Зов за помощ!

Съобщение
Автор
Sandeman
чете и пита
чете и пита
Мнения: 114
Регистриран на: Чет Дек 23, 2010 2:44 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Зов за помощ!

#1 Мнение от Sandeman »

Уважаеми съфорумци, предварително се извинявам за неточности в описанието ми, това е, защото не съм професионалист.
Става дума за електростатични тонколони.
Ето историята: Мой приятел, Пепо Кънчев, по-възрастен от мен, преди много години пръв е конструирал и патентовал електретни слушалки. Патента е купен от "Джеклин", а после започват и други фирми като Зенхайзер, Баер и Стакс да ги правят.
След това тай направил няколко прототипа на електростатични колони. Преди 20 години,американците му дадоха зелена карта "за изключителен принос в науката и технологиие" Оказва се, че има такава клауза в американските имиграционни закони! Преди да емигрира в Америка ми направи електростатични колони, които свиреха фантастично. За класическа музика и вокален джаз просто не съм слушал по-красив звук.
Тогава имах КУАД 303 + 34 - паснаха си чудесно. Обаче когато смених системата и ги вързах към 5 пъти по-мощно стъпало на НАД....ги изгорих.Години наред се надявах той като си дойде да ги оправи. Чичо Пепо така и не си дойде от Щатите, защото беше много стар и не можеше да пътува. От две години нямам никаква връзка с него и се опасявам, че вече не е между живите.
Това, което той ми е обяснявал е че електростатичната колона представлява един "голям кондензатор" Когато се претовари, между двете платна прескача искра, която пробива диелектрика между тях и ги закъсява. В резултат престават да свирят. Той ми е писал, че ремонта е "много лесен" - просто се почиства мястото на закъсяването и се възстановява изолацията между "платната". Това е, което знам и се извинявам за многословието.
Петнадесет години колоните прашасват и мухлясват в мазето и сърцето ми се къса!
Моля ви, ако някой може да помогне тези славеи да запеят отново!
Последно промяна от Sandeman на Пет Яну 14, 2011 11:22 am, променено общо 1 път.
Audio Inovations Classic25, QUAD ESL63, QUAD44. LUXMAN/MICRO SEIKI, AUDIO NOTE TUBE CD, NAKAMICHI DRAGON, ELKASET EL7, REEL TECHNICS 1506

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Зов за помощ!

#2 Мнение от velinski »

Ето историята: Мой приятел, Пепо Кънчев, по-възрастен от мен, преди много години пръв е конструирал и патентовал електростатични слушалки. Патента е купен от "Джеклин", а после започват и други фирми като Зенхайзер, Баер и Стакс да ги правят.
Може ли малко допълнителна информация, защото за първи път чувам тази... история 8O 8O 8O Благодаря предварително!

За ремонт на електростатици единственият компетентен е Стойчо (Stoy4o по форумите). Мога да ти дам негов контакт на л.с.
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
begemot1
чете и пита
чете и пита
Мнения: 207
Регистриран на: Пет Май 15, 2009 10:29 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Зов за помощ!

#3 Мнение от begemot1 »

И за мен е интересно.
Ако е удобно повече инфо и снимки.
благодаря
Ако човек не върви напред, то той не стои на едно място, а се връща назад! - Хенри Форд.

Sandeman
чете и пита
чете и пита
Мнения: 114
Регистриран на: Чет Дек 23, 2010 2:44 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Зов за помощ!

#4 Мнение от Sandeman »

Благодаря за вниманието! както писах, не съм специалист и пиша това, което помня от чичо Пепо.
Всяка колона има по 4 платна:
Едно вертикално разположено за ВЧ
От двете му страни 2 вертикално разположени за Ср Ч
Отдолу, хоризонтално под трите - 1широко платно за баси.
Захранването е в едната колона, от нея с един проводник захранването получава другата.
Това е, което знам. Интересува ме да направя връзка със Стойчо.

А що се отнася до патента - виждал съм го със собствените си очи. Не помня точно, май пишеше " Комитет зо изобретения и патенти при Министерски съвет на Народна република България" или нещо подобно Доколкото знам имаше някакъв не дълъг срок и след това може да се използва свободно. Така че той не беше получил нито стотинка от държавата.
Знам, че когато кандидатства за зелена карта, тогава нямаше лотария в България, той приложи този документ и за други негови изобретения и невероятно бързо получи зелена карта на това основание. Ако изровя негова снимка от Щатите, където продължи да прави колони, ще я кача.
Последно промяна от Sandeman на Пет Яну 14, 2011 11:12 am, променено общо 1 път.
Audio Inovations Classic25, QUAD ESL63, QUAD44. LUXMAN/MICRO SEIKI, AUDIO NOTE TUBE CD, NAKAMICHI DRAGON, ELKASET EL7, REEL TECHNICS 1506

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Зов за помощ!

#5 Мнение от velinski »

Имаш л.с.
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Зов за помощ!

#6 Мнение от Goro »

Виждал съм се няколко пъти с Пепо Кънчев. Мисля че още е жив. Той е патентовал нещо по конструкцията на елетростатичните слушалки. Мой приятел има от неговите слушалки.
Принципа на електростатичния говорител е измислен доста преди него. Виждал съм стари български радиоприемници с 2 говорителя, единият от които е електростатичен - с големината на 5 левова банкнота.
五郎

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Зов за помощ!

#7 Мнение от velinski »

Ето ги въпросните драйвери:

Изображение
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Зов за помощ!

#8 Мнение от Goro »

Браво Велине. Много добре са запазени.
五郎

DRGeorgiev
чете и пита
чете и пита
Мнения: 950
Регистриран на: Пет Юни 26, 2009 2:43 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Зов за помощ!

#9 Мнение от DRGeorgiev »

Велински беше споменал,че ще се прави нещо с тях,нещо ново по въпроса с ОБ?

Sandeman
чете и пита
чете и пита
Мнения: 114
Регистриран на: Чет Дек 23, 2010 2:44 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Зов за помощ!

#10 Мнение от Sandeman »

Все още чакам помощ...
В Щатите чичо Пепо направи цяла линия от електростатични колони.
Ето последната снимка,която ми изпрати Пепо Кънчев от Сакраменто
Прикачени файлове
img296.jpg
Audio Inovations Classic25, QUAD ESL63, QUAD44. LUXMAN/MICRO SEIKI, AUDIO NOTE TUBE CD, NAKAMICHI DRAGON, ELKASET EL7, REEL TECHNICS 1506

Audiomaster
не знае къде се намира и какво говори
Мнения: 404
Регистриран на: Пет Фев 24, 2006 1:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

Re: Зов за помощ!

#11 Мнение от Audiomaster »

Далече си ми, щях да ти окажа съдействие.
Радостин Атанасов
0899 867 140/ 0879 857 140
http://audiofidelitybg.com
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=46353

Публикувай отговор

Обратно към “Озвучителни тела Loudspeakers”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта