Свързване на пасивен събуфер

Съобщение
Автор
Stilian Andonov

Свързване на пасивен събуфер

#1 Мнение от Stilian Andonov »

Въпросът ми е има ли начин да се свърже пасивен събуфер към стерео усилвател?
Като целта е това да стане с възможно най-малко и то пасивни елементи. Основните ОТ са с номинален импеданс 6 Ома (Visaton B200), а желаната честота на среза на СУ е около 80 Херца.
Последно промяна от Stilian Andonov на Чет Яну 17, 2008 11:47 am, променено общо 1 път.

Zlatan Kitanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 471
Регистриран на: Сря Ное 17, 2004 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#2 Мнение от Zlatan Kitanov »

ПО ЕДИН събуфър или общо един?
Второто ми се вижда трудно :roll: ...

Stilian Andonov

#3 Мнение от Stilian Andonov »

Zlatan Kitanov написа:ПО ЕДИН събуфър или общо един?
Второто ми се вижда трудно :roll: ...


За второто питам, иначе е ясно как ще стане. :wink:

Zlatan Kitanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 471
Регистриран на: Сря Ное 17, 2004 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#4 Мнение от Zlatan Kitanov »

Там да помагат хората с повече звезди, изглежда кофти работата.

Аватар
bis
има опит
има опит
Мнения: 95
Регистриран на: Чет Дек 01, 2005 1:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

#5 Мнение от bis »

Ако инвертираш входния сигнал на единия канал на усилвателя и подадеш стереосигнала през един прост суматор (с 3 резистора) на така получилото се мостово свързване ще ползваш и двата канала, ще вдигнеш и двойно подаваната мощност към суба. Може след суматора и само към единия канал естествено. С още 3-4 пасивни елемента, може и филтър да изградиш. Не е обаче най-елегантното решение така.

Имай само в предвид, че при мостовото свързване импеданса на суба, трябва да е два пъти по-висок от минималния препоръчван за всеки канал на усилвателя.

D.Kolev

#6 Мнение от D.Kolev »

bis написа:Àêî èíâåðòèðàø âõîäíèÿ ñèãíàë íà åäèíèÿ êàíàë íà óñèëâàòåëÿ è ïîäàäåø ñòåðåîñèãíàëà ïðåç åäèí ïðîñò ñóìàòîð (ñ 3 ðåçèñòîðà) íà òàêà ïîëó÷èëîòî ñå ìîñòîâî ñâúðçâàíå ùå ïîëçâàø è äâàòà êàíàëà, ùå âäèãíåø è äâîéíî ïîäàâàíàòà ìîùíîñò êúì ñóáà. Ìîæå ñëåä ñóìàòîðà è ñàìî êúì åäèíèÿ êàíàë åñòåñòâåíî. Ñ îùå 3-4 ïàñèâíè åëåìåíòà, ìîæå è ôèëòúð äà èçãðàäèø. Íå å îáà÷å íàé-åëåãàíòíîòî ðåøåíèå òàêà.

Èìàé ñàìî â ïðåäâèä, ÷å ïðè ìîñòîâîòî ñâúðçâàíå èìïåäàíñà íà ñóáà, òðÿáâà äà å äâà ïúòè ïî-âèñîê îò ìèíèìàëíèÿ ïðåïîðú÷âàí çà âñåêè êàíàë íà óñèëâàòåëÿ.


è êàêâè ùå ñà òèÿ ðåçèñòîðè 8O
ùå ïîëó÷èø åäèí ãàðãàðîáëàñòåð ïî òîÿ íà÷èí, íå ñå çàíèìàâàé èçîáùî ñ òèÿ ãëóïîñòè. íàé-óäà÷íèÿ âàðèàíò å àìï çà ñóá-à è àêòèâåí êðîñîóâúð è ïàê ùå ñâèðè ñóïåð ãàäíî íà ñòåðåî.

Аватар
bis
има опит
има опит
Мнения: 95
Регистриран на: Чет Дек 01, 2005 1:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

#7 Мнение от bis »

Еее......суматор с три резистора ли да чертая? 8O
Естествено, че е най-елементарния и некачествен начин (даже съм го споменал), но човекът е поставил условие:
sken написа: Въпросът ми е има ли начин да се свърже пасивен събуфер към стерео усилвател?
Като целта е това да стане с възможно най-малко и то пасивни елементи......

Иначе и аз си ползвам външни регулируеми кросовери за подобни цели.

ByD

#8 Мнение от ByD »

bis написа:Еее......суматор с три резистора ли да чертая? 8O

Няма нужда - само кажи колко ватови трябва да са резисторите.

Аватар
bis
има опит
има опит
Мнения: 95
Регистриран на: Чет Дек 01, 2005 1:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

#9 Мнение от bis »

Колкото ти е кеф. Ако искаш ползвай и SMD-та. :D
Те са на входа на усилвателя, не след него.

D.Kolev

#10 Мнение от D.Kolev »

ïàñèâåí ñúáóôåð êúì ñòåðåî óñèëâàòåë


ðåøåíèåòî òè íå îòãîâàðÿ íà óñëîâèåòî :wink:
õîðàòà ïèøàò è êàçâàò ìíîãî íåùà :wink:

stefanyovev
има известен опит
има известен опит
Мнения: 102
Регистриран на: Сря Апр 25, 2007 12:00 am
Местоположение: BG
Обратна връзка:

#11 Мнение от stefanyovev »

Би ли споделил на какъв усилвател и в какви кутии слушаш тези hi-end (според визатон) говорители ? .. не че има връзка :]

Аватар
bis
има опит
има опит
Мнения: 95
Регистриран на: Чет Дек 01, 2005 1:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

#12 Мнение от bis »

D.Kolev написа:
пасивен събуфер към стерео усилвател


решението ти не отговаря на условието :wink:
хората пишат и казват много неща :wink:

В контекста на неговото питане е възможно!
Може би пропускаш, че съм го посъветвал да инвентира единия канал на стерео усилвателя и така става мостово свързване. Тук вече нещата са малко по-сложни и зависят от схемотехниката на самия усилвател. Ако има входен диференциален, не е толкова трудно.
Затова му предложих и вариант да ползва само единия канал, като за по-лесно.
Вярвяй ми, правил съм подобно свърване стотици (да не кажа хиляди) пъти, но с устройства, които са предвидени да работят и така. Почти всяко професионално стъпало има подобна опция.

В неговия случай и с неговите изисквания, вероятно се налага един голям компромис със звука.

Stilian Andonov

#13 Мнение от Stilian Andonov »

stefanyovev написа:Би ли споделил на какъв усилвател и в какви кутии слушаш тези hi-end (според визатон) говорители ? .. не че има връзка :]


Защо, ти ги прецени че май не са много High-End :wink: - иди при Gogo да ги чуеш!

Ето го усилвателя (точно този е, не че е подобен) http://www.bgaudio.org/modules.php?name ... pic&t=7726
CD-то ми е 100 годишен Luxman D113D.
Другото е че вчера ми пристигнаха 2 бр. В200 и сега се чудя как да си спестя място от правенето на нещо друго, а не огромните бафъли (смятайки и отстоянието от стените). Но явно за пореден път се оказва че "козата си сака...." ясна е работата - ще се търси по-широка къща. В200 ще ги настаня в две кутии затворен обем тип Solo20 и ще гледам да се кротна за сега.
Малкия брой пасивни елементи бяха не защото тука става дума за бюджетно решение, а за избягване омазването на звука.

Значи заключението е: Теоретически - може, практически е пълна глупост!!!

Мерси на всички, които се включиха!

ByD

#14 Мнение от ByD »

bis написа:В контекста на неговото питане е възможно!
Може би пропускаш, че съм го посъветвал да инвентира единия канал на стерео усилвателя и така става мостово свързване.


Имайки предвид това:
sken написа:Въпросът ми е има ли начин да се свърже пасивен събуфер към стерео усилвател?
Основните ОТ са с номинален импеданс 6 Ома (Visaton B200)

оставам с впечатление, че целта не е един стерео усилвател просто да захрани събуфера, а да го направи докато захранва и двете "Основни ОТ". В противен случай начини има, включително и този, който предлагаш.

Друг е въпросът, че при конкретния усилвател
sken написа:практически е пълна глупост

Аватар
bis
има опит
има опит
Мнения: 95
Регистриран на: Чет Дек 01, 2005 1:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

#15 Мнение от bis »

Важното е, че човека САМ взе решението си и научи някои основни принципи! :smt023

Публикувай отговор

Обратно към “Озвучителни тела Loudspeakers”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта