Може ли да се намали гъгненето на колоните в диапазона 100-150Hz?

Съобщение
Автор
jmulju
чете
Мнения: 2
Регистриран на: Пон Фев 04, 2019 1:30 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Може ли да се намали гъгненето на колоните в диапазона 100-150Hz?

#1 Мнение от jmulju »

Здравейте,
Моля за съвет.
Попаднаха ми тонколони с неизвестна марка и модел (нямат етикети), които използвам с комплект аудио компоненти (усилвател, тунер, дек и CD player и еквалайзер).
Колоните са стари, букшелф тип, но са изключително запазени. Говорителите са безупречни.
Двулентови са, с отворен обем с преден бас рефлекс. Мощност 50W / 4 Ома. (само това пише)
Като цяло съм доволен от звученето на системата, но има един леко дразнещ момент в тонколоните.
Кутиите започват да гъгнат при ниски честоти. Наясно съм, че това е специфика на кутията, материала, конструкцията на колоната и т.н.
И друг път съм се сблъсквал с колони с подобен проблем, а именно гъгнене в областта 100-150 Hz.
Когато намаля от еквалайзера посочения честотен диапазон нещата се пооправят, но пък губя част от звуковата картина.
Пробвал съм с други колони и този ефект го няма. Явно кутиите на моите резонират силно около тези ниски честоти (чува се като звук от бъчва :? ).
Молбата ми е, ако може да ми каже някой, дали има начин да се намали това гъгнене, например чрез облепване отвътре с дунапрен или по някакъв друг начин.
Моля за снизхождение поради слабите ми познания в областта :)
Предварително благодаря на отзовалите се!

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Може ли да се намали гъгненето на колоните в диапазона 100-150Hz?

#2 Мнение от Stefan Stefanov »

Може би самия басрефлекс е настроен на тази честота. Това е много често срещано решение.
Опитай да го запушиш като най-лесна проба за начало.

Публикувай отговор

Обратно към “Озвучителни тела Loudspeakers”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта