Плюсове и минуси при open baffle

Съобщение
Автор
Аватар
haralanov
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 475
Регистриран на: Съб Яну 20, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Плюсове и минуси при open baffle

#16 Мнение от haralanov »

Според мен, най-правилното нещо, което можеш да направиш, превид факта, че има хиляди неизвестни в "задачата" и липсата на формулировка относно това какъв звук искаш да постигнеш, е да чуеш драйверът на голо и да го "усетиш" какво иска (не се шегувам!), като проекта за рупор трябва да осъвмести едновременно твоите и неговите изисквания, без те да си пречат взаимно. T/S параметри не са ти необходими.

DRGeorgiev
чете и пита
чете и пита
Мнения: 950
Регистриран на: Пет Юни 26, 2009 2:43 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Плюсове и минуси при open baffle

#17 Мнение от DRGeorgiev »

Ясно!

gogo
отстранен
Мнения: 391
Регистриран на: Пет Сеп 17, 2004 12:00 am
Местоположение: София

Re: Плюсове и минуси при open baffle

#18 Мнение от gogo »

Доколкото знам (каквото съм чел за продуктите на Князев де :wink: ) неговата идея е да се реализира "пеещ" рупор (подобно на музикален инструмент), т.е. материала на самия рупор не трябва да е прекалено дебел, за да може да осъществи това "пеене", т.е. нещата до известна степен излизат от общоприетите норми за конструиране на озвучителни тела и се разчита на звуковата синергия между драйвер и тяло. А може би и не случайно повечето (да не кажа почти всички) изделия на Князев използват драйвери на Клангфилм... Той (Князев) пише, че използва орех за конструкциите си, заради своите специфични звукови качества, но аз предполагам, че само рамката е изработена от масив, а рупора (логично според мен, без да съм специалист в дървообработването) би трябвало да е например от някакъв шпертплат (заради самото огъване), с евентуално последващо фурнироване със съответен вид фурнир. Пак казвам, това е мое мнение. Сигурен съм обаче, че такава конструкция е с голям потенциал, но както и Хараланов ти писа - трябва да чуеш и да усетиш драйвера, за да решиш дали става или не за подобни цели.

DRGeorgiev
чете и пита
чете и пита
Мнения: 950
Регистриран на: Пет Юни 26, 2009 2:43 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Плюсове и минуси при open baffle

#19 Мнение от DRGeorgiev »

Да,благодаря!

Аватар
haralanov
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 475
Регистриран на: Съб Яну 20, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Плюсове и минуси при open baffle

#20 Мнение от haralanov »

Логично е, преди да почнеш да правиш нещо (в случая проекта от снимките) е да се запиташ защо го правиш и какъв точно звук искаш да постигнеш. Не съм сигурен дали Князев си "затваря очите" пред един сериозен недостатък, който имат конструкциите му, в името на по-лесното изпълнение и по-добрият външен вид, а именно, че драйвера трябва да е напълно механично декуплиран от квазирупорната конструкция. Говорителя трябва само да докосне леко дървениите, без да има твърд механичен контакт, а неговото закрепване трябва да е на отделна платформа, придържаща го здраво за магнитната му система, която да отвежда енергията директно към пода с помощта на масивни дървени греди и шпайкове под тях. През 30-те и 40-те са се използвали специални декуплиращи шайби и външни "кожуси" за болтовете, изработени от специално селектирана заешка козина и това изобщо не е било случайно.
Относно размера на фронталния акустичен съгласувател, аз бих те посветвал да използваш малко по-голям от този на снимките, със сравнително бързо разширяващ се контур, за да може да натовариш ефективно драйвера до областта на високия бас. Примерно 110см широк на 160 висок. С дъбочината не трябва да се прекалява, защото звукът ще почне да идва от "дъното на кладенеца".

DRGeorgiev
чете и пита
чете и пита
Мнения: 950
Регистриран на: Пет Юни 26, 2009 2:43 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Плюсове и минуси при open baffle

#21 Мнение от DRGeorgiev »

Саундът който се чува от Об и подобни конструкций ме плени,но пусто :) ниските не достигат,желанието ми е да постигна максимална сцена в средночестотната област ии колкото мога ниски да истискам,плених се от звука да идва от една точка в смисъл един драйвер,ако имаш някаква добра идея за конструкция и я споделиш,бих я изпробвал!

Аватар
haralanov
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 475
Регистриран на: Съб Яну 20, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Плюсове и минуси при open baffle

#22 Мнение от haralanov »

Ето това пак ще се чува като един говорител и ще има от всичко. 12" + 15" :
k1.jpg
k2.jpg
Не мажи с лак в никакъв случай!

DRGeorgiev
чете и пита
чете и пита
Мнения: 950
Регистриран на: Пет Юни 26, 2009 2:43 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Плюсове и минуси при open baffle

#23 Мнение от DRGeorgiev »

:D това съм го мислел,никакъв лак,поне на водна основа става ли? :) Размери на подобен екран?

Аватар
haralanov
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 475
Регистриран на: Съб Яну 20, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Плюсове и минуси при open baffle

#24 Мнение от haralanov »

DRGeorgiev написа:никакъв лак,поне на водна основа става ли? :)
Най-лесния начин да разбереш е като вземеш две тънки дървени летвички, да лакираш едната и след като изсъхне да ги почукаш и потъркаш с пръст. Ушите ти ще ти кажат веднага отговора :lol:
DRGeorgiev написа:Размери на подобен екран?
Нямам точните размери на акустичния щит от снимките, но предполагам лесно се ориентираш, като гледаш колко миниатюрна изглежда дванайската на фоан на неговия размер...

DRGeorgiev
чете и пита
чете и пита
Мнения: 950
Регистриран на: Пет Юни 26, 2009 2:43 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Плюсове и минуси при open baffle

#25 Мнение от DRGeorgiev »

Ясно.

Аватар
haralanov
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 475
Регистриран на: Съб Яну 20, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Плюсове и минуси при open baffle

#26 Мнение от haralanov »

Но все пак, аз лично не бих си "набутал" източника на високи честоти в такъв рупор. Тук едното винаги е за сметка на другото, а мен това не ме кефи - искам от всичко по много :D

DRGeorgiev
чете и пита
чете и пита
Мнения: 950
Регистриран на: Пет Юни 26, 2009 2:43 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Плюсове и минуси при open baffle

#27 Мнение от DRGeorgiev »

Поясни какво става с високите.

Аватар
haralanov
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 475
Регистриран на: Съб Яну 20, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Плюсове и минуси при open baffle

#28 Мнение от haralanov »

Там са, но звучат "запушено" и не могат да пресъздадат автентичната атмосфера в записа.

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Плюсове и минуси при open baffle

#29 Мнение от velinski »

Високи в рупор звучат насочено и остро и поради вълновото наслагване в "устата" - наистина глухо. Убива се реализмът на "бафълния звук". Най-добър резултат при моите бафъли постигнах с български електростатични високочестотни излъчватели, които са с +/- 5 градусово насочване само по вертикалата. При тях обаче има други проблеми с фазово и времево напасване - още се боря.

Моите драйвери и електростатичните панели преди да ги сложа на щитовете:

Изображение Изображение Изображение

Ще снимам работните ми щитове скоро, че не са в София.
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

DRGeorgiev
чете и пита
чете и пита
Мнения: 950
Регистриран на: Пет Юни 26, 2009 2:43 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Плюсове и минуси при open baffle

#30 Мнение от DRGeorgiev »

Охо!Philips,ще чакам да пуснеш снимки!Рhilips-те като гледам са в оригинално с-ние,как си се преборил със прекалената среда?

Публикувай отговор

Обратно към “Озвучителни тела Loudspeakers”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта