.tolvan.com, ще ти е от полза при напасването на филтрите.

Аватар
djiv
има известен опит
има известен опит
Мнения: 36
Регистриран на: Сря Ное 23, 2005 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#14 Мнение от djiv »

Dman,

Мерси за идеята :D

Нагласих Notch филтъра на 1 Khz, но интересно, този резонанс на туитера се чува осезаемо само при едната :) Оставям го, защото ми се струва, че пианото умекна, но за по-низко и дума не може да става. Просто сега ачх-то пада по-стръмно (по-скоро по-равномерно), а аз това и исках, но не сетих за подтискане. Среза успях да го сваля да 2,2 Khz. Може би с друг туитер би се получил по-добре проекта, но така никък не е зле.

Остава така:

RLC - 1.3 mH, 10+6.8 uF, 8.2 Ohm

Woofers - 1.6 mH - отделни 2 бр.

Tweeter - 2.2 Ohm, 6.8 uF, 0.3 mH

Незнам колко ми е точен уреда, но горе-долу.

Аватар
djiv
има известен опит
има известен опит
Мнения: 36
Регистриран на: Сря Ное 23, 2005 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#15 Мнение от djiv »

Добре де, задължително ли е, препоръчително или непрепоръчително....незнам, филтрите да бъдат пасивни по принцип. Не за този проект.

Писна ми от филтри :H

Започвам да правя система, която трябва да се еквализира по-прецизно и се чудя дали бих могъл да използвам два или три усилвателя и един DBX процесор с който да си направя срезовете и еквализацията (ако се наложи).

Кое е по-малкото зло от видовете филтри. Пасивни или активни.

Разполагам с такъв DBX http://www.dbxpro.com/260/260.htm

Публикувай отговор

Обратно към “Озвучителни тела Loudspeakers”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта